Özcan Tokuş’tan CÔTE D’AZUR – 2

Özcan Tokuş’tan CÔTE D’AZUR

Devamı…

Massena meydanından tren garına kadar giden Avenue Jean Medécine isimli caddede bir çok ünlü mağazanın yanında Galeries Lafayette alışveriş merkezi , kafeler ve Notre Dame de Nice Bazilikası yer almaktadır. İstasyona yakın mahallelerde Türk, Arap lokantalarına rastlamak mümkündür.

Meydanda Fransızca adlandırması Promenade Miroir d’Eau olan dev bir su aynası tüm turistlerin ve özellikle de çocukların gece ve gündüz uğrak yeridir.

Kentte yer alan Louis Nucera Kütüphanesi’nin bir parçası olarak tasarlanmış olan bu heykelin görüntüsü oldukça anlamlı. Bu görüntünün birçok yerleşim yerinde minyatür hale getirilmiş olarak sergilendiğini ve sembolleştirildiğini görmek mümkün.

Hem limanın hem de plajın neredeyse tam ortasında yer alan Garibaldi Meydanı kentin geniş meydanlarından bir tanesi olup bu meydanda deniz ürünü satan lokantalarda yemek yeme ve açık hava konserleri izleme olanağınız bulunmaktadır.

2016 yılında bu kentte gerçekleşen terör saldırısı sonrasında Promenade du Paillon’un içinde yer alan kameriye bu saldırıyı kınayan halkın çiçek bırakıp mumlar yaktığı bir yer olmakla birlikte bu tarihlerde gerçekleştirilen caz festivali bu alan içerisinde yer aldığından ne yazık ki burayı görüntüleyemedim. Google üzerinden yine de bilgi vermek amacıyla buranın yerini göstermekte yarar gördüm.

Villefranche limanı, kentin çoğu yerinde olduğu gibi renkli eski Fransız evlerinin bulunduğu bir çok seyahat gemisine ve yata ev sahibi yapmakta olan oldukça hareketli bir liman. Corsica adasına gitmek isteyenler bu limandan hareket ediyor.

Limana giden yol üstünde 2. Dünya Savaşı anısına yapılmış ölüler anıtı olarak adlandırılan anıt görkemli duruşuyla sizi etkileyecektir.

Kenti fotoğraflarda gördüğünüz bisiklet ve turistik otobüslerle çok rahat gezebilirsiniz. Çevre ilçelere ulaşmak isterseniz otobüs veya tren yolculuğunu tercih edebilirsiniz.
Tren, otobüse göre daha hızlı ve daha pahalı ancak otobüsler de oldukça konforlu. Yaz sıcağında bütün otobüslerde klimalar açık olduğu için sıcağı hissetmeden seyahat etmeniz mümkün.

Nice kalesi (Colinedu Chateau) yüksek bir yerde yer aldığından buradan yeni ve eski kenti, limanı görme olanağınız bulunmaktadır. Ancak kaleye çıkmak için bir hayli merdiven tırmanmanız gerekse de buna değer.

Kentte görselliğe gerçekten önem verilmiş olup, binaların boş olan taraflarına gerçeğe yakın şekilde pencere ve balkon resimler çizilerek gerçekmiş gibi görüntüler yaratıldığını görebilirsiniz. Dikkatli bakmazsanız gerçeği ile ayırt etmek o kadar da kolay değildir.

Kentte görülmesi gereken iki yapıdan bir tanesi tipik Rus mimarisine uygun St.Nicholas Ortodoks katedrali, diğeri de Sainte Jeanne d’Arc kilisesidir.

Kentte görülmesi gereken bir başka yer de gündüz çiçek ve semt pazarı iken gece hediyelik eşya ve el sanatı ürünlerinin satıldığı bir pazara dönüşen Cours Saleya. Pazar, restoranlar ile o kadar iç içeki şarabınızı yudumlarken pazarı ziyaret edenleri seyredebilirsiniz

Dilenmek ile ilgili bir engel olmadığından olsa gerek kentin değişik yerlerinde elinde cep telefonu ile uğraşırken veya bira içerken dilenen insanlara veya kendisine yaşam alanı yaratmış dilencilere rastlamak çok şaşırtıcı olmayacaktır.

Nice’den ayrılmadan yirminin üzerinde çeşidi olan tuzlardan almayı da unutmayın.

Cannes, Monaco, St-Tropez ile devam edecek…

 

Bir Cevap Yazın