Taylan Tanyer: YENİLİĞE ÖNEM VEREN BİR ŞİRKET OLDUĞUMUZ İÇİN ŞANSLIYIM!

İzmir’de gerçekleştirdiği projelerle marka olmayı başaran Tanyer Yapı Genel Koordinatörü Taylan Tanyer 25 yıllık şirketlerinin başarı öyküsünü konuştuk. Narlıdere bölgesinde ilk otoparkı, havuzu ve güvenliği olan proje Altınvadi ile mimari yolculuklarına başladıklarını söyleyen Tanyer, son projeleri Bademler Köyü’ndeki köy projelerinin özelliklerini anlatıyor. Babası Münir Tanyer ve halası Nuray Yüceer’in 25 yıl önce kurdukları aile şirketinin her zaman avantajlı tarafını yaşadığını ifade eden Taylan Taner, yeniliğe önem veren bir aile şirketinde çalıştığı için kendini şanslı hissettiğini söylüyor.

Tanyer Yapı’nın kuruluş ve başarı öyküsünü sizden dinleyebilir miyiz?

Tanyer Yapı’yı babam Münir Tanyer ve halam Nuray Yüceer 1994 yılında iki emekli memur olarak kurdular. Bir subayın iş disiplini ve operasyon kabiliyeti; bir mühendisin teknik bilgisi ve öngörüsü ile birleşince firmamız büyüyerek bugünlere geldi.
25 yıldır inşaat sektörüne aile şirketimiz olan Tanyer Yapı ile hizmet sunuyoruz. Narlıdere bölgesinde ilk otoparkı, havuzu ve güvenliği olan projemiz Altınvadi ile mimari yolculuğumuza başladık. Altınova, Mavi Su Evleri, Asma Bahçeler, şu anda inşaatı devam eden BulutOrman Evleri Projesi ile Narlıdere’nin zirvelerine hayat verdik. Son olarak da yaklaşık 400 konutluk Urla’nın Bademler Köyü’nde hayata geçireceğimiz köy projemiz var.

Sizi de kısaca tanımak isteriz, ailenizin genç kuşağı olarak Tanyer Yapı’ya ilk iş adımınızı nasıl attınız?

Ben şirkete 2007 senesinde katıldım. Başta satın alma olmak üzere birçok pozisyonda çalıştım. Yüksek lisanstan mezun olduktan sonra son 5 senedir genel koordinatör pozisyonundayım. Aile şirketi olmanın her zaman avantajlı tarafını yaşadım. Babam ve halam benim hayattaki idollerim. Değişmeyen tek şeyin değişim olduğunun o kadar farkındalar ki; bence başarımızda buradan geliyor. Çok ütopik fikirleri bile büyük bir nezaket ve sabırla dinler, fikirlerini söylerler. Genç ve yeni fikirlere her zaman açık ve saygılılar. Üniversiteler ile projelerimiz için gençlerin katılacağı ödüllü mimari tasarım yarışmaları düzenliyoruz.Bu yarışmalar ile kendisine meslek olarak mimarlığı seçmeyi hedefleyen gençlerimizin fikirlerini keşfetmeyi ve desteklemeyi amaçlıyoruz. Dolayısıyla yeniliğe önem veren bir aile şirketinde çalıştığım için kendimi çok şanslı hissediyorum.

Hayata geçirdiğiniz projelerinizi ön plana çıkaran özellikler nelerdir?

Bizi özel kılan en önemli özelliğimiz lokasyonumuz. Lokasyonumuzu seçerken temiz havayı ve doğayı önemsiyoruz. Projelerimizin hiç birinde doğayı bozmuyor ve aykırı olmuyoruz. İnşasında ve yapı malzemelerin seçiminde sürdürülebilirliğe önem vererek, zamana dost olan projeler üretiyoruz. Konutlarımız kent merkezinin kirli havasından, gürültüsünden ve kalabalığından uzak ama bir o kadar da şehrin imkanlarına yakın. Projelerimizin özgün ve butik olması bizi ön plana çıkarıyor. Her projeye, “Kendim burada yaşayacak olsam nasıl bir evde yaşamak isterdim?” zihniyeti ile bakıyorum. Nitekim de öyle hayata geçirdiğimiz her projede ikamet eden bir aile bireyim var. Yaşadığımız, her imkanından yararlandığımız konutları sunuyoruz insanlara. Ben de adından en çok söz ettiren Babil’in Asma Bahçeleri’nden ilham alınarak hayata geçirdiğimiz ödüllü projemiz Asma Bahçeler’de yaşıyorum. Uluslararası platformda oldukça ses getirdi ve birçok yabancı yayında yer aldı. Vadi ve deniz manzarasına uzanan teras bahçelere ve doğa ile iç içe konumlanan özgün bir mimariye sahip. Her projemiz gibi şu anda inşaatı devam eden BulutOrman Evleri Projemizin de en büyük iddiası doğası. Vadi, körfez ve orman manzarasına sahip, bulutların yemyeşil ormanla buluştuğu özel bir konumda huzurlu bir yaşam alanı sunması en önemli tercih sebebi. Sıradan mimarinin önüne geçen yapısı ve merkezi konumu ile de kolay ulaşımı lüks olmaktan çıkartıyoruz.

