Popüler Markalar ilk olarak nasıl başladı?

Günümüzün en popüler markalarının yıllar öncesinde aslında piyasaya nasıl çıktıklarını biliyor muydunuz?

1- İkea’nın kurucusu İngvar Kamprad ilk olarak küçük, ucuz şeyleri bir dükkanda satmaya başlayarak Ikea’nın temellerini attı.

2- Toyota (bildiğimiz otomobil üreticisi) ilk olarak dikiş makinesi üretmeye başladı. Daha ilginci ise hala üretmeye devam ediyor.

3- Dünya devi Unilever işe sabun ve margarin üreterek başladı. Şu an evlerimize giren hızlı tüketim mallarının büyük bir bölümünün sahibi.

4- Elektronik ürün üreticisi Sharp ilk olarak mekanik özel kalemler üretiyordu.

5- Samsung aslında bir yiyecek satış merkezi (market gibi) kuruldu. Şu anda dünyanın en büyük elektronik üreticilerinden biri.

6- Çok az kişi bilir ama BMW’nin ana işi uçak ve uçak motorları üretmekti.

7- Bir zamanların dev telefon üreticisi Nokia daha önceleri kağıt ve plastik bot satarak para kazanıyordu.

8- 1930’larda Philips sadece ampul ve radyo alıcıları üretiyordu. Aslına bakarsanız şimdilerde de bunları üretmeye devam ediyor.

9- Koreli elektronik devi LG iş dünyasına diş tozu üreterek başladı.

10- Dünyanın en büyük gruplarından olan Virgin Group kurucusu Richard Branson ilk olarak öğrenciler için bir dergi çıkararak başladı.

11- Sony iş dünyasına pirinç pişirme cihazı (pilav yapma makinası da diyebiliriz) ile girdi. Sanıyoruz ki, elektronik devlerinin yöneticilerinin vizyoner olma gibi bir özelliği var. Başladığı alanlarda biraz başarılı olup geleceğe büyük yatırım yapmışlar.

12- Lipton da market olarak işe başlayanlardan. Marketin üzerindeki harika çay haftası yazısı ise gözlerden kaçmıyor.

Bir Cevap Yazın