Resmi kayıtlara geçmiş en etkileyici 6 kız kardeş

1. Grimké Kız Kardeşler

Grimké kız kardeşleri, varlıklı babalarının kendi memleketi Charleston’da yüzlerce köleye sahip oldukları düşünülerek, 19. yüzyıl kadın hakları aktivistleri ve kölelikten çekenler olarak ekstra etkileyiciydi. Grimkésler lüks yaşamlarına “hayır” dedi, kuzeye taşındılar ve köleliğin vahşetine tanık oldukları deneyimleriyle ilgili dersler verdiler. Grimké kız kardeşleri olarak bilinen Sarah Moore Grimké (1792-1873) ve Angelina Emily Grimké (1805-1879) ilk kadın hakları savunucuları oldular. Yazarlar ve eğitimcilerdi.

2. Margaret- Roumania Peters

20. Yüzyılın ortasındaki tenis sahasının Venüs’u ve Serena Williams’ı, çoğu zaman “Pete” ve “Tekrarla” olarak adlandırılan Peters kızkardeşleri idi. Tenis efsaneleri 1930’larda başladıklarında, profesyonel tenis ayrıldı, bu yüzden tümüyle siyah olan Amerikan Tenis Derneği’nde oynadılar ve yarışmaya tamamen hakim oldukları için ünlü oldular.

3. Trung Trac- Trung Nhi

Han Çinli liderlerine karşı başarıyla isyan ederek ve kendi bağımsız devletlerini kurarak ilk Vietnam bağımsızlık hareketi olarak düşünenleri yönettiler. Trung Trac ve Trung Nhi, üç yıllık bir dönem için kendi ana bilimlerini yürüttü ancak 43 CE’de Çin birliklerinin yenilgisini kabul etmek yerine intiharı seçtiler. Gerçek kraliçeler şimdi Vietnam’ın ulusal kahramanları olarak görülüyor.

4. Stefenia – Helena Podgorska

Podgórski kardeşleri Stefania Podgórska (1925 doğumlu) ve Helena Podgórska (1935 doğumlu), Polonya’nın güneydoğusundaki Przemyśl yakınlarında yaşayan Katolik bir tarımsal aileden geldi. Holokost sırasında on altı yaşındaki Stefania ve altı yaşındaki kızkardeşi, evlerinin çatısında iki buçuk yıl boyunca on üç Yahudi erkek, kadın ve çocuk barınakta bulundu. Her ikisi de daha sonra, savaş zamanı kahramanlığı için Yad Vashem’in yanı sıra Kuzey Amerika’daki Yahudi ve Polonya örgütleri tarafından Uluslar Arası Doğruluk olarak onurlandırıldı.

5. Emily- Elizabeth Blackwell

Blackwell 8 Ekim 1826’da Bristol, İngiltere’de dünyaya geldi. 1832’de ailesi ABD’ye göç etti ve 1837’de Ohio, Cincinnati’ye yerleşti. Büyük kız kardeşi Elizabeth’den esinlenerek tıp eğitimi gördü ve 1854 yılında mezun oldu. 1857’de Blackwell kız kardeşleri ve Marie Zakrzewska, Yoksul Kadınlar ve Çocuklar için New York Revirini kurdu. Emily en baştan beri, revirin yönetimi için ve çoğunlukla para toplama sorumluluğunu üstlendi.Önümüzdeki kırk yıl boyunca ameliyatı, hemşireliği ve defter tutmayı denetleyerek reviri yönetti. Blackwell, yasama organını hastaneye uzun vadeli mali istikrarı sağlayacak fonlar sağlamaya ikna etmek için Albany’a gitti. Kiralanmış, on altı odalı bir evde bulunan bir kurumu tam teşekküllü bir hastaneye dönüştürdü. 1874’e kadar revir, yılda 7,000’den fazla hastaya hizmet etti. Amerikan İç Savaşı sırasında Blackwell, hemşireleri savaşta hizmet etmek üzere seçip eğiten Kadın Merkez Yardımlaşma Derneği’nin organizasyonuna yardım etti.Emily ve Elizabeth Blackwell ve Mary Livermore da Birleşik Devletler Sağlık Komisyonunun geliştirilmesinde önemli bir rol oynadılar. Savaştan sonra, 1868’de Blackwell kızkardeşleri New York’ta Kadın Hekimliği Yüksekokulu’nu kurdu. Emily, doğum uzmanı profesörü oldu ve 1869’da Elizabeth Londra Kadın Hastalıkları ve Tıp Fakültesinden (FOMC) kurulmasına yardım etmek üzere Londra’ya taşındı ve üniversitenin dekanı oldu.

6. Mirabal Kardeşler

Mirabal kardeşler olarak bilinen Patria, Minerva ve María Teresa; 1930’dan 1961’e değin Dominik Cumhuriyeti’ni yöneten Rafael Trujillo diktatörlüğüne karşı mücadele veriyordu. 1960 yılında diktatörlük karşıtı mücadeleleri ülke çapına yayıldı. 25 Kasım 1960 tarihinde diktatörlüğe karşı mücadele ettikleri için diktatörlük askerlerince tecavüz edilerek öldürüldü. Öldürülmeleri kamuoyuna araba kazası olarak duyuruldu. Kurdukları Clandestine Hareketi öldürülmelerinden bir yıl sonra diktatörlüğün yıkılmasında önemli rol oynadı.

BM Genel Kurulu 1999 yılında Mirabal Kardeşler’in ölüm yıl dönümü olan 25 Kasım gününü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan etti.

Bir Cevap Yazın