Yaşar Aksoy: KSK Müzesi kuruluyor

yasar aksoyy_int Yaşar AKSOY 

KSK Müzesi için artık geri sayım başladı… Mutlu bir başlangıç yapıldı.

Karşıyaka’nın yüz yılı çoktan aşan tarihini bir müzede toplamak için yeşil-kırmızılı yönetim kolları sıvadı. KSK Başkanlığı yaptığı yönetim kurulu toplantısında gündeme getirilen Müze Kurulu’nun oluşturulması için gerekli çalışmalar için Ahmet Diker’e görev verildi ve gençlerden oluşan bir kurul kolları sıvadı. Enver Doğer, Dinçer Kale, Cem Karagözlü, Ömer Ulaş Kırım, Hüsnü Tekeşin ve Feruz Bozaslan’nın da katılımı ile müze kurulu gençlerden önemli katılım sağladı.

Kurul öncelikle, Karşıyaka Spor Kulübü’ne ait çeşitli kiksel arşivlerde saklanan fooğraf, belge, ses bandı, kupa, madalya, flama gibi kulüp tarihi ile ilgili değerli geçmişin simgelerini tek bir çatı altında toplamak için çalışmalara başladı.

Örneğin ilk adım olarak 1930 yılında Yunanistan’da oynanan ve yoğun yağış nedeniyle yarıda kalan dostluk maçının, 84 yıl sonra yapılan tekrarında kullanılan maç topu ve o gün Fafalion stadında açılan Türkçe-Yunanca dostluk pankartı Bülent Zeren ve Ekrem Güçsav’a teslim edilmişti. Buna benzer girişimlerin hızlandırılması kararı hızla hayata geçirildi.

Müze kuruluna ek olarak genç taraftarların yer aldığı ekipler  kuruldu. Taraftarlardan oluşan bu ekipler, kulüp dışında bulunan 180’e yakın kupa ve madalyanın toplanması ve fotoğraflanması için özveri ile çalışmalarını sürdürmekte.

Zühtü Işıl Anıldı!..

Karşıyaka Spor Kulübü’nün Kurucu Başkanı Zühtü Işıl aramızdan ayrılışının 32. yıldönümünde Örnekköy Mezarlığında bulunan kabri başında 22 Nisan 2017 tarihinde anıldı.

KSK Tarih Kurulu tarafından düzenlenen anma törenine Kulüp Başkanı Mutlu Altuğ, Tarih Kurulu Başkanı Ahmet Diker, Tarih Kurulu Yöneticisi Cem Karagözlü, 1912 Karşıyaka Derneği Başkanı Ekber Göçer, İKLEV adına Recai Acar, Vehbi Moğol, Serdar Karadadaş, Taraftarlar Derneği Başkanı Okan Kırmacı, Karşıyaka Belediye Meclis Üyeleri Yücel Çağatay, Murat Ilgın ve Işıl Ailesi adına Zühtü Işıl’ın gelini Güray Işıl ve taraftarlarımız katıldı.

Kadızade Zühtü Işıl’ın Türk bağımsızlık mücadelesinde aldığı rol, KSK’nin kuruluşundaki mücadelesi, Filistin’de esir düştüğü orada Karşıyaka adını verdiği takımın kuruluşunun anlatıldığı ve anılarının paylaşıldığı tören sonunda mezarının başına birisi Kurucu Başkanımız Kadızade Zühtü Işıl ve arkadaşları, diğeri ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk adına iki zeytin fidanı dikildi…

KSK’mizin Kurucu Başkanı Kadızade Zühtü Işıl’ıbir kez daha saygı, minnet ve özlemle anıyoruz.

Bir Cevap Yazın