Ali Rıza Bodur’un selamı var…

yasar aksoyy_int Yaşar AKSOY 

İki dönem İzmir CHP Milletvekilliği yapmış olan ve bir süredir hastalıklarla pençeleştikten sonra çakı gibi sapasağlam bir hale gelen sevgili yeğenim Karşıyakalı Ali Rıza Bodur’un herkese, Karşıyakalılara ve tüm aydın insanlarımıza selamı var.

Ali Rıza Bodur ailemizin gururudur. Atatürk ilkeleri doğrultusunda TBMM’de iki dönem İzmir’i temsil etmiştir ve hala değerli analizleri ile Türkiye’mizin sorunlarına ışık tutmaktadır.

Ali Rıza ‘nın babası ve annesi, Süleyman amcam ve Ferihan yengemiz 1950’li yıllarda o zamanlar ismi Hacı Hüseyinler olan şimdiki Şemikler’de bağlık bahçelik, bostanlık büyük bir arazinin yol kenarındaki mütevazi bir evde otururlardı.

ŞEMİKLER GÜNLERİ

Annem Tarih hocası ve Karşıyaka Lisesi öğretmeni Zehra Aksoy, beni zaman zaman yanına alır, Karşıyaka tren istasyonu civarından bir payton tutar ve Hacıhüseyinler’e yani Bodur ailesine ziyarete giderdik. Epey uzun süren bir seyahat sonrasında Bodurlar’ın evine ulaşır, gür sesli, heybetli ve gümrah yürekli Süleyman amcamın ve sakin ruhlu Feriha yengemizin ellerini öptükten sonra oğulları Ali Rıza ve İsmail, kızları Aliye ile oyunlara dalardık.

Unutulmaz, pırıl pırıl tertemiz yıllardı.

Bodur Ailesi ile babamın tarafı Aksoy ailesi Uşak’tan akrabadan yakın iki tanınmış aile idiler. Babam Tarım memuru Cemal Aksoy  ve Devlet Demiryolları görevlisi Süleyman amcam da, İzmir’e göçtükten sonra ilişkileri hiç kopmamış, aksine daha da sıkılaşmıştı.

ALİ RIZA BODUR

Çok hürmetkar olduğumuz Süleyman amcamızın büyük oğlu Ali Rıza Bodur, yeğenden yakın bir dostum olarak 1950’li yıllardan 2016’a kadar geldi. İkimiz de Türkiye siyaseti ile yakından ilgilendik. Namık Kemal  Lisesi’nde akşamları öğretmenlik  yaptık, askerliğimiz birlikte geçti. Ali Rıza daha sonra çok uğraştı, çabaladı, Karşıyaka’dan 2 dönem İzmir CHP milletvekili seçildi.

Geçenlerde yine buluştuk.

Ali Rıza Bodur’un ablası Aliye Dülger’in evinde buluşarak, taa Uşak’tan başlayan aile geçmişimizi andık ve çok samimi saatler geçirdik. Aliye Dülger’in kızı Şafak ve damadı Alper Tortop, iki evlatları Ege ve Ferihan İpek ve Ali Rıza’nın prensler gibi yakışıklı ve akıllı torunu Ege Doğan ile birlikte Şemikler’de aile büyüğümüz rahmetli Süleyman Bodur’un ismini taşıyan ve çocukluk anılarımızı süsleyen Süleyman Bey Apartmanı ikinci katta unutulmaz saatler geçirdik.

Çeşmeli Ahmet Çelenay abimizin de kulaklarını çınlattık, rahmetli Ferihan ablamız ile İsmail Bodur’u ve rahmetli Ahmet Dülger abimizi de andık.

Ne mutlu aile bağlarını unutmayanlara..

Şu Şemikler 65 yıl öncesine ışınlansa da, yine paytonla oralara gitsek…

Anam da yanımda oysa… Ahh ahh..

Bir Cevap Yazın