Basık Burunlu Köpeklerin Sendromu (Brachycephalic-syndrome)

Veteriner Hekim
AYKUT ÇOKOĞULLU

Fıçı’nın Hikayesi

Bugün size dünya tatlısı bir çocuğun hikayesini anlatacağım.
Kendisi bir ingiliz buldog. Tüm buldoglar, puglar, boston terrierler ve pekingeseler veteriner literatürde basık burunlu ya da kısa kafalı köpekler olarak adlandırılırlar. Fıçı’da onlardan biri. Farkındaysanız burun deliği neredeyse yok bu çocuğun. Hatta burnu bile yok diyebiliriz aslında. Aynı diğer basık burunlu çocuklar gibi. Bu ırkların diğer ortak özelliği çok sevecen, oyuncu ve hareketli, çocuklar ile iyi anlaşan sevimli birer ev dostu olmaları. Sanırım bu sebeplerden artık çok fazla tercih ediliyorlar…


Maalesef Fıçı’nın yaşını bilmiyoruz çünkü bu yaramaz çocuk Antalya ‘ da sokağa atılmış ve ona bir araba çarpınca yolu Antalya Barınağına kadar düşmüş. Arka ayağı çok kötü bir şekilde kaynayınca ve öyküsü internete düşünce bu çocuğun hayatı değişmeye başlamış. Fotoğrafı gören bir hayvansever onu sahiplenince Fıçı’nın yolu dönüp dolaşıp İzmir’e gelmiş.. Kendisi ile tanışınca fark ettik ki arka ayağı neredeyse Y harfi gibi kaynamış ve kemik iltihabına yol açmış. Önce arka ayağındaki yanlış kaynayan kırığı düzelttik. Bu sırada fark ettik ki Fıçı nefes alamıyordu.
İşte benim bugün bahsetmek istediğim kısım Fıçı’nın nefes alamaması. Evinde 3 tane daha arkadaşı olmasına rağmen Fıçı her zaman çabuk yorulan, nefes nefese kalan ve oyunlardan en erken ayrılan köpekti. Onlar ile oynamaya çalışıyor ve ilk o vazgeçiyordu nefes nefese kaldığı için. Çünkü bu çocuğun burun delikleri aynı diğer ırkdaşları gibi neredeyse hiç yoktu. O kadar küçüktü ki Fıçı asla burnundan nefes alamıyordu. Sürekli ağzı açık nefes almak zorunda kalıyordu.


Tabii bir diğer önemli sorun Fıçı’nın yan komşuları uykusundan uyandıran ve gökgürültüsünü andıran horlaması idi. Maalesef bu çocuk derin uyuduğunda evde uyumak imkansız hale geldiği için ya sahipleri kendini bahçeye atıyordu ya da Fıçı’yı. Çünkü basık burunlu bu çocukların diğer sorunu da Yumuşak damaklarının çok uzun olmasıdır. O kadar uzundur ki soluk borusunun üzerini kapatır ve kısmen hatta bazen tamamen nefessiz kalırlar. Uyku apnesi benzeri sorunlar yaşarlar. Özellikle çok sıcaklarda ya da çok strese girdiğinde ya da çok yorulduğunda hayatını tehdit eden bir sendrom haline gelir basık burunlu köpeklerin sendromu. Genellikle sıcaktan en çok etkilenen ırkların başında gelirler. Solunum stresine girmeleri maalesef an meselesidir. Hatta veteriner literatürde onlara özel anestezi protokolleri mevcuttur. Son dönemde ülkemizde de dünyada ki gibi onlara özel seminerler verilmektedir.
Tabii bütün bu durumun maalesef kötü bir sonucu var. Sağ kalp büyümesi ya da sağ kalp yetmezliği.
Onca şey başına gelmemiş gibi bir de fıçıda kalp sorunları başlamıştı. Çünkü Fıçı doğru düzgün oksijen alamadığı için kalbi normalden daha fazla çalışmak zorunda kalmış ve bu da kalp kasında büyümeye yol açmıştı. Fıçı’nın hayatını çok zorlaştıran bu problemlerden kurtulmaya karar verdik. Öncelikle işe Fıçı’nın burun deliklerini düzeltme ile başladık. Burnundan basit bir estetik ameliyat oldu ve burun deliklerini nefes alınabilir bir hale getirdik. Rhinoplastie ameliyatı oldu yani fıçı.


Bir de beraberinde staphylectomie operasyonu ile kocaman olan yumuşak damağını kısaltıp, ara ara nefessiz kalmasını sağlayan ve bahçede yatmasına sebep olan horlamadan da bi tabii kurtulmuş olduk.
Artık Fıçı mutlu bir şekilde ağzı kapalı nefes alabiliyor ve nefessiz kaldığı için daha fazla çalışan kalbi normal bir şekilde çalışıyor.
Aslında hasta sahiplerimin en korktuğu iki kelime sanırım ameliyat ve anestezi. Ama bu gibi durumlarda erken yapılacak iki basit operasyon ile basık burunlu çocukların nefes almaları çok daha kolay ve buna bağlı kalp problemleri neredeyse tamamen ortadan kalkmış oluyor. Sadece 10 dakikalık iki operasyon ile çok daha uzun süre sizinle beraber yaşayabilir. Fıçı artık arkadaşları ile daha uzun süre oyun oynayıp yaramazlık yapabiliyor. Yeniden düzelttiğimiz ayağı ve kocaman burun delikleri ile koşup hoplayıp zıplayabiliyor. Sokakta yaşayan ya da yolu sokağa düşmüş çok az şanslı çocuktan biri Fıçı sıcak yuvasında uyuyan..

Bir Cevap Yazın