Hibrid enerji ile cilt gençleştirme

bilkay-28 Prof. Dr. Ufuk BİLKAY

Hibrit Enerji

Hibrit enerji; fraksiyonel radyofrekans (RF) ve galvanik akımdan olusan yeni nesil bir cilt gençleçtirme platformudur. Bu iki farklı enerji  cilde  penetre olarak deride herhangi bir hasar meydana getirmeden yara iyileşme sürecini başlatmış olur, bunun sonucunda, yeni kolajen oluşumu, kişinin cildinde bulunan kendi hyaluronik asit içeriğinde   %35-%43. Elastin de ise 6 kat oranında artış ile birlikte yeniden yapılanma gerçekleştiren  melez bir enerji sistemidir

 Hibrit Enerji (HE) deriye micro-pin denilen mikroiğnelerin bulunduğu uygulama başlıkları aracılığıyla aktarılır.

 Mikroiğneler 0,5 mm uzunluğunda ve 0,1 mm kalınlığında olduğu için deride oluşan hasar mikroseviyededir. Enerjiyi diğer iğneli sistemlerden farklı olarak “uniform” bir biçimde deriye aktarılmaktadır. Uygulama sırasında cilt yüzeyine itilmeleri ve bastırılmaları gerekmez. Bu nedenle herhangi bir kanamaya yol açmayan,  acısızdır bir yöntem olduğu için   uygulamadan önce anestezik krem gerektirmez. Uygulama sonrasında günlük hayatınıza hemen dönebilirsiniz.

 0,5 mm’lik mikro iğneler Radyo frekans (termal etki) ile birlikte neokolajenezin gerçekleştiği 50-55 derece sıcaklıkta ciltte derin dermal seviyeye kadar penetre olur, ikinci adımda Galvanik (doğrusal) akım ile derin dermisi hedefleyen elektriksel akım uygulanır. Elektriksel akım dermal dokuda C02 fraksiyonel lazer vb. sistemlerin aksine termal olmayan, soğuk bir uyarım oluşturur. Dermal dokuda pH seviyesi yükselir (alkali olur), doğal yara iyileşme süreci başlatılmış olur.

 Galvanik akım ile hasara yol açmadan alkali cilt iyileştirme

 Şimdiye kadar kullanılan iğneli RF teknolojilerinde cilt altına gönderilen RF uyarımı cilt altı dokuya odaklanamadığı için deride yüksek hasarlara yol açmaktaydı. Artık hibrit enerji teknolojisi ile, mikro iğneler üzerinden cilt altına aktarılan Radyo Frekans akımı sonucunda oluşturulan 50- 55 Cº lik sıcaklık, galvanik akimin (doğrusal), akımın tüm iğne boyunca gerçekleştirdiği iyon yayılımı sayesinde RF sıcaklığı mikroiğnelerin hedef aldığı bölgeden genişleyemez , sıcaklığın dağılımı ve sıcaklık artışı sınırlandırılmış olur. Dermal dokuda PH seviyesi yükselerek  alkali bir ortam meydana gelir. Bu da doğal yara iyileşme sürecinin  başlamasına yardımcı olur.

Galvanik akım dermal dokuda cildin sıvı ve tuzlarını kullanarak biyokimyasal bir yapılandırma başlatır. Bu elektrik stimülasyonu sayesinde hücre dışı polarizasyon değişir. Hidroksi iyon salınımına bağlı olarak dermiste daha alkali bir ortam yaratılır, yani cildin PH’I yükselir. Bunun sonucunda dokuda soğuk elektrokoagulasyon bölgeleri oluşur. Bu da oluşturulan ısı uyarımının fraksiyonel düzlemde kalmasını sağlar, buna bağlı olarak iyileşme hızlanır. RF in yarattığı ısı ile birlikte elektrikel etki doğal yara iyileşmesi sonucunda kollajen ve hyaluronik asitte belirgin bir artış sağlar. Mikro iğneler sayesinde uzun iğnelere sahip sistemlerin yarattığı ağır mekanik hasarın olusması engellenmiş olur.

Hibrit enerji sayesinde cildin yapı taşları olan Hyaluronik asitte %35-43, elastin liflerde ise 6 kat artış meydana geldiği için, deriye herhangi bir yabancı madde enjekte edilmeden hacim artışı ve elastikiyet kazandırılmış, dolayısıyla dolgu enjeksiyonu yapılmadan dolgunluk sağlanmış olur.

 Akilli mikro iğne teknolojisi: 

Hibrid Enerji sisteminde iğneler cilde hasar vermeden RF akımı ile ısıtılır. İğneler cilde yaklaştığı sırada uygulama applikatörü vibrasyon yaratır. Sıcak , kısa ve ince mikro iğnelerin cilde girmesi bu vibrasyon ile birlikte akıllıca gerçekleşir. Doktor dışarıdan mekanik bir itme kuvveti uygulama zorunda değildir. İğneler RF ile akıllı penetrasyon teknolojisi ile cilde nüfuz eder.

İğnelerin dizaynı ve akıllı penetrasyon sistemi ile hasta uygulama sırasında acı duymaz. Anestezi kullanmaya ihtiyaç duyulmaz.

Hibrit enerjinin doğal dolgu etkisi;

 Hibrit enerji ile yüzün farklı bölgelerinde zamanla oluşan kıvrım, kırışıklık ve hacim kaybı giderilebilir. Sahip olduğu teknoloji ile cilt yapı taşlarının yeniden üretimi sağlanır. Yaşlılık belirtileri olarak görülen bir çok sorun doğal dolgu etkisi ile çözülebilir. Bu belirtilere karşı hibrit enerji çözümleri; Alın ve göz çevresi çizgilerinin giderilmesi, ağız çevresi kırışıklık giderme, dudak üstü çizgilerinin giderilmesi, yüze sıkılık, lifting kazandırma, yanak ve göz çevresinde sıkılaşma, akne izleri, çatlaklar, yanak ve göz altı çöküntülerinde hacim, dolgunluk kazandırma, porların küçültülmesi, gözeneklerin sıkılaştırılması.

 

Bir Cevap Yazın