Gelişen teknoloji ile yeni cilt tedavi yöntemleri

 Yasemin Fatih Amato

Amerikan Estetik Plastik Cerrahi Derneği’nin son istatistikleri bize, son yıllarda ameliyatsız yöntemlerin uygulanmasındaki artış hızının, ameliyatlı yöntemlere göre 8-9 kat daha fazla olduğunu gösteriyor. Buradaki artışın en önemli nedeni, tekniklerin etkinliğinin kanıtlanmış olması kadar iyileşme süreçlerinin hızlı oluşundaki yüksek paydır.

 

 

Fraksiyonel RF

Fraksiyonel RF geçtiğimiz yıllara kadar hastalarımızın gözbebeğiydi. Bu uygulamada, cihaz üzerindeki 25 tane mikroiğne ile cilt altına verilen ısı ile kolajenleri harekete geçirerek ince kırışıklıklarda düzelme sağlanması hedefleniyor. İşlemde fraksiyonel radyo frekans dediğimiz 25 tane mikro iğne ile cilt altına uygulama boyunca toplam 1000 kez ısı verilir. Bu sayede ciltte gözle görünmeyen yaklaşık 25.000 adet mikro kanallar açarak yüz cildinin her sahasının taranması sağlanır.

Cannulla RF

Ve radyofrekans teknolojisi bugün daha sık kullandığımız cannulla RF’yi bizlerin hizmetine sundu. Çapları; 18, 20, 21 ve 22 mm geçmeyen bu incecik sonda ya da kanallar sayesinde en derin nokatalara kadar radyofrekanslar uygulanabiliyor. Uzunlukları 20 cm geçmeyen bu tel görünümlü ince kanallar ile kolejenler harakete geçiriliyor. Gıdı gibi büyük ve derin sarkmaların toparlanmasında başarılı sonuçlar alınıyor.

İğneli Fraksiyonel Radyofrekans

Bu sistemde ucunda küçük altın iğnelerden oluşan bir başlık ve bu başlığın bağlı olduğu bir radyofrekans bulunur. Hastalar arasında diğer adının da ‘’Altın iğne’’ olmasının sebebi işte bu iğnelerdir. Uzun yıllardır bilinen radyofrekans enerjisinin bu iğneler yardımıyla derinin alt tabakasına iletilme işleminin adıdır. Derinin altına ulaşan bu enerji ile birlikte dokularda yeni kolajen üretimi ya da eski sorunlu kolajenin onarılması sağlanır. Sonuçta bu işlem ile birlikte cilt yenilenir, sorunlu dokular onarılır ve en önemlisi gergin bir cilt ortaya çıkar.

Yüksek Yoğunluklu Fokuslu Ultrason – HIFU

HIFU derinin derin yapılarını uyarır, cerrahi ve diğer yöntemlerin aksine, derinin yüzeyini tahriş edici bir uygulama içermez. Ayrıca vücudun gençleşmesini sağlayan yeni kolajenlerin oluşmasına yardımcı olur. Bu tedavinin en iyi yanı 30-60 dakika arasında süren bir işlemle vücudun kendi iyileştirme yapılarını kullanarak nazikçe ve yavaşça deri ve altındaki dokuların yenilemesinin sağlanmasıdır. Doğrı bir sonuç almak için sadece bir seans uygulama yapmak yeterlidir. Hastalar başlangıçtaki etkilerinden ne kadar memnun olsalarda tam olarak bir sonuç görmek için gençleştirilmiş ve güçlendirilmiş kolajen takviyesi 2-3 ay arasında süre alır.

Plasma ile gençleşme

Plasma; lazer ve IPL’den farklı bir etki mekanizmasıyla, havayla çalışan sistemdir. Cihaz; uygulanacak cilt yüzeyindeki elektriksel aktiviteyle ortamdaki havayı (yani iyonize gazları) plazma enerjisine dönüştürür. Bu enerji cildin sorunlu dış yüzeyini buharlaştırır ve yeni doku oluşum sürecini başlatır. Maddenin 4. hali olarak tarif edilen plazma enerjisi sorun odaklı çalışır. Ciltte sorunlu bölge dışındaki kıl kökleri, kılcal damar, yağ ve sinir dokularını etkilemez. Plazma enerjisi; göz kapağı estetiği, göz çevresi gençleştirme, “ksantelazma’’ denen göz kapaklarındaki kabarık sarı lekelerin giderilmesi, aktif aknelerin ve akne skarlarının tedavisine destek, ben ve siğillerin yok edilmesi, yara ve kaza izlerinin, lekelerin giderilmesi, dudak üstü kırışıkların giderilmesi amacıyla kullanılır.

PRP ile tedavi
Platelet Rich Plasma, kök hücre mantığından yola çıkan kırışıklık, cilt yenileme, yara izi ve sivilce izlerinin tedavisinda kullanılan bir yöntemdir. “Platelet Rich Plasma” platelet (trombosit) yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulamasıdır. Bir kişiden alınan az miktardaki kanın özel bir işlemden geçirilerek bileşenlerine ayrıştırılması ve elde edilen az miktardaki “platelet yönünden zenginleştirilmiş plazmanın” yine aynı kişiye cilt gençleştirme amaçlı enjeksiyon yoluyla geri verilmesi işlemidir. İşte bu yüzden adı “Vampir Botoksu” olarak geçiyor.

Growt Factor Rich Plasma
GRP tedavisinde, hekim tarafından kişinin kolundan alınan 10cc kadar bir kan kullanılır. Bu kanın, santrifüj cihazında yüksek devirde (2000rpm) çevrilmesi ile 9-10 dakika sonunda platelet adında, kan hücreleri ve growth factor denilen büyüme faktörlerinden zengin plazma kısmı elde edilir. Daha sonra beyaz kan hücreleri eklenerek daha yüksek bir devirde (4000rpm) tekrar santrifüj edilir. Elde edilen plazma, ihtiyaç duyulan bölgelere çok ince uçlu iğneler vasıtasıyla enjekte edilerek tedavi gerçekleştirilir. Böylece kandan alınan büyüme faktörleri sayesinde, cildi oluşturan ana yapılardan olan kolajen ve elastin artışı doğal yollarla tetiklenmiş olunur.

Fibrocell’i unutmamak gerekir
Kulak arkasından alınan dokunun içinden elde edilen fibrosit adı verilen hücrelerin, laboratuvar ortamında saflaştırılıp çoğaltılarak fibroblast adlı aktif hallerine dönüştürülmesi ile ortaya çıkan kolajen sentezin yüze nakledilmesi olayıdır. Uygulamanın kulak arkasından olması, gözle görünmeyecek bir bölge olduğu için tercih edilmektedir. İlerleyen yaşla birlikte insanların yüzünde oluşan kırışıklar pek çok kişi için rahatsız edici bir durum. Tıp bilimi artık bu kırışıkları gidermede insanın kendi hücresini kullanabiliyor ve tamamen doğal tedavi yöntemi uygulayabiliyor.

Bir Cevap Yazın