Mezuniyet balosunda nasıl giyinmelisiniz?

8 düğüncom3Büyük gün için alışveriş yaparken kendinize sormanız gereken bir soru var. Bu elbiseye önümüzdeki 10 yıl içinde baktığınızda ne düşüneceksiniz? Mezuniyet balomda ne kadar saçma giyinmişim dememek için, en son trend uçuk kaçık elbiselerden uzak durun. Onları gece kulüplerine giderken giyebilirsiniz. Ama mezuniyet balosu farklı bir gece. En önemli, özel gecelerinizden biri. Büyük bir ihtimalle de ilk abiyenizi giyeceksiniz. Öğrencilik yıllarına veda edeceğiniz bu gecede, herkes şıklık yarışına girer. Kimileri bu konuda başarılı olurken kimileri de yanlış seçimler yüzünden hayal kırıklığı yaşayabilir.
Genç hanımların dikkat etmesi gereken ufak önerilerim olacak:

Elbisenin stili
Öncelikle içinde rahat hissettiğiniz ve kolayca yürüyebileceğiniz bir elbise seçmeniz gerekir. Gerek havaların sıcak olması, gerekse rahatlığı sebebiyle mini elbiseler tercih ediliyor. Özellikle bu yıl kısa abiyeler mezuniyet gecelerinin gözdesi. Uzun elbise seçimlerinde ise bedeni saran balık modeller, orantılı vücutlarda çok şık duruyor. Ayrıca önemli bir uyarı; elbise tercihini tasarımcının elinden çıkmış, özel tasarım kıyafetlerden yana kullanın. Aynı ya da çok benzer elbise giyen arkadaşınızla aynı ortamda bulunmak pek hoş olmasa gerek.
Kilo problemi olan genç hanımlar, korseyle çalışılmış, fazla detayı olmayan sade elbiseleri seçebilirler. Boyu kısa olan genç bayanlar önü kısa arkası uzun elbiseler giyebilirler.
Ayrıca boyunuzu olduğundan daha uzun göstermek isterseniz, uzun abiyelerde, hafif bir kuyrukla bunu başarabilirsiniz.

Renk
Ben, şahsen genç kızlara siyah abiye yapmıyorum. O kadar güzel renkler var ki. Bu yaşta siyah ve koyu renklere boğulmanın anlamı yok.

Dekolte
Yaşınız dolayısı ile bu konuda ölçüyü kaçırmamak en doğrusu. Zaten gençliğin verdiği taze, duru bir güzelliğiniz var. Giyeceğiniz elbise sizin önünüze geçmemeli. Bu, özellikle mezuniyet gecesi kıyafetiniz için geçerli. Ölçülü ve tek bir yerde kullanılacak dekolte yeterli.

Havanın durumu
Gecenin yapılacağı mekan önemli. Havuz başı ya da çim alanlarda yapılan veda geceleri için, elbisenizi tamamlayan bir şalı yanınızda bulundurmanızda yarar var.

Ayakkabı
Ayakkabınız tabii ki topuksuz olmasa iyi olur. Abiye elbisenizin altına giydiğiniz topuklu ayakkabı, vücut şeklinizi ve duruşunuzu etkiler. Giydiğiniz elbise daha güzel görünür. Çok kalın platformlu ayakkabılar hem rahat hem de boyunuzu daha uzun gösterdiği için tercih ediliyor olabilir. Bence çok kalın platformlu ayakkabılar çok kaba ve biçimsiz. Bunun yerine, şık bir ayakkabı alın ve yanınızda yedek olarak, rahat bir ayakkabı bulundurun.
Lady Gaga’nın giydiği ayakkabılar sadece ona yakışıyor. Ayakkabınız, tuvaletinizin altından görünürse eğer, elbisenizin ve sizin güzelliğinizi gölgeleyecektir.
Çim alanlar için sivri ve yüksek topuklardan kaçının.
Yüksekliği abartılı olmayan şık, rahat bir ayakkabıyla geceniz eziyet olmaz size.

Aksesuar
Aksesuar seçiminde de abartıya gerek yok. Sade, şık elbisenizin stiline uygun küpe, kolye ya da bileklik kullanılabilir.
Ayrıca son olarak, genç kızlara en önemli uyarım. Mezuniyet elbisesi diktiğim her genç kıza bunu söylüyorum. Çünkü çok önemli. Dünyanın en güzel elbisesini giyseniz bile, düzgün bir duruşunuz, yürüyüşünüz yoksa, giydiğiniz kıyafet kendini göstermez.Dik durun.
Mezun olacak tüm gençleri ve ailelerini şimdiden tebrik ediyor, hayatlarının bundan sonraki döneminde başarılar diliyorum.
Sevgiler…

Jeyan Gedik
Moda Tasarımcısı

Bir Cevap Yazın