Bisiklet parkları çok sevildi…

bisiklet-parkları1Yaşar Aksoy

Bisiklet kullanımını özendirerek temiz enerji ve rahat ulaşımı amaçlayan Karşıyaka Belediyesi, ilçenin dört bir yanını rengarenk bisiklet parklarıyla donattı. Başta metro istasyonları, kültürel tesisler ve Karşıyaka Çarşısı olmak üzere 100 ayrı noktaya 600 bisikletlik parklar kuruldu. Anahtar şeklinde ve renkli görüntüleri ile kente farklılık kazandıran bisiklet parkları Karşıyakalıların büyük beğenisini topladı.

Temiz enerji ve konforlu ulaşım parolasıyla çalışmalar yürüten Karşıyaka Belediyesi, kenti modern bisiklet parklarıyla donattı. Vatandaşların öneri ve taleplerini dikkate alan belediye ekipleri, son bir yılda 100 farklı noktaya, 600 bisikletin park yapabileceği park alanları yarattı. Anahtar şeklinde ve rengarenk modelleriyle Karşıyakalıların beğenisini kazanan park alanları çok sevildi.

Parklar; ilk olarak Tersane Mahallesi’nden Şemikler’e kadar olan bölgede, İZBAN istasyon çıkışlarına, sosyal tesislerin çevresine konuldu. Daha sonra kamu binaları, kültür merkezleri ve iskele yakınlarına bisiklet parkları kuruldu. 2015 yılı içinde 200 adet daha bisiklet park yeri yapılacağı belirtildi.

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Trafik yoğunluğunu azaltmak ve hem temiz enerjiyi sağlamak hem de konforlu ulaşımı yakalamak için bisiklet kullanımını yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Bunun için de en önemli şey bisiklet park yerleri. Kentimizi, çok beğenilen ve örnek alınan park yerleriyle donattık. Artık daha çok vatandaşımız güvenle bisiklete biniyor.

Bir Avrupa kenti olan Karşıyakamızda modern ve halka dokunan hizmetler üretmeye devam edeceğiz” dedi.

BİSİKLET HATIRASI

Karşıyaka Belediyesi’nin bu hizmetini okuyunca, yerinde bisiklet parklarını görünce geçmişe dalıp kırmızı renkli çocukluk bisikletimi hatırladım.

Eniştem gazeteci duayeni ve Ticaret Gazetesi sahibi Süha Sükuti Tükel’in armağanı idi. Karşıyaka Lisesi’ne giden ve şimdi ismimi taşıyan 1850 numaralı sokaktaki İtfaiye’nin tam karşısındaki evimize kadar getirip teslim etmişti.

Çok severim ben eniştemi…

Allah rahmet eylesin…

Bu bisikletle üç beş ayım müthiş keyifli geçti… Bulutların üstünde uçtum sanki.. Sonra yazları sayfiye olarak gittiğimiz İnciraltı’nda bisikletin arkasına bir şişko arkadaş olduğu halde, sahildeki bir hendeği göremeyip içine yuvarlanınca, kolum kırıldı.

Böylece babam bisiklete binmemi yasakladı, benim gitar dersleri de sekteye uğradı, sonra sona erdi…

Bir daha bisiklete binemedim…

İki üç bisikleti ileri yaşlarda alsam bile, evde çürüdü gitti…

Bisiklet denince içim sızlar…

Bisiklete olup binenlere selam olsun…

Karşıyaka Belediyesi’ne teşekkür.

Bir Cevap Yazın