Resimdeki Tüm Bilimsel Hataları Bulabilecek misiniz?

Eylül 1928’de Science and Invention adlı derginin editöryal kadrosu, okuyucularına dergi kapağındaki tüm bilimsel hataları bulma şansı tanımışlardır. Dergi kapağında toplam 48 hata bulunmaktadır ve bu hataların tümünü bulan kişi 500 dolar kazanacaktır. Ne yazık ki, bugün size herhangi bir para veremiyoruz, ancak size gerçek bir bilim insanı gibi hissetme şansı verebiliyoruz. Tüm hataları bulan ilk kişi siz olabilirsiniz, çünkü internette bu görsel dikkat sorusunun hala tam bir cevap bulunmamaktadır.

Bu zeka sorusunun yaratıcıları resimde her bilimsel alana ait hatalar bulunduğunu belirtmişlerdir. Örneğin astronomi, meteoroloji, hidrolik, optik, fizik ve daha nice bilim alanı… Resime daha dikkatlice bakıp kendinize şu soruyu sorun: Resimde gördüklerim ne kadar mantıklı?

İnsanların ve nesnelerin gölgeleri farklıdır. Rüzgarda sigara dumanı o şekilde yükselmez. Şimşek buluttan gelmez. Şimşeğin en yüksek binaya çarpmış olması gerekirdi. Yani sol taraftaki uzun kuleye.

Elektrik hatları hiçbir şeye bağlı değil. Güneş saati doğru şekilde çalışmıyor. Arkadaki evlerin boyutları birbirlerinden çok farklı : sağdaki ev çok büyükken, soldaki ev çok küçük. Boyutları yanlış. Levha, New York’un batıda olduğunu söylerken, rüzgar gülü doğuda olduğunu göstermektedir.

Gökkuşağı denize değiyor. Ay diğer tarafta olmalıydı. Güneş asla kuzeyden doğmaz. Rüzgar gülündeki yönler yanlış yazılmış.

Şemsiyenin altında oturan adamın sandalyesi yok. Köpek yanlış tarafa doğru gidiyor. Güneşin yansıması denize düşmemiş. Gökkuşağında renkler yanlış sıralanmış.

Gökkuşağı olmasına rağmen yağmur yağdığına dair hiçbir belirti yok. Fişkiyedeki su direk aşağıya akıyor. Ama bu imkansız. Rüzgar, havuzdaki suyu etkilemiyor. Arabanın egzos borusu önde.

Şu ana kadar bahsettiğimiz hataların dışında başka hatalar buldunuz mu? Çünkü bizim listemizde tüm hatalar yer almıyor. Eğer bulduysanız, cevaplarınızı yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak

Bir Cevap Yazın