Okul dönemini keyifli geçirmenin 7 püf noktası

Okulların açılma dönemi ile birlikte çocuklarda tatlı bir telaş başladı. Ancak bazı çocuklarda karın ağrısı, kusma gibi şikayetler ile okula gitmeyi reddetme görülebilir. Yalnızca ilkokula yeni başlayan değil her okul döneminde görülebilen okul reddi, anne ve babaların en büyük kâbusu!

İlk kez okul ile tanışacak çocuklarda kaygının giderilmesinin en büyük ilaç olduğunu söyleyen Çocuk Gelişimi Uzmanı Dr. Birgül U. Bayoğlu, ileri dönemlerde oluşan okul reddine karşı ise çocukların duygularının ifade etmesine izin verilmesini ve rahatsız eden konu üzerinde konuşması gerektiğini vurguluyor.

İşte Okul dönemini keyifli geçirmenin 7 püf noktası…

Olumlu ebeveynlik becerilerine sahip bir anne-baba ile büyüyen çocuk güvenli bir bağlanma ilişkisi ve güven duygusu geliştirir.

Okulöncesi eğitim, okul yaşamına hazırlanmada önemli bir basamaktır. Çocukta kaygı bozukluğu varsa erken fark edilmesini sağlar.

Çocukların 3 yaşından itibaren duygularını ifade etmelerine izin verilmeli, duygusal tepkileri engellenmemelidir. Duygu odaklı iletişim öncelikli olmalıdır.

Okul reddi varsa okuldan uzun süre uzak kalmaması sağlanmalı, arkadaşlarıyla ilişkisi sürdürülmelidir.

Çocuğu rahatsız eden konu hakkında konuşup çözüm önerileri oluşturmak ve uygulamasını sağlamak önemlidir.

Öğretmenin sevecen ve çözüm odaklı yaklaşması önemlidir.

Okulun rehberlik servisinden destek alınmalıdır.

Bir Cevap Yazın