Ege’de “Fuar seferberliği”

s923604Türkiye’nin en büyük fuar kompleksine kavuşabilmek için geriye sayım başlatan İzmir, fuarcılık heyecanını Ege’ye taşıdı. Nisan’da düzenlenecek Olivtech ve Ekoloji İzmir fuarları öncesinde Ege’deki sanayi ve ticaret odaları ile borsa başkanlarını ağırlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “İzmir ekonomisi güçlendikçe, Ege Bölgesi de güçlenecek” dedi. Ege iş dünyası ise Başkan Kocaoğlu’nun destek çağrısına net yanıt verdi: “Siz görevini yaptınız. Taşın altına elini koyma sırası artık bizde.”

25 Mart’ta Mermer Fuarı ile kapılarını açmaya hazırlanan Fuar İzmir, dünya çapında ses getirecek organizasyonlara hazırlanıyor. Bugüne dek alan yetersizliği nedeniyle büyüme potansiyelini değerlendiremeyen Marble ölçeğinde çok sayıda lokomotif fuarı kente kazandırmayı hedefleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, Nisan ayındaki Olivtech ve Ekoloji İzmir fuarları için şimdiden kolları sıvadı. Bu iki önemli fuarın çıtasının yükseltilmesi için bölge ekonomisine yön veren kuruluşların da devreye girmesini isteyen Başkan Aziz Kocaoğlu, Ege Bölgesi’ndeki sanayi ve ticaret odalarıyla borsaların başkan ve yöneticileriyle bir araya geldi.

Tarihi Havagazı Fabrikası’ndaki toplantıda konuşan Başkan Kocaoğlu, Fuar İzmir’in açılışının dünya çapında bir büyüklüğe ulaşan Mermer Fuarı ile yapılacağını hatırlatarak, “Bu fuar kompleksi için şu ana kadar 400 milyon TL harcandı. Ulaşımı sağlayacağımız monoray projesi ve diğer maliyetlerle birlikte 550-600 milyon TL harcamış olacağız” dedi.

İzmir’in fuarcılıkta her zaman önemli bir rol oynadığına değinen Başkan Kocaoğlu, mevcut fuar alanını 5 mislinden fazla büyüterek düzenledikleri fuarların sayısını ve potansiyelini de aynı ölçüde artıracaklarını söyledi. Ege Bölgesi’nin önemli bir tarım havzası olduğuna dikkat çeken Başkan Aziz Kocaoğlu, bölgedeki üreticileri İzmir’de dünya fuarcılığı ile buluşturmak ve böylece sektörlerini büyütmeleri ve gelirlerini artırmalarına katkıda bulunmak istediklerini söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 16-19 Nisan tarihlerinde Olivtech ve Ekoloji İzmir fuarlarının aynı anda düzenleneceğini, yeterli büyüklüğe ulaştıklarında da bağımsız fuarlar haline geleceklerini belirtti. Bölge ekonomisine yön veren kuruluş temsilcilerinden bu iki fuara katılımlarıyla destek vermelerini isteyen Başkan Kocaoğlu, “Desteğiniz hem sizlere hem üyelerinize kazanç olarak dönecek. İzmir ekonomisi güçlendikçe Ege Bölgesi de güçlenecek. Oluşacak bu fırsattan tüm bölge insanının, üreticilerin ve onların bağlı olduğu kuruluşların istifade etmesini istiyoruz” dedi

Bir Cevap Yazın