Menemen’in “iki yakası” buluştu

s475426İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Menemen’de yapımını tamamladığı Şehit Kubilay Köprülü Kavşağı ve bağlantı yolları törenle hizmete girdi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 7 milyon liraya mal olan kavşak yatırımında 44 çam ağacını kurtarmak için projede değişiklik yaptıklarını açıkladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Menemen Esatpaşa Mahallesi’nde yaptığı Köprülü Kavşak, törenle hizmete açıldı. Menemen ilçesinin iki yakasını birleştiren ve Devrim Şehidi Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay’ın adının verildiği kavşağın açılış törenine, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, ilçe belediye başkanları, meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. Konuşmasına, geçtiğimiz gün babası Ramiz Şahin’i kaybeden Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin’e baş sağlığı dileyerek başlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, evlerin çok yakınından geçen bu kavşağın zor bir proje olduğunu ancak açılışını gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi. Başkan Kocaoğlu, 44 çam ağacını kurtarmak için projede değişiklik yaptıklarını, kavşak ve bağlantı yollarının 7 milyon liraya mal olduğunu söyledi.

“Haşhaşi” benzetmesine sert tepki

Konuşmasında genel seçimlerin İzmir Büyükşehir Belediyesi üzerinden yürütülmesini eleştiren Başkan Kocaoğlu, Türkiye genelinde sadece İzmir’de, Büyükşehir ve ilçe belediyeler ağırlıklı siyaset yapıldığına değindi ve AKP Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten’in İzmir ile ilgili tweetlerine sert tepki gösterdi. Başkan Kocaoğlu, “Diyarbakır Milletvekili İzmir’e gelmiş, Adalet Kalkınma Partisi’ne oy istemiş. En doğal hakkıdır. Ondan sonra ayrılmış, 20’ye yakın tweet atarak İzmir’i eleştirmiş; İzmir’i hırpalamaya çalışmış ve İzmir’in yaşam biçimine laf etmiş. İzmirli hemşehrilerimize ‘haşhaşi’ demiş. İzmir’e Adalet Kalkınma Partisi yönetimi tarafından çok sıfatlar eklenmeye çalışıldı. Onları hepiniz biliyorsunuz. ‘Faşist İzmir’ denildi. ‘İnancı zayıf İzmir’ denildi. ‘Gavur İzmir’ ima edildi. En son bomba; bizi ‘haşhaşi’ yaptılar! Tüm İzmirli hemşehrilerimizi ‘esrarkeş’ yaptılar. Bu ne biçim zihniyettir? Bu İzmir’e nasıl bakıştır? Bu ne biçim değerlendirmedir, ne biçim siyasettir?” dedi.

Bu sözleri duyduğunda kanının donduğunu söyleyen Kocaoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Siyaset adam gibi, efendice, etik kuralları göz ardı etmeden, kimsenin işine, gücüne, ahlakına, çoluğuna, çocuğuna, yaşam biçimine, inancına, ırkına, dinine, diline laf atmadan, kendi yapacağın hizmetleri söyleyerek yapılacak bir iştir. Ve eğer adam gibi yapıyorsan; genel siyasetçi olarak 78 milyon insanını, yerel siyasetçi olarak İzmir’de 4 milyon 150 bin İzmirli’yi, Menemen’de 150 bini aşkın kişiyi, köylüsüne, kentlisine aynı nazaran bakıp hizmet ediyorsan, yaptığın ulvi bir görevdir. Ama siz siyaseti her türlü ticarete, hizmet dışı işlere alet ederseniz, siyaset kurumu kirlenir. Siyaset kurumu kirlenince, sağlıklı insanlar siyasetten kaçar. O zaman ülkeyi sağlıksız insanlar yönetir. Sağlıksız insanlar yönetirse, işte böyle olur. Diyarbakır’dan gelir bir kendini bilmez milletvekili, İzmirli’ye ‘haşhaşi’ der. İzmirli’nin yaşam biçimine saldırır”.

Bir Cevap Yazın