Ebru Polat: Hayata Bakışım Şarkılarım Kadar Keskin ve Net!

Her dönem şarkılarıyla ve söyledikleriyle olay yaratan ünlü sanatçı Ebru Polat ‘Hazmedemeyenlere Soda’ şarkısı ile yaz döneminde müzik piyasasına damgasını vurdu.
Sözleri kendisine ait olan şarkısının tamamen hayata bakışını ifade ettiğini söyleyen güzel sanatçı, “Hayata bakışım bu kadar keskin ve nettir. Benim için gri diye bir renk yok, ya siyah ya da beyaz var” diye konuşuyor.
Son single çalışması “Akşam sendeyiz kraliçe” ile de dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Karşıyakalı Ebru Polat’la keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Yaza damgasını vuran ‘Hazmedemeyenlere Soda’ şarkısını sorarak başlayalım. Şarkının sözleri hayat felsefeniz diyebilir miyiz? Hayata bakışınız bu şarkı kadar keskin mi?
Maalesef doğru, hayata bakışım bu kadar keskin ve nettir. Benim için gri diye bir renk yok, ya siyah ya da beyaz var. Aslında çok sert bir yaklaşım bu belki de. Ama tarzım bu böyle gelmiş böyle gidiyor. Belki de o yüzden çok kırılganım, insan biraz esnek olsa kırılgan da olmaz. Ama iyi oluyor kırılgan isen böyle şarkılar çıkabiliyor işte :)

Son single çalışmanız “Akşam sendeyiz kraliçe” de her zamanki gibi çok dikkat çekti. Bu şarkınızın başarısının sırrı nedir?
Çünkü hepimizin içinde bir kral veya bir kraliçe var aslında. Sadece biraz cesarete ihtiyacımız var. Benim şarkılarımda sonsuz bir ego var ve dinleyen herkes şarkılarımda kendini buluyor. Ve şarkıyı dinlerken özgüven patlaması yaşıyorsunuz. Ben de dahil tabi. Bu şarkının da özelliği bu oldu :) bu şarkıda kendimizi çok ama çok seviyoruz :)

Söz yazarlığı meslek hayatınızda ne kadar yer kaplıyor? Kendi hayatınızdan mı ilham alıyorsunuz?Evet, benim atarlı bir ruhum var. Çok uysal sakin biri değilim, fırtına gibiyimdir. Ne hissediyorsan yazıyorum sonuç ortada. :))) Ama aslında çok da duygusal bir yanımda var, inşallah onu da slov şarkılarda göstereceğim :) Kasım ayında bomba bir slov geliyor :)

Bize biraz kendinizden ve ailenizden bahseder misiniz? Nerelisiniz, nasıl büyüdünüz? Hobileriniz hatta fobileriniz nelerdir?
Bildiğiniz gibi ben İzmirliyim. Aslında Karşıyaka’da doğdum ama Göztepe’de büyüdüm. Annemler hep Karşıyakalı. Tüm aile orada. Aileden bir biz Göztepe’ye yerleşmişiz.
Dayım vaktinde Karsıyakaspor’da futbolcuydu hatta sonra sakatlandı bıraktı. Hobilerim bir İzmirli olarak tabi ki deniz ile ilgili her şey… Denize aşığım. Fobim pek yoktur ama takıntılarım vardır. Mesela batıl inançlarım falan vardır her insan gibi.

Özel hayatınızda durumlar nasıl? Evlenmeyen ünlü kalmadı neredeyse… Siz düşünmüyor musunuz?
Özel hayatım berbat bir süredir. Kapılarımı aşka kapattım diyebiliriz. Bu çok üzücü bir durum farkındayım ve vakti gelince tekrar aşk denen o güzel tarifsiz duyguyu tekrar yaşamak istiyorum ama hayatımda şu anda önce iş geliyor maalesef. Vakit yok :) Evlilik için ise; çok aşık olmak gerek sanırım. Gözün hiçbir şey görmeyecek ancak öyle. Ama vakti geldiğinde inşallah o da olacak. Ben evlenmek için evlenmek istemiyorum ömrümün sonuna kadar aynı yastığa baş koyacağım bir adam istiyorum. Boşanmak bana göre bir şey değil. Bize ve ailemize çok ters bir durum. Hiç evlenme daha iyi.

 

Müzik piyasasında uzun süredir bulunuyorsunuz? Biraz değerlendirir misiniz; Türkiye’de müzik piyasası ne durumda?

Aslında bazen çok kızıyorum meslektaşlarımdan bazılarına. Çok hileli işler dönüyor. Özellikle Youtube’da. Haksız kazanç, haksız rekabet çok var ve bunu bilmelerine rağmen herkes susuyor. Kimse ses çıkarmıyor. Üzücü bir durum tabi. Onun haricinde hiçbir müzik 90’lar kalitesinde değil tabi ki, buna benim yaptığım işler de, meslektaşlarımın yaptıkları işler de dahil. Belki de sektör farklı bir yöne doğru gidiyor biz de gerekeni veriyoruz. Arz talep meselesi.

Kış aylarında mesleğinizle ilgili neler yapmayı planlıyorsunuz?
Eskiden Gülşen’in okuduğu bir şarkıyı coverladım, bir slov bir de hareketli bir şarkı yapıp, Aralık başı gibi 3 şarkı ile gelmeyi planlıyorum. Slov ve hareketli şarkının sözleri bana ait yine. Her zaman olduğu gibi.

İzmir/ Karşıyaka desek, sizin için ne ifade ediyor?
Çocukluğum, annem, anneannem, dayılarım…

İzmirli hayranlarınızla ne zaman buluşacaksınız?
6 Ekim’de İzmir’de konserim var ve her geldiğimde bine yakın sevenim de geliyor. Çok güzel geçiyor İzmir’de hemşerilerimle…

Eklemek istedikleriniz varsa alabiliriz.
Vatanımızın her ili eşsiz güzel, eşsiz özel. Ama İzmir, benim gözümde Türkiye’nin incisi. İzmir demek her şey demek. İzmir demek çocukluğum, ailem demek. İyi ki İzmirliyim yaşam tarzımızla, sempatikliğimizle, kültürümüzle, güzelliğimizle kısacası İzmirli olmakla gurur duyuyorum.

Bir Cevap Yazın