Bergama ikinci sempozyuma hazır

Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç- E.Ü. Rektörü Candeğer Yılmaz2011 yılında yoğun bir katılımla gerçekleşen, Türkiye’den ve dünyadan pek çok bilim insanının bir araya geldiği Uluslararası Bergama Sempozyumu’nun ikincisi 9-10 Mayıs tarihlerinde Bergama’da gerçekleştirilecek.

Bergama’nın UNESCO Dünya Miras Listesi adaylık çalışmalarının ateşleyicisi de olan I. Uluslararası Bergama Sempozyumu’nda, Bergama ile ilgili birçok farklı konu ele alınmış ve sempozyumda sunulan bildiriler iki ciltlik kitap haline getirilerek Bergama Belediyesi Kültür Yayını olarak yayımlanmıştı.

Sempozyumun akademik çalışan bilim insanları kadar Bergamalılar üzerinde ve Bergama’da yetki ve sorumluluğu bulunan kamu kurum kuruluşları ile STK’lar üzerinde yarattığı olumlu etki sonucu sempozyumun düzenli şekilde her iki yılda bir düzenlenmesine karar verilmişti.

İki ana başlıkta ele alınacak 

Bergama Belediyesi ile Ege Üniversitesi’nin ikincisini düzenleyeceği sempozyumda bu yıl, Antik Çağda Sağlık ve Bergamalı Galen ile Kültürlerin Aktarım Aracı Parşömen konuları ele alınacak. Bergama’nın çok katmanlı kültürel yapısının insanlığa sunduğu katkıların ayrıntılı olarak inceleneceği Sempozyum, uluslararası alanda çok iyi bilinen, Bergama’nın öncülük ettiği sayısız bilimsel ve kültürel değer hakkında farkındalık yaratacak.

Bergama’nın zengin birikiminin akademisyenler ve bilim insanları tarafından ele alınmasının oldukça önemli olduğunun belirten Gönenç, sempozyumun zengin tarihi ve kültürel birikimiyle Bergama’yı ve Ege Üniversitesi’nin onlarca yıllık deneyimini tekrar bir araya getireceğinin altını çizdi.

Bir Cevap Yazın