Tiyatro aşkı ödül getirdi

Cirkin1 Emel Bala Gurelİzmir’in sanat yaşamına katkı koyma hedefiyle yola çıkan Han Tiyatrosu, iki ödüle birden imza attı. Tiyatronun görsel sanat yönetmeni Rüçhan Gürel yılın en iyi erkek oyuncu ödülüne, eşi Emel Bala Gürel ise yılın en başarılı kadın komedi oyuncusu ödülüne layık görüldü. Tiyatro aşkıyla birbirlerine bağlı çift, “Bizim için en güzel ödül, koltukların hiç bir zaman boş kalmamasıdır” dedi.

10 yıla yakın bir süredir İzmirlileri sayısız tiyatro oyunuyla buluşturan Han Tiyatrosu, iki farklı kategoride ödüle layık görüldü. Tiyatro kültürünün ve tutkusunun yaygın olduğu ülkelerde uygulanan “Halk Jürisi” oluşumu Türkiye’de ilk defa 11 yıl önce uygulamaya koyan Direklerarası Seyircileri Derneği, sezon oyunlarını değerlendirmeye aldı. 157 kişilik seçici kurulun değerlendirmesiyle Han Tiyatrosu Sanat Yönetmeni ve Devlet Sanatçısı Rüçhan Gürel, 14. Direkler Arası Seyirci Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde ödüle layık görüldü.
Michel del Castello’nun “Gitar” adlı romanından uyarlanan ve kendi çirkinliğini sanatta unutmaya çalışan bir adamın trajik öyküsünün anlatıldığı “Çirkin” isimli oyunda, “Çirkin”i oynayan Gürel, bu oyundaki performansı nedeniyle ödüle hak kazandı.

Gürel’in eşi Han Tiyatrosu Müdürü Emel Bala Gürel de sezona “Kız Yemek Yapmadık Yine Dayak Yiyeceğiz” oyunundaki “Pembe” rolüyle damgasını vurdu. Kocalarından sürekli dayak yiyen, bu nedenle hayattan bezmiş, çocukluğunu hiç yaşayamamış, hiçbir lüksleri olmamış iki kadının, bu hayattan kurtulmak için intihar etmeye karar vermeleriyle başlayan oyunda canlandırdığı karakter Emel Bala Gürel’e, 5.si düzenlenen Bedia Muvahhit Tiyatro Ödülleri’nde yılın en başarılı komedi oyuncusu ödülünü getirdi.

Başarılı sanatçı çift; İzmir’de tiyatronun gelişimi için desteğin şart olduğunu belirterek, “Aldığımız ödüller bize gurur verdi. Ancak en büyük ödül elbette, tiyatro koltuklarının hiç bir zaman boş kalmamasıdır. Unutulmamalıdır ki yalnızca sanatı destekleyen bir toplum, geleceğini de güvenle inşa eder” dedi.

Bir Cevap Yazın