Marilyn Monroe, her şeyiyle merak edilen kadın!

Ölümünün üzerinde 50 yılı aşkın bir zaman geçmesine rağmen Marilyn Monroe, hala dünyanın en merak edilen kadınları arasında… Yaşamı, şöhreti, aşkları ve ölümüyle hep bir sır perdesinin ardında olan Monroe’u belki de daha önce hiç görmediğiniz fotoğraflarıyla Karşıyaka LIFE farkıyla sizlerle buluşturuyoruz. İşte, bazıları için güzellik, seksilik, ışıltılı hayat, kariyer ve paranın sembolü olan Monroe’nin hayatının gerçek yönleri…

Marilyn Monroe olarak tanıdığımız efsanevi aktris, Norma Jeane Mortensen adıyla 1 Haziran 1926’da doğdu.


1935 yılında Marilyn’in ilk kaldığı yetimhane olan Los Angeles Kimsesizler Yurdu, 1956’da yeniden inşa edilmiş olup; Hollygrove Kimsesizler Yurdu olarak halen hizmet vermektedir.

Marilyn, 1942 yılında aile dostlarının oğlu Jim Dougherty ile yetimhane hayatından kurtulmak için evlendi.


Jim Dougherty bu durumdan hiç memnun olmasa da, Marilyn kendisine “babacık” anlamına gelen “daddy” kelimesi ile hitap ederdi.


20th Century Fox tarafından ismi fazlasıyla uzun ve telaffuzu zor bulunduğundan dolayı, sahne ismi Marilyn Monroe olarak değiştirilmiştir. Marilyn isminden önceleri pek memnun olmayan hatta “Marilyn nasıl yazılıyor onu bile bilmiyorum” dediği bilinen aktris, isminin Monroe kısmını annesinin kızlık soyadı olması nedeniyle kendisi seçmiştir.


Babasının Kimliği Halen Kesin Olarak Bilinmemektedir. Charles Stanley Gifford, Marilyn’in annesi tarafından babası olduğu iddia edilmiş kişidir. Ancak Gifford’un ailesi halen Marilyn Monroe ile hiçbir bağları olmadığını iddia ediyor.


Marilyn’in ilk filmi Şaşırtıcı Bayan Pilgrim olarak da bilinen “The Shocking Miss Pilgrim”dir. Marilyn, bu filmde telefon operatörü olarak bir anlığına görünür.


İkinci Evliliğini 1954 Yılında Joe DiMaggio İle Yaptı. Joe DiMaggio, Marilyn’in kariyerini onaylamıyor; eşinin çalışmamasını tercih ettiğini çok sık dile getiriyordu.


Yaz Bekarı olarak bilinen The Seven Year Itch filmindeki meşhur fan sahnesinin çekiminde sette o kadar fazla ışık vardı ki, Marilyn’in elbisesi vücudunu örtmekte yetersiz kaldı. Sete gelen eşi Joe DiMaggio bu duruma çok öfkelendi ve aynı akşam Marilyn’e şiddet uyguladı.

Üçüncü Evliliğini Arthur Miller İle 1956 Yılında Yaptı. Joe DiMaggio ile 1 yıl bile sürmeyen evlilik yaşamı, Arthur Miller ile 6 yıl devam etmiştir.


Frank Sinatra’nın Sevgilileri Arasındadır. Evin içinde çıplak dolaşması ile bilinen Marilyn, bir keresinde Frank Sinatra’nın arkadaşlarıyla poker oynadığı salona çırılçıplak girip; Sinatra’yı çileden çıkarmıştır.


Psikiyatristi Doktor Ralph Greenson’un Marilyn’e koyduğu “Paranoid Şizofreni Sınırında” Teşhisi, bugün de aktris için halen doğru kabul edilmektedir.


FBI Tarafından Oldukça Yakın Takip Ediliyordu. Nedeni Kennedy’lerle yakınlığına bağlansa da Marilyn Monroe, aile ile yakınlaşmasından uzun zaman önce FBI tarafından yakın takibe alınmıştı. Güçlü paranoyak hisleri sayesinde takip edildiğini erken fark eden Monroe, FBI ajanlarını atlatabilmesi ile övünürdü. Elbette, o zamanlar zaten hasta olan aktrise kimse inanmıyordu.


ABD’nin 35. Başkanı John F. Kennedy ile İlişki Yaşamıştır. Oldukça yakınlaştığı Kennedy ailesini saplantı haline getiren Marilyn, John F. Kennedy’nin bir süre sonra kendisi ile görüşmek istememesi üzerine, telefonlarına çıkmamasına rağmen ısrarla Beyaz Saray’ı aramıştır.


Ölümünün Kesin Nedeni Halen Gizemini Korumaktadır. Marilyn’in 4 Ağustos 1962’de gerçekleşen ölümünün nedenleri arasında intihar etmiş olabileceği, FBI’ın işin içinde olabileceği gibi pek çok iddia ortaya atılmış ancak günümüzde dahi erken ölümünün kesin sebebi bilinememektedir. 2006 yılında Bilgi Özgürlüğü Yasası ile İç Güvenlik olarak tanımlanmış Marilyn Monroe hakkında 97 tane belge daha açıklayan FBI’ın elinde halen açıklanmayan sayısız belge ve dosya bulunuyor.

 

Bir Cevap Yazın