Sağlıklı Zayıflamak için #hareketeodaklan

Sosyal medya bilinçli kullanılırsa başta yalın bir kitle kazandırır; bir amaca hizmet etmek içinse geçici sonuç kazandırır; ama siz hem bir kurumu işletip bir de karşı tarafı yüksek sosyokültürel seviyeniz ve samimi görüşlerinizle desteklerseniz sıkı bağlar kuracağınız arkadaşlar kazandırır.  2015 yılının Mayıs ayında yakın bir arkadaşımın yönlendirmesiyle Yeliz Ümit ve Ilgım Türkan’ın sosyal medya sitelerinde dolanırken buldum kendimi.  Uzun bir süre incelemekten kendimi alıkoyamadım.  Siz değerli Karşıyaka Life okuyucularımızla çok uzun yıllardan beri bir arada olan iki sıkı dost, benim de antrenörlerim olan Yeliz Ümit-Ilgım Türkan ikilisini ve kısa zaman önce yarattıkları marka “Dart Training House” u tanıyalım istedim; ancak öncesinde belirtmek istediğim bir nokta var.  Ünlü isimlerin de reklamını sıklıkla yaptığı bir diyet çayı markası kendi Öncesi – Sonrası fotoğraflarını sitelerinde paylaşmadan hemen önce Dart Training House’un herhangi bir fotoğrafını fazlasıyla takdir etmiş olmalı ki kendilerininmiş gibi kullandılar; hafif müdahaleler sonucu da ışık hızıyla sildiler.  Taklit, pardon “takdir edilmek” güzel şey.

Dart röportaj

Evet Yeliz Hocam sizden başlayalım.
Spor hayatım 5 yaşında başladı. Başlar başlamaz da Beden Eğitimi Öğretmeni olmaya karar verdim. 5 yaş, meslek seçmek için gerçekten ideal! Uzun yıllar hentbol oynadım. İzmir İnönü Lisesi Spor Bölümü ve Ege Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü mezunuyum.
Ilgım Hocam ya siz?
Benim sporculuk geçmişim öyle pek çocukluğa dayanmasa da kendimi bildim bileli spor spikeri olmak istedim. Spor hayatımın önemli bir parçasıydı ve insanlara bir şeyler öğretmekten keyif aldığımı fark ettiğimde neden bu işi meslek olarak edinmediği sorguladım. Ve şimdi buradayım :) Celal Bayar Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü mezunuyum.
Benim de tanıdığım bir arkadaşınız kalp ameliyatı sonrası kilo vermesi gerekmiş ve siz yoğun bir tempoyla kısa zamanda oldukça fazla kilo verdirmişsiniz. Bu riski göze alırken tereddütleriniz oldu mu? Süreci kısaca paylaşalım.
İşiniz insan ise; risk her zaman var. Deniz Koşvar ile tanıştığımızda açık kalp ameliyatı üzerinden 16 hafta geçmişti ve bir Spor Sağlık Uzmanı’na ihtiyacı vardı. Antrenör arkadaş çevresi bu riski alamamış ve Deniz kendince zor bir süreçteydi. Biz klinik olarak elimizin güçlü olmasını, akademik olarak güncel olmayı kendimize vizyon edindik. O yüzden çalışmaktan en keyif aldığımız danışan grubumuz da bu. Biz de çalıştığımız değerli spor hekimi hocalarımızın görüş ve onayları ile kendisiyle çalışmaya başladık. Şimdi kalbimiz çok güçlü. Artık yolumuza iyi arkadaşlar olarak devam ediyoruz.
Değerli büyüklerinizin, üniversiteden hocalarınızın fiziksel sakatlık geçiren tanıdıklarını özellikle size yönlendirmesinde hissettiğiniz sorumluluğun üstesinden gelebiliyorsunuz diyebilir miyiz?
İnsanın bilme isteği arttıkça, kendisini cahil hissediyor. Bu yüzden bu sorumluluk hiçbir zaman bitmeyecek. Sadece daha doğru işler yapalım, kimseye mahcup olmayalım diye çabalıyoruz. İkimizin de spor-sağlık alanında akademik beklentileri var. Sadece yarattığımız markanın sorumluluğunu taşıdığımızdan kısa bir süre de olsa es vermek durumunda kaldık. Yarın tekrar döndüğümüzde kimseye mahcup olmak istemeyiz :)

