Veteriner Hekim Aykut Çokoğullu yazdı: Kedimi/köpeğimi ne zaman kısırlaştırmalıyım?

Veteriner Hekim
AYKUT ÇOKOĞULLU

Bu ay en çok sorulan soru üzerinden gidelim istedim.

O kadar çok bilgi kirliliği var ki bu konuda. Öncelikle dişiler için başlayalım. Dişi kedilerde aslında olay biraz daha karışık ve ciddi. Bunun en önemli sebebi kadınlık hormonunun meme kanserini tetiklemesi. Öncelikle cinsel gelişiminden bahsetmek gerekirse, Kedimiz yaklaşık 6 ila 8 aylık arasında halk arasında kızgınlık diye bilinen döneme girer. Kediler aslında mevsimsel poliöstrik hayvanlardır. Yani çiftleşmek istedikleri dönem mevsimlere göre başlar. Günlerin uzamaya başladığı mevsimlerde özellikle şubat ayında başlar bu dönem. Evde yaşamaya başladığında bazı karışıklıklar olabiliyor tabii. Biz hava karardığında ışığı açtığımız için günlerin uzadığını düşünebiliyor ve bu dönem bazen karışabiliyor. Dişi kediler bu döneme girdiğinde yoğun miyavlamalar nadiren de olsa etrafa idrar yapmalar başlar. Hasta sahiplerim genelde hasta olduğunu ya da canının yandığını düşünür bu bağrışmalardan dolayı. Ama kesinlikle canı yandığı için değil erkek kediler haber vermek istediği içindir bu sesler. Kendini sürekli yere atıp arka tarafını yukarı kaldırır. Bu dönemi erteleyen bazı haplar varsa da bu hapların kullanımı ciddi oranda risklidir.
Öncelikle rahim iltihabı ihtimalini yüzde 30 lara varan oranlarda artırır ve uzun dönemde meme kanserine yakalanma ihtimali de yükselir. Özellikle dişi kedilerde bu dönemler ciddi stresli geçer çünkü etrafta çiftleşebileceği bir erkek yoktur. Bu stres bile onu iştahtan kesebilir. Hastalıklara yol açabilir. Aynı şeyleri köpekler içinde söyleyebiliriz tek fark onlar havlamazlar.


Onlarda aynı insanlar gibi kızgınlık kanamaları mevcuttur ve onlarda bu dönemde işaret bırakmak adına etrafa idrar yapabilir. Her ikisinde de stres harici en önemli sorun meme kanseridir. Kadınlık hormonlarının etkisi ile meme kanserine yakalanma oranı epey yüksektir maalesef.
Dünyada ki çalışmalar bize meme kanseri riskini ciddi oranda azaltmak adına yapılabilecek en iyi şeyin kısırlaştırma olduğunu söyler. Son kedi kongresinde bahsedilen bir çalışma der ki ; 2005 yılında yapılan bir çalışma 6 aydan önce kısırlaştırlan kedilerde meme tümörünü önleme yüzdesinin %91 olduğunu gösterir. Maalesef bir yaşından itibaren bu oran % 11 lere kadar geriler. Yani aslında onun için en sağlıklısının 6 aydan önce kısırlaştırmak olduğunu belirtir. Çok erken değil mi? Sorusu diğer sorulan soru. İnanın yabancı ülkelerde erken kısırlaştırma deyince 8 haftalık yaştan bahsediliyor. Ve son dönemde çok fazla meme kanseri vakası görüyoruz. Genelde geç fark edildiği için de diğer organlara sıçramış oluyor ve sonuç çok olumsuz olabiliyor. Onlara uzun bir ömür vermek adına 6 aydan önce lütfen onları kısırlaştırın.

Bir Cevap Yazın