Çocuğunuzu Kalıpların Dışında Eğitmeniz Mümkün: “Montessori Eğitimi”

İtalya’nın ilk kadın doktoru, pedagog ve antropoloji profesörü Maria Montessori her bir çocuğun bireyselliğine azami ölçüde uyan bir pedagoji geliştirir. Buna göre, çocuğun bireysel becerileri ve ilgi alanları ile bireysel öğrenme hızı ve karakter özellikleri ön plandadır. Herhangi bir sınırlamanın olmadığı, çocuklara özgür bir eğitimin sunulduğu sistemi sizin için inceledik!

Eğitimin yaratıcısı ve isim annesi Maria Montessori kimdir?

Katı bir disiplin anlayışına sahip annesi ve aşırı dindar bir babası olan Maria Montessori, o dönemde kadınların tıp fakültesine kabul edilmemesine rağmen ısrar eder ve sonunda istediğini yapar. İtalya’da ilk kez tıp okuyan kadın unvanını alır. Evlilik dışı olan çocuğunu terk etmesine rağmen, bebeklere doğdukları andan itibaren saygı duyulması gerektiğini savunur. Zihinsel engelliler üzerine çalıştığı sırada, başarılı olan yöntemini tüm çocuklara uygulamaya karar verir ve kendi metodunu geliştirir.

Montessori eğitimi nedir, nasıl uygulanır?

Montessori çocukların bireysel becerilerine ve ilgi alanlarına, öğrenme hızına ve karakter özelliklerine göre şekillenen bir eğitim sistemidir. Çocukların ödüllerden, cezalardan, şekerlemelerden ve toplu derslerden hoşlanmadıklarını; hareket etmekten, sessizlikten, özgür faaliyete dayalı bir disiplinden ve tekrardan hoşlandıklarını gözleyen Maria Montessori eğitim sistemini de bunlardan yola çıkarak kurar.

Montessori metodu çocuklara neler kazandırır?

Bu metodla yetiştirilen çocuklar sorumluluk sahibi, uyumlu, bağımsız ve üretken olurlar. Doğaya, çevresine, emeğe ve kendisine saygı duyarlar. İş birliğine ve yardıma açık olan bu çocuklar kendi kendilerine yetebilirler.

Montessori eğitiminin felsefesi neye dayanır?

Montessori metodunda esas olan bebeklikten itibaren çocuklara saygıdır. Bu nedenle, doğdukları andan itibaren kendi bakımlarıyla ilgili her şeye dahil olmaya ihtiyaç duyarlar. Bu metodun felsefesinin temeli, çocukların gelecekte olacağı kişileri potansiyel olarak içinde taşıdıkları düşüncesidir. Potansiyeline ulaşmak için yalnızca özgürlüğe ihtiyaçları vardır. Ve bu özgürlüğün yolu disiplinden geçer.

Bu eğitimin temel prensipleri nelerdir?

Hazırlanmış bir ortam ve eğitimli bir yetişkine ihtiyacı olan bu eğitimde en önemli şey gözlemdir. Gerçek materyallerle çalışılır ve çocuklar bu konuda özgürdür. Karakter eğitiminin ön plana alındığı bu metodda ödül, ceza ya da not yoktur. Değerlendirme bir dosya üzerinden yapılır.

Montessori eğitimi neden tercih edilmelidir?

Eğitimin bireysel programlandığı ve uygulandığı bu sistemde her çocuğun seçim ve hareket özgürlüğü vardır. Dolayısıyla hem disiplinle hem de aktif bir şekilde eğitilen çocuklar zihinlerini ve bedenlerini kontrol etmeyi rahatlıkla öğrenirler. Bu da Montessori yönteminin seçilmesinin en önemli nedenidir.

Bu metodun geleneksel eğitim ile arasındaki fark nedir?

Geleneksel eğitimde odak noktası öğretmenken, Montessori yönteminde öğrencilerdir. Grup yönteminin aksine tek tek öğrenci merkezli çalışılan Montessori’de duyu gelişimine önem verilir.

Peki bu yöntemin hiç mi kötü yanı yok?

Öğrenme güçlüğü çeken çocuklardan yola çıkan Montessori eğitiminin çocukları denetimsiz, asosyal ve hareketsiz hale getirdiğini savunan bir grup vardır. Geniş yaş aralığındaki çocuklarla alınan eğitimi de zararlı bulan bu gruba göre kullanılan materyallerin kapalı uçlu olması yaratıcılığı engeller.

Bir Cevap Yazın