Minimal Şıklık Doğal ve Sade

JEYAN GEDİK FOTOJeyan GEDİK

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yükselişe geçen minimal çizgiler, sadece modada değil, tasarım gerektiren tüm ürünlerde gözde.

 

 

Detayları çok seven dünyaca ünlü modacıların bile tasarımlarındaki sadeleşmeyi hissedebiliyoruz. Eskiye oranla daha az karışık ve daha net çizgiler kullanılıyor artık.


1960’larda ilk olarak sanat ile birlikte anılmaya başlayan minimalizm, öncelikli olanın kullanılan materyal ve onun doğal formu olması ile sınırları zorlayan bir trend olarak görülse de zamanla daha yuvarlak kıvrımları olan bir yönde kazandı. Minimal moda da esas, detaylara çok fazla boğulmadan “olduğu gibi” olabilmektir.
Günlük hayatın içinde minimal modanın yaklaşımı biraz daha maskülen tarza benziyor olsa dahi ikisini ayıran çizgi, minimalizmdeki doğallığa yakınlıktır. Sokak modasındaki minimalizm akımı, bol kesimli düz gömleklerden, rahat geniş kesimli pantolonlara kadar pek çok parçada kullanılıyor.

Minimal modayı dolaplarımıza taşırken doğal formlara yakın parçalara öncelik vermek gerekiyor. Katlar, desenler, fırfırlar, danteller bu trendin dışında kalıyorlar. Bunlar yerine kare kesimler, geometrik eklenmiş parçalar, tek renkli kıyafetler, basit modeller bu trendin yansıdığı parçalar arasında bulunuyor.
Aksesuarlarda da duruşunu koruyan minimalizm ile doğal formlardaki materyaller, mat tonlar ve pırıltıdan arınmış malzemelerle doğala en yakın formlarda karşımıza çıkıyor.
Altın ışıltısının yerini metalik ve mat metalik bronz ,gümüş alıyor artık.
Gösterişten çok içerik önem kazanıyor bu yeni akımda. Doğal malzemeler tercih edilip ,gereksiz ayrıntılara yer verilmiyor.


Minimalizm, aslında, her şeyi az kullanmak demek değil, ihtiyacımız kadar olanı kullanmak bu felsefenin ana fikri.
Bu görüşten yola çıkarak fazlalıklardan kurtulmaya, eşyalardan başlayıp, sadece ihtiyacımız kadar olanı almakla devam edebiliriz.
Sevgilerimle…

Bir Cevap Yazın