5Lİ
Az zamanda hızlı sonuçlar aldırmanızın sırrı ne?
Az zaman ya da çok zaman olarak aslında ayırmıyoruz biz bu işi. Üyenin özverili çabası burada başarıyı getiren anahtar nokta. Gerisi biraz mesleki tecrübe diyelim :)
Üye görüşmelerinde dikkat ettiğiniz noktalar neler?
En önemli nokta aramızda ortak bir enerji yakalayabilmek. Aksi takdirde verimli bir çalışma ortamı oluşamıyor. Bu da hem bizim daha sonraki saatlerde çalışacağımız üyelerimize olumsuz yansıyor hem de iki taraflı zaman kaybına dönüşebiliyor.
Baş edemediğiniz ya da pes ettiğiniz üyeler oldu mu?
Mutlaka… İnsanla çalışmak gerçekten çok zor. Pes etmekten ziyade amaç birlikteliği kuramadığımız ya da boşa kürek çektiğimizi hissettiğimizde süreci sonlandırmanın doğru olduğunu düşünüyoruz.
Hayatınızın herhangi bir döneminde kilo problemi yaşadınız mı? Nasıl önlemler aldınız?
Yeliz: Evet, ben bir dönem kötü bir şekilde yaşadım. Böbreklerimle ilgili yaşadığım klinik tablo, 6 ay süreli kortizon kullanımı sonucu 36 kg almama sebep oldu. Kesinlikle kilo almış bir bireyin psikolojisini çok iyi anlamamı sağladı. Ama tabi ki geldikleri gibi gittiler.:)
Ilgım: Çok çok büyük sorunlar yaşamasam da üniversite sınavlarına hazırlanırken ben de kötü bir dönem geçirdim. Stres ve sıkıntıdan dolayı 8-10 kg kadar aldım. Sınavlardan kısa bir süre sonra da eski kiloma döndüm.
Diyet ne zaman sakıncalı?
Diyet, yapınca sakıncalı :) Doğru beslenmek sezonluk bir çaba olmamalı çünkü.
Gazetelerde neredeyse her gün sağlık bölümünde diyet için kürler paylaşılıyor. Doğruluğu konusunda fikrinizi öğrenebilir miyiz?
Reçete beslenme ve egzersiz önerileri, bizce bilinçsiz ilaç kullanımıyla aynı.
Spor yapmayı sevmeyen ya da beslenme programına uymayı tercih etmeyen bir üyenizin motivasyonunu nasıl sağlayabilirsiniz?
Yeliz: Bir süre Göztepe Spor Kulübü’nde Sportif Beslenme ve Performans Danışmanı olarak çalıştım. O süreçte profesyonel futbolcuların, yelken sporcularının ve hentbolcuları gözlemlediğimde hiç kimsenin beslenmeye önem vermediğini gördüm. Genellikle performanslarının olumsuz etkilendiğini uzun uzun anlattığımda olumlu geri dönüşler aldığım oldu.
Ilgım: Benim hala çalışmakta olduğum bir danışanımın başlangıçta sağlıklı beslenme kavramına büyük bir ön yargısı vardı. Benden sadece bireysel antrenörlük hizmeti talep ettiğini aksi takdirde birden böyle büyük bir sorumluluğun altına giremeyeceğini yoksa kendini baskı altında hissedeceğini söyledi. İlk zamanlar sadece ufak ufak önerilerde bulundum. Daha sonra onun bana soru sorduğunu ve merakının arttığını hissettiğim anda biraz daha fazla müdahale etmeye başladım. 2 ay sonunda önyargılarımızdan kurtulmuştuk. 7 aydır birlikteyiz ve işler gayet istediğimiz gibi gidiyor.
Beslenme programına harfi harfine uyduğunda bile olumlu geribildirim alamadığınız üyeniz olursa nasıl bir yol izlersiniz?
Biz beslenme noktasında mutlaka bir tıp doktorundan klinik destek alıyoruz. Kendi çalıştığımız, danışanlarımıza hizmet veren takım arkadaşlarımız var. Eğer bir işi adabıyla yapıyorsanız kısa ya da uzun vadede mutlaka sonuç alıyorsunuz.
Neden “Dart Training House” ?
Dart olmasının sebebi hedef ve odak üzerine olması. Butik bir konsepte sahibiz ama üyelerimizle iş yerimizde pek çok kez son derece samimi ve gerçekçi ilişkiler kuruyoruz. Dart Training House markasının çıkış noktası da buydu. Mottomuz #hareketeodaklan . Dart, tam o noktada hareketin iyileştirdiğine inanan bir butik antrenman stüdyosu.
Bir üyeniz sırf sizinle çalışmak için akşamüzeri iş çıkışı Bergama’dan geliyor. Hem de iş yorgunluğunun üzerine… Bu başta üyenin azmi arkasından sizin başarınız olarak görülebilir mi?
Evet sevgili Serdar Sezer; 1 senedir düzenli olarak haftanın 2 günü Bergama’dan, Balçova’ya birlikte egzersiz yapmak için geliyor. Kesinlikle bu iki taraflı çabanın, samimiyetin ve ortaya çıkan sonucun dışarıya yansıyan yönü. Üstelik sadece Bergama değil, çevre ilçelerden gelen dönem dönem pek çok danışanımız oluyor.
Dart Training House’un sonraki hedeflerinde neler var?
Marka değerimizi arttırmak ve bilimsel yanı güçlü ekip arkadaşlarıyla daha çok insana ulaşmak. Bir sonraki adımımız tamamen spor sakatlıkları üzerine olacak.
Son olarak; sizinle henüz çalışmamış, spor için doğru zamanı ve doğru yeri bekleyenlere, belki cesaret edemeyenlere tavsiyeniz ne olur?
Kesinlikle #hareketeodaklan -malılar.:)

