Katarakt Ameliyatlarında “CATALYS FEMTOLASER” dönemi

prof. dr. safiye yılmazÖzel Ata Sağlık Hastanesi Kurucularından Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Safiye Yılmaz son dönemlerin Katarakt Cerrahisindeki önemli gelişmelerinden kabul edilen FemtoLaser cihazları ile katarakt cerrahisinin yeni bir boyut kazandığını belirterek katarakt tedavisinde yaşanan son gelişmeleri anlattı. Prof. Dr. Yılmaz, “Katarakt cerrahisinde halkın lazerle katarakt ameliyatı olarak bildiği ameliyatlar aslında tam olarak gerçek lazer sistemi ile yapılmıyordu. Femto katarakt ameliyatında göz doktoru bilgisayar kontrollü lazer cihazı kullanır, bu sayede insan faktörü aza indirilerek ameliyatta güvenlik ve hassaslık üst seviyeye çıkarılmaktadır” dedi.

Her Hastaya Özel Tedavi

Prof. Dr. Safiye Yılmaz, her hastanın gözünün, cihazda bulunan Optik Koherens Tomografi ile 3 boyutlu olarak taranarak gözün anatomik yapısının görüntülendiğini ve ameliyat edilecek bölgedeki dokuların tespit edildiğini belirterek “ Bu sayede hekim çok hassas bir biçimde istediği kesiyi doğru yere konumlandırabiliyor ve sonrasında laser sayesinde kusursuz bir şekilde bu kesileri oluşturabiliyor.” dedi.

Hem Hasta Hem Hekim İçin Avantajlı ve Konforlu

Prof. Dr. Safiye Yılmaz, “ Catalys femtolaser ile bıçaksız katarakt cerrahisinde cerrahi için gerekli olan göz içine eskiden bıçak ile yapılan giriş kesileri lazer ile oluşturulmakta, kataraktlı hale gelmiş göz merceğinin ön zarı hekim tarafından değil de, lazer ile kesilerek yapılmakta ve buna bağlı olarak cerrahi sırasında gerekli olan bu açıklık kusursuz olarak oluşturulmakta ve cerrahinin sonunda yerleştirilecek yapay göz içi merceğinin kayma ihtimali ortadan kalkmakta, tam istendiği gibi merkezi olarak konumlandırılabilmektedir.”

Ultrason Enerjisi Yerine Laser

Katarakt oluşmuş göz merceğinin, ultrason enerjisi yerine gözün içinde cerrahiye başlanmadan lazerle parçalanmakta ve bu şekilde cerraha kolay temizleme şansı verildiğini kaydeden Prof. Dr. Safiye Yılmaz, “ Böylece fako işlemi çok kısalmakta ve daha emniyetli bir hale gelmektedir. Bu işlemde daha hızlı iyileşme sağlanmakta ve daha iyi görme kalitesi ortaya çıkmaktadır. Gözün içinde daha kısa süre cerrahi uygulaması ve daha az enerji kullanılması ile çevre dokulara az etki ve zarar meydana gelmektedir. Ayrıca aynı ameliyat esnasında küçük astigmatik kusurlar da kornea üzerinde uygulanacak lazer ile yapılan kesilerle düzeltilebilmektedir.

FemtoLaser cihazı ile katarakt ameliyatının bıçaksız olarak yapılabildiğini belirten Prof. Dr. Safiye Yılmaz, “ Bu cihazlar dünyaca ünlü Catalys marka femtosaniye lazer katarakt cihazıdır. Ve henüz Türkiye’de bulunmayan bu cihazı İzmir’e getirmiş olmaktan büyük gurur duyuyoruz. Özel Ata Sağlık Hastanesi Göz Kliniğimizde Catalys femtosaniye gerçek lazer cihazı ile uzman hekimler denetiminde el değmeden katarakt ameliyatlarını yapabileceğiz. Ata Sağlık Grubu olarak dünyanın referans göz kliniklerinde kullanılmaya başlayan yeni teknoloji Catalys femtolaser ile bıçaksız katarakt tedavisini eşzamanlı olarak hastalarımıza uygulamaya başlıyoruz.

Bir Cevap Yazın