Narlıdere ve Urla’da artık taşkın olmayacak

İZSU, Urla’nın Tabaklar ile Narlıdere’nin İbrahimağa ve Ilıca derelerinde ıslah çalışmasına başlıyor. Proje kapsamında korkuluk yapılarak güvenli hale getirilen derelerdeki taşkınlar da önlenecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, yağışlı havalarda sıkıntı yaratan derelerde ıslah programını sürdürüyor. Çalışmalar kapsamında dere tabanları betonlanıyor, yan duvarları yükseltilerek korkuluk takılıyor. Böylelikle dereler yaya ve araçlar için de güvenli hale getirilmiş oluyor.
İZSU Genel Müdürlüğü, son olarak Urla’nın Tabaklar Deresi ile Narlıdere’nin İbrahimağa ve Ilıca derelerinde ıslah çalışması yapmak için ihaleye çıktı. İhalenin sonuçlanmasının ardından imalat çalışmalarına başlayacak olan İZSU, Urla Tabaklar Deresi’nin sahil kısmından kaynağına doğru 760 metre, kaynağından itibaren de 770 metre olmak üzere toplam 1530 metrelik bölümünde ıslah çalışması yapacak. Narlıdere İstihkam Okulu’ndan geçen İbrahimağa Deresi ve yan kolundaki çalışmalar 1791 metrelik mesafeyi kapsayacak. Tabaklar ve İbrahimağa derelerinin kenarlarında 3 kilometre uzunluğunda demir korkuluk olacak. Narlıdere Ilıca Deresi’nde ise derenin sahil kısmından kaynağına doğru 3 bin 300 metre uzunluğunda dere ıslahı ve 6 kilometre uzunluğunda demir korkuluk imalatı gerçekleştirilecek. İhale sürecinin tamamlanmasının hemen ardından başlayacak çalışmalar bir yılda tamamlanacak.

Bir Cevap Yazın