Konut sahiplerinizden nasıl geri dönüşler alıyorsunuz?

Projelerimizden daire satın alanların hemen hepsi kendileri oturuyor; hatta inşaat halindeyken yatırım için alanlar bile, daireleri gördüklerinde satmaya yada kiralamaya kıyamayıp kendileri taşınıyorlar. Bu da bizi çok mutlu ediyor. BulutOrman Evleri bizim Narlıdere’de ürettiğimiz son proje. Projenin satışları çok kısa sürede neredeyse tükendi. Bunun nedenini hem takipçi kitlemize; hem de projenin eşsiz mimarisine ve konumuna bağlıyorum. Tabii standartlarımızın çok yukarda olması da bunda etken. Ayrıca müşteri memnuniyetine çok önem veriyoruz. Satış ofisimiz aynı zamanda bir koordinasyon merkezi. Varsa eğer tüm sorunlar ve şikayetler ofiste toplanıp, ilgili birimlerimize aktarılıyor. Dolayısı ile müşteri memnuniyetimiz yaptığımız ankette %98’in üzerinde.

Sıradaki projeniz Tan Urla’dan bahseder misiniz?

Hayata katkı sağlamayan konutları, ne kadar lüks olursa olsun nitelikli değerlendirmiyorum. Biz insanlara sadece ev inşa etmiyoruz, bir yaşam alanının tüm hizmet ve imkan alanlarını her detayı düşünerek sunuyoruz. İnsanların dinlendiği, üretkenlik kazandığı ve sahiplerine mekânsal tatmin sağlayacak konutlar inşa ediyoruz. Çocukların yaratıcı bir şekilde oyun oynamaları, kendi yaşıtlarıyla bir takım ilişkiler kurmaları ve bunu da açık havada ve doğal ortamda yaşamaları için gerekli alanı sağlamaya da dikkat ediyoruz. Donanımlı bir yaşam alanı sunduğumuz,sosyo-kültürel ve estetik değerleri ön planda tuttuğumuz Tan Urla, sadece bölgede değil Türkiye’de ses getirecek bir proje. Urla, Sığacık ve Bademler Köyü yerleşimi Tan Urla projemizin mimarisini oluşturuyor. Urla çok eski bir yerleşim merkezi, tarihi M.Ö 2000 yıllarına kadar uzanıyor. Mimarımız Nevzat Sayın, geleneksel ve çağdaş atmosferi bu projede birleştirdi. Projemiz İyonya Antik Kenti’nin yerleşimi ile benzerlik gösteriyor, arazinin hiçbir eğimi ehlileştirilmeden doğal halinin içine yerleşiyor. Sığacık Körfezi ve İzmir Körfezi arasında kaldığı için, mikrokliması ile yarımada içinde çok özel bir konuma sahip. Biz de bu özel konumda yüksek duvarlar arkasına siteler inşa etmek yerine, köyün doğal ve geleneksel yapısına uygun bir yaşam alanı hayata geçireceğiz, Urla’ya bambaşka bir soluk kazandıracak.

Bu projede gördüğünüz en önemli özellik nedir?

Öncelikle projemizin konumu ve doğası en özel ayrıcalıklardan. Urla geçmişten bugüne; İskeleleri, seracılığı, zeytinyağcılığı, üzüm bağları ve şarapçılığı, eski Rum evlerinin olduğu Sanat Sokağı ile özel bir tarihi dokuya sahip. Bademler Köyü de “ilkleri ile tanınan bir köy.” Ülkemizde ilk kez kurulan köy tiyatrosu ile adını duyuran, halk kütüphanesi olan çağdaş ve karakteristik bir köy. Uzun yıllar zeytin tarımı yapılan köyde biz de orada bulunan ağaçlarımızdan zeytinyağı üretiyoruz müşterilerimize ve misafirlerimize hediye ediyoruz. Bölgeyi temsil eden önemli bir ürün zeytinyağı, Tan Urla’da yaşamak isteyen herkes kendi zeytinyağını üretebilir. Doğa ve toprakla buluşma imkanı sunan, köyün kültürünü yaşatacak ve onunla entegre olacak bir proje üretiyoruz. Tan Urla 1+1’den 5+1’e konut seçenekleri ile Ege lezzetlerini tadacağınız restaurantı, bölgenin en büyük spor kompleksi, butik oteli, sanat galerisi, sosyal ve ticari alanları ile doğanın içinde, şehrin imkanlarına yakın olacağınız dolu dolu bir yaşam sunacak. Ege’nin doğasını, havasını ve sağlığını günümüz konforu ile yaşamak isteyen herkesi Tan Urla’ya bekliyoruz.

Bir Cevap Yazın