İlhan Uçkan yazdı: Kendinize değer veriyor musunuz?

ilhanİlhan UÇKAN

Hayatın içinde sahip olduğunuz yerin değeri ne? Hak ettiğiniz davranış biçimine siz mi karar veriyorsunuz? Hayatınızı düşünün, yaşadığınız yıllar boyunca üstesinden geldiğiniz zorlukları, yolunuza nasıl devam ettiğinizi düşünün. Şimdi de bu hayata bir değer biçin. Bütün yaşadığınız yıllara, bütün uğraşlarınıza, kendinize…
Sahip olduğunuz yere bir değer biçin.

Alçakgönüllü olmayın, hak ettiğiniz şeyleri, elinizdekileri elde etmek için harcadığınız zamanı, bilginizi, birikiminizi de katın hesaba.


Bütün bu yıllar kolay geçmedi. O zaman hayatınızın değerini bilin ve onu koruyun. Bütün bunların değerini yalnızca siz bilebilirsiniz. Kimsenin hayatınıza biçeceği değer, “doğru değer” olamayacaktır. Ne de olsa bu hayat sizin. Neleri başardığınızı, nelerin üstesinden geldiğinizi, bu yaşınıza nasıl geldiğinizi bir başkası nereden bilebilir?


Eğer kendi hesabınızı yapmaz da başkalarının vereceği değeri kabul ederseniz, hayatınıza boşa yaşanmış y ıllar diye bakıyorsunuz demektir. Ama emin olun hiçbir dakikanız aslında boşa geçmedi. Siz hayatınızı hiçe sayarsanız, başkalarının size değer vermesini de beklemeyin.

Sahip olduğunuz yerin değerine sadece siz karar verirsiniz. Bilin ki karşınızdaki kişi de bunu sizden öğrenecek. Eğer hak etmediğiniz davranışlara çok sık maruz kaldığınızı düşünüyorsanız, bilin ki genellikle kendinize pek az değer verdiğiniz içindir bu.
Kendinize gelin.

Bir Cevap Yazın