Bunu hiç düşünmemiştim dedirtecek 6 soru!

İlginç, tuhaf, garip, enteresan… Az sonra okuyacaklarınızı belki de ilk defa duyacaksınız! İnsanlar doğası gereği oldukça meraklıdırlar, işine yarayacaklarının yanında yaramayacak olan pek çok şeyi de merak eder. İşte, tüm zamanların en iyi sorular ve yanıtları… 

Neden kek ve ekmek bayatladığında sertleşir de bisküvi yumuşar?

Ekmekle ilgili undaki nişasta kristallerinin pişme aşamasında su çekip yumuşamasıdır. Bu yumuşayan nişasta bir kaç günlük süre sonrasında tekrar kristalleşir ve bu da ekmeğin sertleşmesini sağlar. Bisküvilerdeki nişasta da bu aşamadan geçer fakat bisküvide var olan şeker bunu tersine çevirir ve havadan nem alarak bisküvinin yumuşamasını sağlar. Kek ise tarifine bağlı olarak hem sertleşir hem yumuşar. Eğer malzemeleri arasında şeker var ise yumuşaması muhtemeldir.

Suya alerjimiz olabilir mi?

Hayır. Alerjiler, bağışıklık sistemindeki antikorların bu maddeye saldırması sonucu oluşur. Ama suya bağlı olan hiçbir antikor yoktur

Yıldırımdan elektrik akımı üretilebilir mi?

Bu pratik olmamasına rağmen mümkündür ama enerji depolamak bir problem oluşturabilir.

Tohumlar hangi yöne büyüyeceklerini nasıl bilirler?

Tüm bitkiler yer çekimsel alanın yönünü hisseder ve ona göre kendilerini ayarlarlar. Buna yerçekimine göre hareket etme denir.

Evrendeki en soğuk yer neresidir?

Evrendeki en soğuk yer yeryüzünden 5000 ışıkyılı uzaklıktaki Boomerang Nebula’da bir toz ve gaz bulutudur. Buradaki sıcaklık -272 olarak tahmin ediliyor?

Evren neden yapılmıştır?

Bu 21. yüzyılda bilimin karşı karşıya olduğu en büyük sırlardan biridir. Büyük Patlamadan kalan ısı ile ilgili son yapılan araştırmalar atomlardan oluşan maddelerin Evren’deki tüm maddenin sadece yüzde bir veya ikisini oluşturduğunu gösterdi.

Kaynak: BBC Magazin

Bir Cevap Yazın