SONAR ANKETİNDEN, “CEVAT DURAK” ÇIKTI

Yerel seçimlere iki yıldan az bir süre kala Karşıyakalılar bir kez daha “Cevat Durak” dedi. SONAR’ın Karşıyaka’da yaptığı kamuoyu araştırmasına göre; CHP’nin oyu yüzde 87.3’e çıkarken, Karşıyakalıların yüzde 74.7’si de Belediye Başkanı Cevat Durak’ın çalışmalarını başarılı buluyor.

Kentte 2014 Yerel Seçimleri heyecanı yavaş yavaş hissedilmeye başlarken, Genel Seçim’de CHP’nin AK Parti’ye attığı 170 bin oyluk farkın 90 binin adresi olan Karşıyaka kilit rol oynayacak… AK Parti bu yönde güçlü isimlerle bir ilçe teşkilatı kurarak, Karşıyaka Spor Kulübü başkanlık seçimleri ve stat tartışmalarının da bile taraf olup, ‘Büyükşehir’i kazanmanın yolu Karşıyaka’dan geçer’ sözünün izinde çalışmalarına çoktan başladı.
Sonar tarafından Karşıyaka’da mahalle bazında, eşit hane dağılımıyla 1857 denekle yüz yüze görüşme yöntemiyle yapılan araştırmada çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Kararsızlar orantısal olarak dağıtıldığında, “Bu Pazar günü bir seçim yapılacak olsa, Karşıyaka Belediye Başkanlığı oy tercihiniz ne olur?” sorusuna deneklerin yüzde 87.37’sinin yanıtı CHP oldu. AK Parti yüzde 10.61 ile ikinci, MHP ise yüzde 1.08 ile üçüncü sırada yer aldı. Kararsızlar dağıtılmadan önce ise aynı soru için verilen cevap CHP için yüzde 65.2, AKP yüzde 7.9, MHP ise yüzde 0.8 olarak yansıdı.Ankete katılan deneklerin yüzde 25.4’ünün ise bu soruya yanıtı ‘kararsızım’ oldu.

Başkan başarılı
“Belediye Başkanı Cevat Durak’ın çalışmalarını başarılı buluyor musunuz?” sorusunun oranı oldu. Her dört Karşıyakalı’dan üçünün oyuna talip olan Başkan Durak’ı hemşerilerinin yüzde 74.7’si başarılı buluyor. Başarısız bulanların oranı yüzde 12.7’de kalırken, yüzde 12.6’sı ise kararsız olduğunu söyledi.

Bir Cevap Yazın