Beklemeyin, Harekete Geçin!

ilhan

İlhan UÇKAN

Her şeyin, her hareketin karşı taraftan gelmesini bekleyen, kendini hep önüne konacakları kabul ederken, her şeye razı olurken bulur.
“Bana telefon etsin”, “Beni davet etsin”, “Bir ilişkimiz olmasını teklif etsin”, “Evlenme teklif etsin”, “Evine davet etsin”, “Ailesi ile tanıştırmak istesin”…
Beklentilerinizi dile getirmek, harekete geçip gerçekleştirmek yerine habire “teklif beklerseniz, bu beklentilerden habersiz karşı taraf isteklerinize cevap vermediği sürece kendinizi hakarete uğramış hissedersiniz, istenmediğinizi düşünürsünüz.
Bir ilişkinin adının konmasını beklersiniz mesela… “Sevgili miyiz, değil miyiz bilmiyorum!” tipik bir bekleme cümlesidir.
Kadınlar neden beraber oldukları erkeğin ilişkinin mahiyetini belirlemesini isterler ki? Size öğretilmiş kalıpları boş verin, ilişki, iki kişiliktir. Beraberliğin adım kendiniz koymayı denesenize! “Sen benim sevgilimsin,” deyin mesela.
Bu cümle karşı tarafın da hoşuna gidebilir. Tavrınızı koyduğunuz, istediğiniz ilişki türünü bu kadar net söylediğiniz için sizden daha çok etkilenir hatta.
Beklemek, istediğini söyleyecek kadar kendine güven duymayan, “hayır” cevabını duymaktan korkan insanların davranış biçimidir.
Kadın, isteklerini dile getirdiğinde beraber olduğu erkeğin söyleyeceği cümlelerin olumsuz olacağına o kadar inanır ki, reddedilmemek için, daha duymadığı cümleleri olumlu hale getirmek için sürekli kendini beğendirme çabalarına yoğunlaşır.
O kadar emindir ki “iyi” olmadığından.
Beklemek aslında “onay” beklemektir. Sorumluluktan kaçmaktır. Ne yapacağına, nasıl davranacağına bir başkası karar verdiği sürece sorumluluğun kendinde olmadığına inanmak, aslında kendini kandırmak demektir. Zira sürekli bekler ve ancak birlikte olduğunuz erkek istediğinde hareket ederseniz, bu hiç bitmeyen bir sınava benzemeye başlar. Hep doğru olanı yapmaya çalışırken, o üzerinizden attığınızı zannettiğiniz sorumluluğun çok daha fazlasını omuzlarınızda buluverirsiniz.
Kendi isteklerinizi dile getirmek yerine sürekli başkasının sizin yerinize bunları istemesini beklerseniz, daha çok beklersiniz…

Bir Cevap Yazın