Ozan Özdaş yazdı: Doğa Fotoğrafçılığı

ekr_8610OZAN ÖZDAŞ

Pek çok araştırma göstermiştir ki, şehirdeki evlerde veya binalarda yaşıyor olsak da hala yürekten birer mağara adamıyız. Beynimizdeki temel kablolama ve nasıl etkileşim kurduğumuz binlerce yıl öncesinin aynısıdır. Doğa hala ait olduğumuz yer. İşte bu yüzden hepimiz ormanda yürüyüş yapmak, yıldızlara bakmak, gün batımını izlemek, sahilde olmak, kamp yapmak kısaca Doğada olmak isteriz.

İster amatör olsun isterse profesyonel, tabiata ait fotoğraf çekmek oldukça ilgi çeken bir uğraştır. Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte meraklı sayısı da artınca doğa ve manzara fotoğrafçılığı sınırlarını aştı, outdoor yaşamın bir parçası, turizmde yeni bir sektör oluştu. Tehlikeli dağların zirveleri, rengarenk balık ve mercan görüntülerine sahip derin sular, vahşi hayvanların yaşadığı; tabir yerindeyse balta girmemiş ormanlar doğa fotoğrafçılarının vazgeçemedikleri mekanlar oldu.

Doğa fotoğrafı, doğal bir yaşam alanı içindeki canlı, evcil olmayan hayvanlar ve tarımsal olarak yetiştirilmeyen bitkileri, jeolojik oluşumları ve böceklerden buzdağlarına kadar, doğal sürecin geniş çeşitliliğini tanımlar.
Evcil, kafes içinde saklanan veya her türlü yöntemle özgürlüğü kısıtlanmış hayvanlarla tarımsal olarak yetiştirilen bitkilerin fotoğrafları, doğa fotoğrafı olarak değerlendirilemez.

Doğa fotoğrafı çekmek için ne kadar fotoğraf bilgisine ihtiyaç varsa bir o kadar da doğa bilgisine ihtiyaç vardır. Bu iki alanda bilgilerinizi artırdıkça daha bilinçli ve daha güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Manzara fotoğrafları doğa fotoğrafçılığında geniş bir yer tutar ve fotoğrafla uğraşan pek çok kişinin de ilgisini çeker. Güzel bir manzara gördüğümüzde hemen deklanşöre basmayanımız çok azdır. Doğal peyzaj fotoğraflarına konu olan ögeler; dağlar, göller, akarsular, ormanlar, çayırlar gibi canlı ve cansız ögelerdir. Örneğin bir göl, çevresindeki ormanla ve geri plandaki dağ silüetliyle tam bir doğal peyzajdır. Göl yüzeyinin ayna etkisi fotoğrafa çok şeyler katabilir.

Eğer fotoğraf çekmek için bir kaç günlük bir doğa gezisi düşünüyorsanız, bir planlama yapmanız gerekir. Özel bir hayvan ya da bitkiyi fotoğraflama işine girişmişseniz, onun kesin yerini öğrenmek kadar, fotoğraf için yılın en iyi zamanının bilgisine de sahip olmak önemlidir. Gittiğiniz yer bir milli park ya da tabiatı koruma alanı ise mutlaka oradaki görevlilerle temasa geçmelisiniz. Görevliler size bölgeyi daha iyi tanıtacaklardır. Fotoğraf çektiğiniz bölgenin mümkün olduğunca detaylı bir haritasını yanınızda bulundurmanız iyi olacaktır. Bir yere gitmeye karar verdiğinizde ihtiyacınız olacak fotoğraf malzemesi ve diğer ekipmanı içeren temel bir liste yapmalısınız ki, sonraki gezilerde bunu kontrol listesi olarak kullanın. Doğa gezilerinde bir pusula bulundurmakta yarar vardır. Eğer yalnız başınıza dolaşıyorsanız rotanız konusunda mutlaka birisini bilgilendirin. Ayrıca, Navigasyon , bir el feneri ve yedek pil, düdük, makara ipliği, küçük bir ayna, not tutmak için bir defter, kalem veya cep telefonu çantanızda bulunması gereken diğer malzemelerdir.
Doğa fotoğrafçılığının önemli ilkesi, çekilen fotoğrafın üzerinde hiçbir oynama yapılmadan kullanılmasıdır.
İster su altında ister üstünde veya karada, her yer, her bitki ve her hayvan eşsizdir ve korunmalıdır. Bulunduğunuz ortamı ve içindeki canlıları, belli bir tür hedefiniz varsa, hedefteki canlıları tanıyınız; davranışları, yaşam döngüleri hakkında iyi bilgi edininiz, onların yaşam döngülerine müdahale edilmemelidir.
Elde ettiğiniz bilgilere dayanarak, ortamda bulunan canlıların karakteri ve özelliklerine göre optimum mesafelerden çekim yapınız. Bu mesafeyi obje olan canlının tepkilerine göre kendiniz belirleyebilirsiniz. Durum gerektiriyorsa hiç yaklaşılmamalıdır.

