Giyilebilir teknolojileri kullanma nedenimiz: Sağlık

Giyilebilir teknolojiler ile ilgili olarak tüketicilerin yaklaşımını ortaya koymak amacıyla yapılan araştırmaya göre Türk halkının büyük çoğunluğu, en az bir giyilebilir teknoloji ürününe sahip olmayı planladığını belirtirken en çok ilgi gören ürün ise akıllı saatler.

Online olarak 700 müşteriye yöneltilen anket çalışmasında katılımcıların yüzde 48’i en az bir giyilebilir teknoloji ürünü almayı istediğini iletti.

Katılımcıların yüzde 71’i giyilebilir teknolojiyi daha önce duyduklarını belirtirken yüzde 72’si de bu teknolojiye ilgi duyduğunu kaydetti. Giyilebilir teknoloji ürünlerinin satışı konusunda Türkiye’nin sunduğu potansiyeli gözler öne seren anketin dikkat çeken bir diğer önemli sonucu ise katılımcıların yüzde 54’lük oy oranı ile en çok sahip olmayı istediği giyilebilir teknoloji ürününün “Akıllı Saat” olması. Bu ürünü sırasıyla “Akıllı Gözlük” ve “Akıllı Bileklik” takip ediyor.

Giyilebilir cihazlar ile sağlık verilerimizi izliyoruz

Giyilebilir teknoloji ürünlerini hangi amaçla kullanmayı planladıklarının da sorulduğu ankette, katılımcıların yüzde 60’lık büyük kısmı bu ürünleri sağlık verilerini, yüzde 44’ü ise spor verilerini takip etmek için kullanmak istediklerini belirtti. Bu ürünleri eğlence/oyun amaçlı kullanmak isteyenlerin oranı yüzde 37 olurken katılımcıların yüzde 34’ü işlerinde, yüzde 8’i ise moda amaçlı kullanmak istediklerini kaydetti.

Fiyatlar gelecekte düşecek

Ankete göre giyilebilir teknoloji ürünlerinde öne çıkan markalar Samsung, Apple, Sony, LG ve Google oldu. Katılımcıların yüzde 71’inin bu ürünleri pahalı bulduğunu belirttiği ankette, fiyatların gelecekte düşeceğini bekleyenlerin oranı yüzde 64, ürünlerin gelecekte kullanımının artacağını düşünenlerin oranı yüzde 79, çok gerekli bir teknoloji olduğu düşünenlerin oranı yüzde 45. Bu ürünlerin hayatı kolaylaştıracağını söyleyenlerin oranı ise yüzde 69.

Kaynak: gittigidiyor.com

Bir Cevap Yazın