Bugün bile kullanılan eski güzellik sırları

Çok eski zamanlardan beri güzellikleri için çabalayan kadınlar günümüzde de mücadelelerine devam ediyor. İşte kadınların eski zamanlardan bu günlere taşınmış 12 güzellik sırrı.

1- Zeytinyağı

Antik çağda zeytinyağını “altın suyu” olarak adlandırıyorlardı. Günümüzde de zeytinyağı artık çok sayıda cilt ve saç bakımı kremleri, şampuanlar ve balms için bir temel teşkil ediyor.

2- Hamamlar

Antik Roma kadınları banyolarda uzun saatler geçirirlerdi. Sıcak suyla yıkanıp çıkmadan önce soğuk suyla kan akışlarının hızlanmasını sağlarlardı.

3- Aromaterapi masajı

Masaj her zaman birçok bayan için vazgeçilmez olmuştur. Hem sağlık hem güzellik için aromatik yağlarla yapılan masaj günümüze kadar gelimştir.

4- Kese

Henüz kese icat edilmediğinde sert dokulu bir kumaşı bugünkü kese gibi kullanıyorlardı.

5- Şekerden ağda

Epilasyon için şekerden yapılan ağdanın binlerce yıllık bir tarihi olduğunu biliyor musunuz?

6- Gül ve bal mumundan kremler

Gül, antik çağlarda hem kokusu hem de güzellik için krem olarak kullanılmıştı.

7- Baldan yapılan cilt maskeleri

Bal binlerce yıldır bilinmekte olan güzellik için sayısız özelliklere sahiptir. Örneğin bal ile anti-selülit masajı yapmak çok kolay: sorunlu bölgeye bir miktar bal sürüp avucunuzla bastırarak masaj yapın. Sonrasında yıkayın.

8- Kına

Kadınlar güçlü ve sağlıklı saçlar için kına ile renk değişimini yüzyıllar öncesinden beri kullanıyor.

9- Yumurta maskeleri

Yumurtanın içinde olduğu bir çok güzellik maskesi mevcut. Hem cilt hem de saç için antik çağdan beri kullanılan yumurta günümüzde de kullanılmaya devam ediyor.

10- Lahana Yaprakları

Lahana emziren anneler tarafından yüzlerce yıldır kullanılmıştır. Lahana yapraklarının ağrı ve inflamasyon giderici özellikleri vardır. Doğrudan göğüslere uygulandığında anneleri rahatlatır.

12- Kil

Antik çağlardan beri güzellikte harikalar yaratan kil, günümüzde kullanılmaya devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın