Gode Cengiz Vapuru…

yasar aksoyy_int

Yaşar AKSOY 

Karşıyaka’mızın unutulmaz futbolcularını sayalım…
1926 yılında ilk kez şampiyon olan takımı rahmetle sayalım: Malik (Kaleci), sevgili dostum Lap Laf Lütfü, Vahi, İsmail, Nevzat, Fikret, Halil, Sezai, Hamit, Necati, Turgut..
1958 Şampiyonluğu’nun takımını sayalım: Akın, Rafet, Kalaycı Yılmaz, Bulut, Sümer, Özgen, Küçük Erol, Moto Özcan, Ogün, Oktay, Nevzat..
1970 Şampiyonluğu’nun oyuncularını sayalım: Erden (Ekrem), Tevfik, Hamdi, Gode Cengiz, Erol Baş, Burhan, Saim, Günay, Bedri, B.Uğur, K. Uğur, Erdinç, liseden sınıf arkadaşım Atilla, Ceyhan, Günay… (Bu yıllarda takıma emek veren Ahmet Tuna, Vural ve kaleci Muhip ve Erdinç’i de unutmayalım)
1987’de (kulubün 75.Yılı) şampiyon olan takımı sayalım: Juriçeviç, K.Muharrem, B.Muharrem, B.Metin, Kahraman, Yüksel, Nihat, Ülken, Recep, Rıza, Erhan, Uğur, Talat, K.Metin..
“Kaf Sin Kaf” sloganını Prof.Bilge Umar’ın babası Cemal Ahmet Umar bulmuştur. K.S.K. Marşını ise, 1925 yılında müzik hocası Halit Bey yazıp besteledi. Bacak Mümtaz isimli bir müzisyen de sürekli çalarak ölümsüzleştirdi:
“Çok yaşa şanlı Kaf Sin Kaf çok yaşa.. Taç ettik gençlikle biz seni başa.. Gençliği yaşamaktır gayemiz.. Kaf Sin Kaf gençleriyiz./ Kalmasın kalbinde acı bir sızı.. Ufkunda sallansın yeşil kırmızı.. Gençliği yaşatmaktır gayemiz.. Kaf Sin Kaf gençleriyiz.. Kaf Kaf Kaf, Sin, Sin Sin.. Kaf, Sin, Kaf Sin, Kaff…”
Ben 1947 doğumluyum. KSK’nin yukarda saydığım tarihsel süreci içinde tanıdığım ve akranım olan, yüzlerce antreman ve maçını izlediğim en büyük futbolcu ve dünyanın en iyi ve yiğit insanı Gode Cengiz idi…

KİMDİ GODE?…Başlıksız-2

1943 yılında dünyaya gelen, futbol dünyasının “Gode Cengiz” olarak tanıdığı Cengiz Kocatoros, Karşıyaka Spor Kulübü’nde uzun yıllar futbol oynadı.
Dönemin birçok yıldızı gibi Karşıyaka Lisesi’nde yetişen sporcu, o dönemde güçlü yapısı ve kafa golleriyle sivrildi. Futbola başladığı ilk günden itibaren alkışlanan oyununun yanı sıra kişiliği ile de öne çıkan Gode Cengiz, milli formayı taşımanın onurunu da yaşadı.
Büyük futbolcu, 23 Haziran 1985 günü geçirdiği beyin kanaması sonucu hayata çok genç yaşta veda etti.
Gode kahramandı…

Gode cengaverdi…
Karşıyaka silahşörü idi
Bileği çok kuvvetli, yüreği çok yüksek bir yiğitti.
Kahveci Sabri abimizin oğlu idi. Aytaç ve İsmet’in ağabeyi idi.. Şimdi dördü de rahmete kavuştular. Rahmet.

1

GODE CENGİZ VAPURU

Karşıyaka Spor Kulübü’nün efsane futbolcusu Gode Cengiz” lakaplı Cengiz Kocatoros’un adının verildiği gemi, 5 Aralık 2015 günü ilk seferine Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da katıldığı törenle çıktı.
Başkan Kocaoğlu, törende yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin en aydın, en vefalı insanlarıyla bir yolculuğa çıktık. İzmir’de olmak, İzmir’de yaşamak, İzmir’de belediye başkanlığı yapmak, emin olun bir insana verilebilecek en büyük onur” diye konuştu. Toplu ulaşımda deniz taşımacılığının payının arttırılması ve mevcut filonun modern, çevreci ve engelli kullanımına uygun gemilerle yenilenmesi amacıyla “Deniz Ulaşımını Geliştirme Projesi”ni uygulamaya koyan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu kapsamda sipariş verdiği 15 yolcu gemisinden 8.’sini de hizmete aldı.
Karşıyaka Spor Kulübü’nün efsane futbolcusu Gode Cengiz” lakaplı Cengiz Kocatoros’un adının verildiği geminin ismi, Kocatoros’un doğum günü olan 5 Eylül’de gövdeye yazılmıştı.

2
Geçtiğimiz günlerde teslim alınan gemi, test işlemlerinin ardından düzenlenen törenle seferlerine başladı.
Bostanlı İskelesi’ndeki törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun yanı sıra, milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, Karşıyaka Spor Kulübü Başkan ve yöneticileri, Cengiz Kocatoros’un eşi Zerrin, oğlu Tayfun Kocatoros, kızı Gamze Kocatoros Çelik, torunu Lal ve çok sayıda Karşıyakalı katıldı.
Gode artık körfezde yüzecek..
Hüzün ve anılar dolu bir ruh hali ile, o tekneye bineceğiz.

Bir Cevap Yazın