DÜĞÜNÜNE 7 AY KALA DART TRAINING HOUSE İLE ZAYIFLAYAN BEHİYE YALTIRIK ANLATIYOR:

1

Her gece ‘bu gece son’ dediğim bir alışkanlığımın artık 6. ayındaydım: gece yarısı abur cubur yemek. Tam da böyle bir gecede bilgisayarda bakınıyordum. Gözlerimi monitörden ayırmadan koca bir paket çikolatayı ısırıp çiğnemeye başladım.
O esnada Yeliz’in bir tweeti düştü önüme. Ben ağzımdakini ağır ağır çiğnerken okuduğum tweetin ana fikri de gece yemek yeme idi. Balyoz gibi indi kafama o an. 7 ay sonra düğünüm vardı ve ne bulursam silip süpürüyordum. Ağzımdakini bitirdim tabii. Akabinde Yeliz’in nerede yaşadığına baktım; İzmir! Hemen mesaj attım, iki gün sonra yanına gittim.
İlk anda onun işinin ehli olduğundan emin oldum. Yanından ayrılırken arkamdan bakıp, ayaklarımı içeri doğru basıp yürüdüğümü bile farketmiş, uyardı. Tam motivasyon ile başladım. 5 senedir takipleştiğim Twitter arkadaşım antrenörüm oldu. Sonrasında Ilgım Hocam da dünyama dahil oldu. Antrenmanlar tüm yaz bu iki süper kadın sayesinde terapi gibi geçti. Hedefime kısa sürede yaklaşmaya başlayınca da dünyanın en güçlüsü hissettim kendimi.
Hocalarımı çileden çıkaracak kadar titizlikle çalıştım. Beni, koşmayı bir tek köpekten kaçarken uyguladığım bir hayattan çıkarıp, antrenmanda dolu yağarken bile inadına koşmaya devam eden bir kadın haline getirdi.

