Ekolojik Şıklık

JEYAN GEDİK FOTOJeyan GEDİK

Modadan vazgeçmeden de ekolojik ürünler giyilebilir.

Ekolojik moda, sadece pamuk kullanımıyla sınırlı bir olgu değildir. Kumaşların, üretim süreçleri, içerikleri, işçilerin hakları, fiyat politikaları gibi kavramlar da işin içine girer.

Bu durumda en büyük görev tasarımcılara düşüyor. Çevreye vereceğiniz zararın boyutu , tasarımınız için kullanacağınız kumaşlardan geçiyor. Bu yeni düzende, önce kumaşın seçilip daha sonra tasarımın yapılması şart. Daha önce böyle bir yönlendirme yoktu. Tasarımcılar böyle bir sınırlama içine girmiyorlardı. Ama çağımızın gerektirdiği doğaya ve doğallığa yöneliş konusundaki bilinçlenme, modacıları da bu yönde düşünmeye itiyor.

Ekolojik tasarımın öncülerinden, İsveçli modacılar, yeni teknolojiler ve iyi tasarımlarla ekolojik modanın daha da yükseleceğini söylüyorlar.

Türkiye, dünyada, pamuk üreticisi 22 ülkenin içinde en önde gelenlerinden biri. Bu durumda Türk tasarımcılar bu konuda daha şanslı. Yani ekolojik moda için ciddi bir potansiyel Türkiye.

Eskiden ekolojik kumaşlar deyince akla kalın, çuval kumaşları gelirken, şimdi teknolojinin gelişmesi ve tasarımcıların da kendilerini geliştirmesiyle birlikte bugün çok iyi tasarımlar bulmak mümkün oldu.

Bugün, organik ve organik olamayan kumaşlardan üretilmiş iki tişörtün farkını anlamak zor.

Paris te yapılan defilelerin çoğunda organik ürünler kullanılıyor. Kaliteli malzeme organik materyallerde bulunur.

Tasarımcılar önce kullanacakları malzemeyi belirlemeli daha sonra tasarım yapmalı.

Organik ürün kullanmaktaki amaç, bu ürünlerin kesinlikle sağlıklı olmasıdır. Tasarımlarda kaliteli malzeme kullanmış olursunuz. Zararlı kimyasallar kullanılmaz. Ve bu yüzden binlerce insan ölmez

Organik ürünlerin fiyatı yüksek olduğu için, tercih edilmeyebilir. Fakat talep arttıkça üretim artar. Üretim arttıkça da fiyatlar düşer.

Sonuç olarak, modanın zarar veren bu tarafını sona erdirmek için, tüketim alışkanlıklarımızın değişmesi gerekiyor.

Ben, bu düşünceyi, önce kendimde sonra da tasarımlarımda uyguladım. Ve uyguluyorum.

Hem şık olup, hem ekolojik ürünler giyebilirsiniz.

Sevgiyle kalın…

Bir Cevap Yazın