Kendinizi ve ekipmanınızı beklenmedik durumlara göre hazırlayınız. Böylece, ekipmandan veya araçlardan kaynaklanan olumsuz durumların süresini ve bölgede fazla zaman harcama olumsuzluğunu en aza indirmiş olursunuz.

Doğaya uyumlu olunuz. Sakin davranınız, sessiz olunuz ve görsel olarak göze batmayınız.

Gözlem ve fotoğrafçılık sırasında araziye uyumlu renklere sahip kıyafetler ve hatta mümkünse özel kamuflaj kıyafet ve malzemeleri kullanınız. Araçlardan fotoğraf çekme yöntemlerini prensipleri çiğnememek kaydıyla kullanabilirsiniz.
Araç içinden fotoğraf çekerken, yaban canlılarının yaşam alanlarının kalbine araçla girmeyiniz. Üreme alanlarına araçla asla girmeyiniz.

Hayvanların rutin ihtiyaçlarına saygı gösteriniz.

Bir canlıyı fotoğraflamak isterken, rutin davranışlarını keserse (örneğin besleniyorken yemeyi kesmesi ya da durduğu yerde alarm pozisyonuna geçmesi gibi) rahatsız olduğuna karar verip o noktada durunuz. Duruma göre sakince geriye dönünüz. Yanınızda var ise daha uzun odaklı lens kullanarak çekimleri yapmaya çalışınız.

Nadir bir objeyi incelemekteyseniz gözleminizi kayıt altına alınız ve verileri ilgili dernek, üniversite, araştırma enstitüsü veya resmi kurumlara aktarınız.

Çevrenizin hassasiyetine göre davranınız ve hedefinizi rahatsız etmeyecek pozisyonda kalınız. Bulunduğunuz yerin kaidelerini ve yönetmeliklerini öğreniniz ve hayvanlara yaklaşmada sınırlar koyulmuşsa bunlara mutlaka uyunuz.
Bulunduğunuz yerle ilgili koyulmuş kural veya mevzuat yoksa kendiniz karar vererek yaban hayatını, bitkileri ve bulunduğunuz çevreyi rahatsız etmeyiniz.

Etrafta varsa diğer fotoğraf çekenlere saygılı olunuz.

Diğer kişilerin uygunsuz veya zarar verecek bir davranışını görürseniz nazikçe uyarınız. Pek çok kimse kendilerine veya hayvanlara bilmeden de zarar verebilir, sizi dinlemeyenler olursa otoritelere haber veriniz. Onlarla münakaşa etmeyiniz.

Bulunduğunuz yöre çok hassas olabilir, bunu aklınızdan çıkarmayınız, nazik davranınız ve tahrip etmeyiniz. Yaban hayatına ve habitatına asla zarar vermeyiniz.

Hiçbir zaman ve hiçbir sebeple bir yavru ile ebeveyni arasına girmeyiniz.

Gürültü yaparak hayvanın ilgisini çekmeye çalışmayınız.

Yaban hayvanlarını fotoğraf çekmek için yemlemeyiniz.

Kuş yuvalarına tırmanmayınız. Bazı kuşlar bundan dolayı yavrularını terk eder.

Dişisine kur yapan, çiftleşen, yuva yapan veya yavrularına bakan bir hayvanı rahatsız etmeyiniz.

Hayvanların sinirlendiklerinde veya saldırıya geçme sinyalleri verdiğinde nasıl davrandıklarını öğreniniz. Ne kadar sakin ve aldırmaz görünseler de hiçbir zaman yanına yaklaşmayınız. Unutmayınız ki bu bir evcil hayvan değildir ve size tepkisi ölümcül olabilir.

Hiçbir bitkiyi veya doğal bir nesneyi yerinden oynatmayınız. Çöplerinizi yanınıza alıp doğada bırakmayınız.

Asla aklınızda çıkarmayınız ki; yaban yaşamı korumak fotoğraftan çok daha önemlidir.

Bir Cevap Yazın