Karşıyaka’da en mutlu günüm…

yasar aksoyy_intYaşar AKSOY 

Bu sayımızda Karşıyaka’da en mutlu günümü okuyucularıma anlatacağım. Belki doğduğum gün de mutluydum ama hiç hatırlamıyorum.

Şimdi “Tarihi, Tarihçiler Anlattı!” başlığı altında Karşıyaka Belediyesi’nden basın kuruluşlarına geçilen bir yazıyı okuyalım:

“Karşıyaka Belediyesi tarafından sürdürülen “Ayın Konuğu” etkinliklerinin bu ayki konukları Prof. Dr. Ergün Aybars ile Gazeteci Yazar Yaşar Aksoy oldu. İki uzman tarihçi, Kurtuluş Mücadelesi, 9 Eylül ve İzmir ile ilgili merak edilenleri anlattı. Söyleşi, ilgi ile takip edildi.

Karşıyaka Belediyesi tarafından geçen yıl başlatılan ve alanında uzman kişilerin katılımıyla gerçekleşen Ayın Konuğu etkinliği, yeni sezona Prof. Dr. Ergün Aybars ve Gazeteci-Yazar Yaşar Aksoy ile ‘merhaba’ dedi. “Dünü ve Bugünüyle 9 Eylül, İzmir ve Türkiye” temasını taşıyan söyleşi Karşıyaka Nikah Salonu’nda yapıldı.

Salonu dolduran yüzlerce Karşıyakalı, iki ünlü tarihçinin ‘kurtuluş mücadelesi’ ve İzmir üzerine anlatımlarını ilgiyle takip etti. Yaklaşık 3 saat süren etkinlik sonunda konuşmacılar, kitaplarını imzaladı. Tanınmış ve uzman kişilerin katılımıyla gerçekleştirilen Ayın Konuğu etkinliklerinin Mayıs ayına kadar süreceği ve her ay farklı bir konuğun ağırlanacağı belirtildi.

Yaşar Aksoy’dan Sürpriz “9 Eylül Bayrağı”

 

İzmir’in işgali ve kurtuluş mücadelesi sırasındaki zorluklardan bahseden Gazeteci-Yazar Yaşar Aksoy “İşgal döneminde Yunan askerleri evlerdeki Türk Bayrakları’nı toplayıp yakmıştı. Bu nedenle Mustafa Kemal’in askerleri İzmir’e geldiğinde bayrak yoktu. Ancak Türk askerlerini coşkuyla karşılamaya hazırlanan İzmirliler, evlerindeki kırmızı kumaşlardan elleriyle bayraklar yaptı. Süvariler yıldırım hızıyla İzmir’e girerken yollara çıkıp gece hazırladıkları ay yıldızlı bayrakları açtı. Kurtuluş bu şekilde müjdelendi” dedi. Aksoy, o dönemde, elde yapılan ve kendisine hediye edilen bir Türk Bayrağı’nı da konuklara gösterdi.

Prof. Dr. Ergün Aybars da İzmir’in, kurtuluş mücadelesindeki en stratejik kent olduğunu söyledi. Aybars “İşgali ile kurtuluş savaşını başlatan, kurtuluşu ile de milli mücadeleyi sonlandıran başka bir kent yoktur. 9 Eylül’de sadece düşman değil, emperyalizm de denize döküldü. Bu mücadele orada bitmedi. Sonsuza kadar aynı kararlılıkla mücadeleye devam etmeliyiz” dedi.

MUTLU GÜNÜM

Şimdi bu basın bildirisini okuduktan sonra söz bende…

Karşıyaka Belediyesi’ne içinde bulunduğumuz vahim politik ve sosyal koşullar içinde böyle bir toplantıyı düzenleyip milli kurtuluş ateşini canlandırmaları sebebiyle teşekkür borçluyum. Toplantımızı ustalıkla yöneten şair kardeşim Haluk Işık’ı kucaklıyorum. Sevgili hocam Prof.Ergun Aybars ile yıllar boyunca nice toplantıda yan yana konuştuktan sonra yeniden bu anlamlı günde buluşmaktan da çok keyif aldım. İzleyiciler arasında da bir çok eski dostumuz vardı.

Ancak en mutlu olduğum dakikalar bambaşkaydı. Toplantımızın insan boyundaki duyurularını belediyemiz, Karşıyaka’nın her köşe başına asmıştı. Bu duyurularda Ergun hocam ile benim yan yana resmim vardı.

Bir tane de getirip Girne Bulvarı üzerinde tam Latife Hanım Caddesi’ne dönen kavşağın başına da dikmişler. Yani bizim baba evimizin tam karşısına. Toplantı sabahı evden yola bakınca bu ilanı gördüm ve gözyaşlarımı tutamadım, ana ve babama rahmet okudum.

Sonra elime bir çakı alıp caddeye çıktım. İlanın yanına gelip gururla bizim eve doğru baktım ve yoldan geçen birine fotoğrafımı çektirdim. Yanımdan hızla arabalar geçiyordu. Bir anda çakı ile ilanın bağlarını kestim ve koca tahtalarla tutturulmuş plastik çerçeveyi olduğu gibi eve taşıdım ve duvarıma yasladım.

Yani bendeniz, Karşıyaka Belediyesi’nin ilan panosunu çaldım.

O anda hayatımın en mutlu dakikalarını yaşıyordum.

Bir Cevap Yazın