Rota Yarımada!

s743116İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 6 antik İyon kentini birbirine bağlayarak Karaburun yarımadasını saracak “tematik yol” için alan çalışmaları yapan dağcılık kulüpleriyle buluştu. 15 kilometrelik Çeşme Germiyan-Urla Barboros köyü parkurunun tamamını yürüyen Başkan Kocaoğlu, performansıyla dikkat çekti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, tarihteki 6 İyon kentini birbirine bağlayan “tematik yol” için çalışma yapan dağcılık kulüpleriyle birlikte doğa yürüyüşü yaptı. Yürüyüş öncesi Germiyan’da köy kahvaltısı yapan Başkan Aziz Kocaoğlu, Yarımada Stratejik Planı’na verdikleri destekten dolayı kulüplere teşekkür etti. Başkan Kocaoğlu, “Hepinizin katkılarıyla güzel bir şey çıktı ortaya. Beş-altı haftaya kadar da haritamız, bisiklet, tarih yolu, pazar ve yürüyüş rotalarını İzmirli hemşehrilerimize ve tüm dünyaya sunacağız. Yarımada’nın kalkınması için bu yaptığımız çalışmalar başarıya ulaşacaktır. Yarımada zaten dünyanın çok önemli nadide doğal güzelliği. Bu şekilde hem kalkındırırız hem de koruruz” dedi.
Başkan Kocaoğlu, Çeşme Germiyan ile Urla Barboros köyü arasındaki 15 kilometrelik parkurun tamamını yürüyerek performansıyla da dikkat çekti.

“Tarih kokan” yol
İzmir’in tanıtımına katkı ve yerelde kalkınma hedefleri doğrultusunda hayata geçirdiği projelere bir yenisini daha ekleyen Büyükşehir Belediyesi, kentin güneybatı aksında kurulmuş 6 antik İyon kentini (Ephesos, Kolophon, Lebedos, Teos, Klazomenai ve Erythrai) birbirine bağlayarak Karaburun yarımadasını saracak “tematik yol” için alan çalışmalarını sürdürüyor. Yürüyüş, bisiklet, tarih, bağ, zeytin ve deniz olmak üzere 6 rotada oluşturulacak Yarımada tarih yolunu bisiklet rotası ile Eurovelo Avrupa Bisikletli Turizm ağına, bağ rotası ile Wine Cities ağına, zeytin rotası ile Gurme Şehirler ağı Delice ve Slow Food’a dahil olması öngörülüyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, düzenlenecek ultra maratonlar, macera, orientiring, bisiklet, su sporları yarışları ve bölgeye özgü tematik şenlik/festivallerle 450 kilometrelik rotaya ulusal ve uluslararası nitelik kazandırmayı hedefliyor.

700 kilometrelik güzergah
Selçuk Efes’ten başlayarak Çeşme Ildır- Erythrai’ye oradan Mimas hattı ile Karaburun’a ulaşacak olan “ana rotaya” tali güzergahlar da eklenerek bölgenin tarihsel, doğal ve sosyokültürel değerleri tanıtılacak ve yerinde görülmeleri sağlanacak.
“Yarımada tarih yolu” güzergahının belirlenmesi amacıyla, ilgili sivil toplum örgütlerinin katıldığı veri toplama çalışmaları tamamlandı. 12 dağcılık kulübünün katılımıyla oluşturulan 8 ekip, haftanın değişik günlerinde sahada rota belirleme ve veri toplama çalışmalarını bitirdi. Buna göre 450 kilometrelik ana güzergah, ara güzergahlar ile birlikte 700 kilometreyi buldu. Aynı şekilde zeytin rotası için Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, bisiklet rotası için de bisiklet dernekleriyle çalışmalar devam ediyor.

Mobil rehber
Saha çalışmalarının sonucunda belirlenen rotalar, uluslararası standartlarda işaretlenerek yönlendirici tabela ve bilgilendirici levhalarla donatılacak. Hazırlanacak el kitabı, haritalar ve web sayfasında yolun tanıtımı yapılırken, hazırlanacak mobil rehber uygulamasıyla da rotayı kullanmak isteyenlere online bilgilendirme hizmet sunulacak.

Doğaya kaçış
Yarımada tarihi yolunda dünyada alternatif turizm odaklı çalışmalar arasında olan doğa sporları temeline dayanması nedeniyle, bölgede yeni bir turizm profili oluşmasına da olanak sağlayacak. Doğa sporcuları, izcilik kulüpleri, bisiklet kulüpleri, su sporları, zeytin ve bağ üretim alanlarına ilgi duyanların çekim merkezi olacak proje, hazırlanacak kamp ve rekreasyon alanlarıyla da İzmirlilere günübirlik “doğaya kaçış” imkanı yaratacak.

Bölge halkına ek gelir
Çeşme, Kuşadası, Efes merkezli tarih ve deniz turizmi için bölgeye gelen turistlerin en az 1 veya 2 günlük turlarla Yarımada tarih yoluna gelmeleri sağlanarak kırsalın yerelde kalkınması için önemli bir adım atılacak. Rotanın geçtiği köylerde kamp alanları, pansiyonculuk ve günübirlik hizmetler için küçük aile işletmelerinin kurulması desteklenerek köylüye yeni iş alanı ve ek gelir sağlanması hedefleniyor. Köylerde üretici pazarı, köy pazarı veya yeryüzü pazarı niteliğinde pazarlar kurularak ve şenlikler organize edilerek “tüketicinin üreticinin ayağına götürülmesi” de hedefler arasında yer alıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Yarımada projesi kente neler kazandıracak?

1- Selçuk Efes’ten başlayarak Çeşme Ildır- Erythrai ve Karaburun’a ulaşacak güzergah, bölgenin tarihsel, doğal ve sosyokültürel değerlerinin tanıtılmasından önemli rol oynayacak.

2- Rotanın geçtiği köylerde kamp alanları, pansiyonculuk ve günübirlik hizmetler için küçük aile işletmelerinin kurulması desteklenerek köylüye yeni iş alanı ve ek gelir sağlanacak.

3- İyon Yolu bisiklet rotası ile Eurovelo Avrupa Bisikletli Turizm ağına, bağ rotası ile Wine Cities ağına, zeytin rotası ile Gurme Şehirler ağı Delice ve Slow Food’a dahil olacak.

4- Düzenlenecek ultra maratonlar, macera, orientiring, bisiklet, su sporları yarışları ve bölgeye özgü tematik şenlik/festivaller, 450 kilometrelik rotaya ulusal ve uluslararası nitelik kazandıracak.

Bir Cevap Yazın