Yaşar Aksoy’dan “barışçı” iki kitap…

Kıbrıs ve Ermeni Sorunları’nda çözüm için iki dev inceleme

Kıbrıs’ta sürekli barışı amaçlayan “Yeni Müzakere Süreci” nasıl başarıya ulaşır?… 100 yıllık Ermeni Sorunu’nda ve Ermenistan’la sürekli barış yolunda nasıl akıllı sonucu gidilebilir?…
Gazeteci Yaşar Aksoy uzun yıllar süren araştırmaları sonucunda Kıbrıs ve Ermeni sorunlarına iki kitabıyla açıklık getirdi. Kıbrıs Sorunu’nu 1964 Erenköy Direnişi’nden itibaren 50 yıl boyunca, Ermeni Sorunu’nu ise Türk diplomatlarına karşı yürütülen ASALA Terörü’nün başladığı 1980’li yıllardan itibaren 35 yıl boyunca sürekli inceleyen yazarın, 750 sayfalık “Kıbrıs Direnişi ve Çözüm” ile 600 sayfalık “1915 Soruda Ermeni Komşum” isimli kitaplarını Etki Yayınevi yayınladı.

KIBRIS KİTABI
“Kıbrıs Direnişi ve Çözüm” kitabı, 1974 Darbesi’nin mimarı EOKA’cı Nikos Sampson’un gizli anılarını, Yunanistan ve Türkiye’deki askeri darbeler tarihini, 1974 Kıbrıs darbesini, Barış Harekatı ve sonuçlarını, Emperyalizmin bölgedeki tarihi komplolarını, 2014 Yeni Müzakere Sürecini ve Doğu Akdeniz’deki doğalgaz çatışmasını yerli ve yabancı kaynakların ışığında 750 sayfalık bir dev çalışmada gözler önüne seriyor.

ERMENİ KİTABI
1980’lerdeki ASALA terörüne karşı Taksim’de kendini yakarak şehit olan Ermeni vatandaşımız Artin Penik ile barış şehidi Hrant Dink’e armağan edilmiş olan “1915 Soruda Ermeni Komşum” kitabında ise Yaşar Aksoy, genel ve özel sorularla Ermeni Tarihi’ni yorumlayarak 1915 olaylarının 100. Yıldönümünde Ermeni Sorunu’nda, barışçı-barışmacı mantıkla gerçek barışa nasıl ulaşılabileceğini tarihi, coğrafi, ekonomik, diplomatik ve psikolojik boyutlarıyla 600 sayfalık bir eserde ele alıyor.
Kıbrıs ve Ermeni sorunları konusunda iki barışçı ve çözüm önerisi getiren iki kitap… Hem de aynı yazardan…
Uzun yıllar süren özverili bir araştırma ile sonunda barışı çözümleyen iki yapıtla Yaşar Aksoy, Türkiye kamuoyunu aydınlatmayı amaçlamakta. (Toplu ve tek istekler için İletişim: Etki Yayınevi – 0232.4820900 – 0532.3511412 (Basmane, İzmir)

Bir Cevap Yazın