Özcan Tokuş’tan CÔTE D’AZUR

07.06.2018 günü sabah saatlerinde İzmir havaalanından İstanbul aktarmalı Côte d’Azur yolculuğumuza başladık. Gideceğimiz yer olan Côte d’Azur, Fransa’nın Akdeniz kıyısının bir bölümüne verilen isimdir( Fransız Riviera’sı).
Uçağımız ile bu bölgede yer alan Nice isimli şehre ulaştık. Nice havaalanı neredeyse şehrin içinde bir yer olduğundan uçakların kalkış ve inişlerini yakından takip edebilme olanağınız bulunmaktadır. Cannes, Saint-Tropez ve Monaco( ve başkenti Monte Carlo) gibi Dünyaca meşhur yerlerin burada yer alması nedeniyle de oldukça fazla özel uçağı havaalanında görmektesiniz.

Foça’dan gelen Fenikelilerin kurduğu belirtilen bir turizm ve sahil kenti olan Nice, Fransa’nın en büyük şehirlerinden birisidir. Kentin neredeyse heryerine yayılmış olan sahil tamamen halka açık bir plaj şeklindedir.
Promenade des Anglais ( meşhur İngiliz yolu) ın yer aldığı sahilde halk gece geç saatlere kadar özgürce şemsiye ve havlularını alarak denize girmekte.
Aynı sahil boyu gündüz yoğunluğunun yanında akşamüstü gençlerin gösteri niteliğinde kaykay ve paten çalışması yaptıkları alan iken gece vakti sokak sanatçılarının yoğunlukta olduğu ve insanların yürüyüş yaptıkları son derce hareketli bir alana dönüşmektedir.
Bu yürüyüş yoluna İngiliz yolu denilmesinin nedeni de işsiz kalan işçilere İngilizler tarafından 6.5 Km yol yaptırılarak iş sahası yaratılmış olmasıdır. Bu kenti de zaten İngilizler kışları daha sıcak olduğu için keşif ve tercih etmişlerdir.

Sahil boyunca 5 yıldızlı otel, gazino ve restoranlar yer almakta olup otellerin önünde enteresan görüntülere rastlamak ta mümkündür.
Sahil boyunca devam eden bulvar üzerinde yer alan 1912 tarihinde yapılmış Le Negresco Oteli içerisinde paha biçilemez sanat eserleri bulunmaktadır. Ayrıca, evcil hayvan dostu bir otel olması ile de ünlenmiştir.
Esasen şehrin kalbi Vieux Nice (eski şehir) adıyla da anılan yerde atmaktadır. Şehrin tarih ve kültürü ile ilgili görsel bilgiler veren rengarenk eski Fransız evlerinin, hediyelik eşya dükkanlarının, lokanta ve barların yer aldığı bu bölge sabaha kadar canlılığını sürdürmektedir.

 

Gündüz kapalı olup akşamüstü açılan barların görüntüleri de enteresan. Katlanmış masa ve oturaklar barın açılmasıyla bir anda canlılık kazanıyor.
Adliye binası da bu bölgede yer almakta olup kapısında da << Özgürlük, Eşitlik, Kardeşlik >> yazmaktadır. Ne kadar anlamlı değil mi…
Nice’de bulunduğumuz dönem içerisinde Fransa futbol takımının Dünya Şampiyonu olması nedeniyle kentte sabaha kadar süren eğlencelere denk geldik.
Nice’de kaldığımız dönem Fransa’nın ulusal gününe de denk gelince gündüz sokak kutlamalarına(dev ekranlarda TV yayınlarına) gece havai fişek ve aydınlatma gösterilerine tanıklık ettik.

Nice’nin en turistik ve kalabalık yeri Masséna Meydanı günün her saatinde canlılığını sürdürüyor. Geniş bir meydan olan Masséna’nın ortasından geçen tramvay görüntü kirliliği yaratmamak için meydan girişinde boynuzlarını indirerek meydanı geçiyor ve meydan bittiğinde tekrar elektrik hattına boynuzlarını tekrar kaldırıyor.
Meydanda üzerinde 7 adet değişik insan figürünün yer aldığı metal direkler bulunmaktadır. Her figür değişik bir kıtayı temsil etmekte ve bunlar gece vakti çeşitli renklerde yanarak insanlar arası diyalogları temsil ederek meydana ayrı bir güzellik vermektedir. Sokak sanatçılarına burada da rastlamak mümkündür.


devam edecek

Bir Cevap Yazın