HAYALİNİ YAŞAM TARZINA DÖNÜŞTÜREN ROZERİN KOÇ ANLATIYOR

Başlıksız-1

Geçmişte basketbol benim için bir tutku, bir hayaldi. Şu an geleceğim ve yaşam tarzım. Bir tutkuyu hayalden yaşam tarzına dönüştürmek, önümüze çıkan engelleri aşmaktan geçer. Tam 1 buçuk yıl önce yaşadığım ön çapraz bağ sakatlığı benim için bir tesadüf değil sınavdı. Önümde iki seçenek vardı; ya vazgeçecektim ya da tutunacaktım. Geçirdiğim ameliyat süreci ardından sahalara döndüğümde hem psikolojik hem fiziksel olarak korku içerisindeydim. Sahaya her adımımı attığımda “aynı şeyleri tekrar yaşarsam ne olacak?” korkusu vardı. Fakat ben o kadar şanslıydım ki karşıma Dart Training House ekibi çıktı. Yeliz Ümit ve Ilgım Türkan ile yaptığım ilk antrenmanda tek bacak testinde bütün vücudum korkudan titriyordu. Yeliz Ümit’in “Ablacığım tekrardan koparırız yine aslanlar gibi döneriz, korkma” sözü beni başarabileceğime tekrardan inandırdı. 6 ay içerisinde bana gösterdiği özveri ve güven sayesinde küllerimden yeniden doğdum. Genç Bayanlar Türkiye Şampiyonası’nda Türkiye Rebound Kraliçesi ödülü almak benim için çok uçuk ve erişilmezdi; fakat ellerinizden tutan bir ekibiniz varsa bahanelerinizin bir önemi yoktur. Kazandığım bu ödül, elde ettiğim başarı benim olduğu kadar Dart Training House ekibinindir de. Emekleri için sonsuz teşekkürler. İyi ki varlar!

MİLLİ HENTBOL TAKIMINDA OYNAYAN MURAT ENÇ ANLATIYOR

Murat ENÇ1

9 yıldır İzmir’de iyi bilinen bir spor kulübünün Hentbol takımındayım. 2013 yılında kendi yaş grubumda, Milli Takımımızda görev almaya başladım. Hem salon hentbolu hem de plaj hentbolunda oynuyorum. Bundan bir yıl önce, Plaj Milli Takım ile Avrupa Şampiyonası için Barselona’ya gidecektik; tam 1 ay önce Belimde L-5 kemiğinde bir kırık ve bir çatlak olduğunu öğrendim. Spor hayatım bitmese bile eskisi gibi olmayacağını düşünüyordum. Kulüp Antrenörüm, beni Dart Training House ekibine yönlendirdi. Açıkçası ilk başlarda pek de ümitli değildim. Yeliz Ümit ve Ilgım Türkan Hocalarımla beraber çalışmalara başladığımızda Milli takım kampı için sadece 2 buçuk haftamız kalmıştı. İki buçuk hafta tamamen özel bir program ile çalışmaya başladık. Uyku düzenim, yiyeceğim yemekler, antrenmanların, dinlenme zamanlarım hepsi tek tek en ince ayrıntısına kadar Dart ekibi tarafından hazırlandı ve ben 2 buçuk haftanın sonunda, Plaj Milli Takım kampı için yola çıktım; Kampta kadroya alınarak Barselona’ya Avrupa Şampiyonası’na gittim. Tam 7 maç sahadaydım, turnuva bittikten sonra takım arkadaşlarımın ağrıları olduğunu ama benim hiç bir ağrımın olmadığını hissettim. İzmir’e döndüğümde ilk işim tekrar Yeliz Ümit ve Ilgım Türkan’ın yanına gelmek oldu; çünkü önümde uzun bir sezon vardı. 1 ay süren kondisyon çalışmaları sonunda artık lige hazırdım ve sadece kulüp bazında Süper Lig maçına ve kendi yaş grubumda toplam 39 maça çıktım. Her maç en az 45 dakika sahada kaldım. Bunun haricinde A milli takım kampına çağrıldım ve kendi yaş grubumla Avrupa Şampiyonası elemelerine gittim. Dart Training House ekibine ne kadar teşekkür etsem az. Sadece antrenörlük ve beslenme danışmanı olarak değil arkadaşlıkta da çok iyiler.

ÖNCESİ VE SONRASI İLE DART TRAINING HOUSE’LULAR:

rr

 

 

Bir Cevap Yazın