İlhan Uçkan yazdı: Dik Durun!

İyi – kötü, güzel -çirkin, doğru- yanlış ne varsa bunların sizden geldiğini, onları olduğu gibi kabul ettiğinizi, aslında kendinize ne kadar değer veriyorsanız onun karşılığını gördüğünüzü aklınızdan hiç çıkarmayın. Size yapılan, hoşunuza gitmeyen davranışlara kolaylıkla karşı koyabiliyor musunuz?

Her insan yanında kendisine destek olacak birini arar. Ama hepimiz tek başımıza kaldığımızda başımızın çaresine bakabildiğimizi de biliriz.
İnsan aklı hep tedbir almaya koşulludur. Daha bir şey olmadan olacak şeyin kötü olacağını hissederse buna engel olmak ister. Ama bu tedbir öyle bir yerleşir ki içimize, yaşadığımız ana nasıl kolaylıkla uyum sağlayabilen bir canlı olduğumuzu da unuturuz.
Tedbir tedbir derken tedirginlik içine gömülür, hayatımızı yaşayamayız. Oysa zamanı gelince nasıl olsa üstesinden gelebileceğimiz durumlardır bunlar. Paranoyaya ne gerek var ki!
“Sevgilim beni terk ederse ölürüm,” deriz birçoğumuz, ama terk edildiğimizde birkaç gün üzülür, sonra kaldığımız yerden, daha da güçlenmiş olarak yolumuza devam ederiz.
Bunu aklında tutan, ilişkisinde bir şeyler yanlış gittiğinde yalnızlığı korkutucu bir durum olarak görmeyeceği için yanlış giden şeylere sessiz kalmak yerine gerekirse o kişiden yolunu ayırabileceğini bilir, kendine güvenir.
Sizin kendi ayaklarınız üzerinde durabileceğinizi bilmeniz, beğenmediğiniz, ilişkinizin yolunda gitmediği durumlarda istediğiniz tavrı gösterebilmenizi sağlayacaktır.
Sizi aldatan sevgilinizi kaybetmemek için aldatıldığınızı görmezden gelmezsiniz örneğin. Ya da birlikte olduğunuz erkek size gerilim dolu zamanlar yaşatıyorsa, aslında böyle bir gerginliği yaşamak zorunda olmadığınızı bilirsiniz.
Sizin razı olmadığınız her durum ilişkinize ve beraber olduğunuz erkeğin yanlış yaptığı şeyleri düzeltmesine yardım edecektir.
İşte o zaman yaşadığınız ilişkinin iki kişilik bir ilişki olduğunu açıkça görebilirsiniz. Herkes kendi ayakları üzerinde dimdik durursa o ilişkinin önünde hiçbir engel duramaz. Böylece ilişkinizle boğuşmak yerine, tadını çıkarmaya başlarsınız.

Bir Cevap Yazın