Arılar hakkında daha önce duymadığınız 10 şaşırtıcı bilgi

1. Bal arıları, karınlarında taşıdıkları çok küçük manyetik kristaller sayesinde, kovanlarına ya da besin kaynaklarına kolayca ulaşabilirler; yani onların bedenlerinde adeta bir pusula var!

2. Bir arının bal midesi, bir toplu iğne başı büyüklüğündedir. Buna rağmen bazı arı toplulukları, bir günde bir kilodan daha fazla bal toplayabilir. Ne kadar çalışkan olduklarını siz düşünün artık!

3. Yazın oluşan yüksek sıcaklıklar, bal özleri içindeki şekeri fermante ederek alkole çevirir. Fermante olmuş bal özü ise, “alkollü bal” demektir. Dolayısıyla, zaman zaman arılar da sarhoş olabilir!

4. Arılar, çiçeklerin resimlerini çekip, bu görüntüleri hafızalarına kaydederler ve böylece her birinin şeklini eksiksiz hatırlarlar.

5. Bal peteği, bir mühendislik harikasıdır. Petekte bulunan gözlerin duvarlarının kalınlığı, bir milimetrenin 10’da 1’inden daha azdır; ama buna rağmen kendi ağırlığının yüzlerce katı ağırlıktaki bal yükünü taşıyabilir.

6. Bir arının ömrü boyunca topladığı bal miktarı, bir çay kaşığının 1/12’si kadardır.

7. Bir arı yanınıza yaklaştığında duyduğunuz ses, dakikada 11.400 kez çırptıkları kanatlarının sesidir.

8. En gelişmiş bilgisayar, saniyede 16 milyar işlem yaparken, bir arı beyni saniyede 10 trilyon işlem yapabilir.

9. Bal arıları, yerleşmek için yeni kovan seçmeden önce, kendi aralarında oylama yaparak bir karara varırlar. Üstelik yapılan araştırmalar, bu konuda aralarında bir fikir özgürlüğü de olduğunu ortaya koyuyor!

10. Arıların koku alma duyusu, köpeklerden daha fazla gelişmiştir. Eğitilmiş arılar, %99 gibi bir başarıyla, kimyasal patlayıcıların yerini tespit edebilirler!

Bir Cevap Yazın