Karşıyaka Dünyası’ndan Notlar…

yasar aksoyy_int Yaşar AKSOY 

Ben hep not düşerim.

Cebimde not defteri, elimde kalem… Sokak sokak, kahve kahve gezerken, arkadaşlar arasında yarenlik yaparken, gün boyunca gördüğüm ilginç şeyleri kayda geçiririm. Sonra, sabah erkenden aldığım 6 gazeteyi; Sözcü, Hürriyet, Cumhuriyet, Aydınlık, Yeni Çağ, son zamanlarda Star, bir kahve köşesinde, ya da evimin karşısındaki sinema salonunun fuayesinde, bazen evde demli çay eşliğinde daima yanımda taşıdığım küçük makasla kesip biçip, ilginç makale ve haberleri ana gazeteden ayırıp bir kenara koyar, katlayıp cebime yerleştirdikten sonra günün ileriki saatlerinde onları dikkatle inceler ve arşive kaldırırım.

1-

Dahası sosyal medyayı elden geldiğince dikkatle takip ederim. Facebook profilime, e-mail’ime ve hassasiyetle takip ettiğim odatv’ye düşen ilginç ayrıntıları hemen kopyalayıp onları da arşivime katarım. Faceook’taki her millet, tip ve cinsten 5000 arkadaşımdan dakka başı yağmur gibi gelen nice matrak, ilginç, berbat, değerli veya lüzumsuz paylaşımlardan anlam çıkarmaya çalışırım.

Ana başlık olarak ilgilendiğim Türkiye Siyaseti, Tarih, İzmirlilik, Ermeni olayları, Kıbrıs politikası, Batı Dünyası gelişmeleri, Bilim, Kozmoloji gibi nice konular içinde “Karşıyakalılık” gibi bir ana başlık maddesi de vardır. Gün boyu bizim Karşıyakalılık olayından benim havuza ne gibi damlalar düştü diye merak içinde olurum.

Bu yazımda önce Münih Belediye Bandosu’nun resmi renklerini yeşil-kırmızı olarak seçerek ve Münih Karnavalı’nda bu renkleri kuşanmış biçimde Orta Çağ Germen otantik kostümleri içinde meydanlara fırlamış olmalarını anlatarak sözüme başlayayım. Münih’te yaşayan Karşıyaka Cumhuriyeti Başkonsolosu Deniz Gezginci kardeşimizin şehir bandosunun bu renkleri seçişinde büyük emeği olduğu aşikardır. Deniz kardeş, bu arada Karşıyakalıların milli marşı olan “İpek Siyah Mantolu” rast kontosunun icra notalarını bando şefine takdim ettiğini ve şu aralar bandonun bu kantoyu resmi geçitlerde icra etmek için antrenman, pardon egzersiz yaptıklarını notumuza düşelim.

Yine Kenya’dan bir not…

Zuzu kabilesinin ziyaretlerine gelen Avrupalı turist kafilelerine gösteri yapmak için hazırladığı ihtiram kıtasının da yeşil-kırmızı renkleri resmen kabul ettiklerini bildirelim.  Yeşil kırmızı kısa eteklikleriyle rumba – samba yapar gibi bedenlerini bohça gibi çalkalarken, Zuzu babayiğit erkeklerinin bir Kaf – Kaf çekmedikleri kaldı galiba.

4

Bu arada Gökhan Nil ağabeyi de analım. Geçenlerde kaybettiğimiz eski Karşıyakalı futbolcu Gökhan Nil, güleç yüzlü, efendi, aile babası, gençliğinde çok yakışıklı bir Karşıyakalı semboldü. Eski Aydoğdu okulu binasında beldeye yeni bir eğitim tesisi de kazandırmıştı. Işıklar içinde uyusun.

Hasan Dar ağabeyden de haber var. Karşıyaka’nın yaşayan en değerli ve insancıl eski futbolcularından pamuk yürekli, yiğit Hasan Dar ağabeyimizle geçenlerde telefonla konuştuk. Artık biraz zor yürümesine ve baston kullanmasına rağmen, yüreği Karşıyakalılık için gümbür gümbür çarpan bu ağabeyimize sağlık ve esenlik dilerim. Bu yaz Çeşme Boyalık Sitesinde Omali (Levent Çullu) da yanımızda olarak bir buluşup, bir iki kadeh parlatsak, bu alemden başka ne isterim.

Değerli okuyucularım yarı matrak, yarı gerçek bu yazımı sabırla okuduğunuz için saygı ve sevgi sunarım hepinize. Karşıyakalı kalın, eyi mi?…
2+ 3

Bir Cevap Yazın