Milyonerlerin, Çocuklarına Verdiği 5 Öğüt

1. Etrafınızda Başarılı İnsanlar Olsun

Bu, çoğunlukla zengin kişilerin oynadığı golf gibi bir etkinlikte sosyalleşmekten ibaret de olabilir. İster bir etkinlik olsun ister çevre olsun, etrafınızda size ağ fırsatları sunabilecek başarılı insanlar olsun. Siebold’un dediği gibi; “Zengin arkadaşlara ihtiyacın var. Zenginlik ile ilgili her şey, çevrene karşı olan farkındalık seviyesini arttıracak; düşüncelerini önemli ölçüde genişletecektir.”

2. Problemleri Çözerek Para Kazanın


Zenginleşmek için yürüdüğün yolda, başkalarına da yardım edebilirsin. Yaygın bir sorunu çözmeye çalışmak, para kazanmak için yapılacak en başarısız şeylerden biridir. Zamanınızı eğlenceye değil de insanların sorunlarını çözmeye adarsanız, finansal olarak daha da güçlenirsiniz; paraya dair endişelerinizi de asla kaybetmezsiniz.

3. Sevdiğiniz Bir İşi Yapın

Sevdiğiniz bir işi yaparken, sevmediğiniz bir iş yaptığınızdan daha çok motive olacaksınız. Ne yazık ki, zenginlik yarışı sırasında bu unutuluyor. Sizi zorlayan, para dışında bir şey ifade etmeyen bir mesleğe gerekli zamanı ve enerjiyi yatırım yapmak zordur.

İşe gitmek için  her gün heyecanla uyanmak, finansal açıdan bolluk içinde yaşamak ve de kendini duygusal açıdan tatmin etmek; yaşamın formülüdür.

4. Dikkatlice Harcayın


Maaşınız büyük olsa bile, zengin kalmak istiyorsanız bütçeleme hala önemlidir. Çok büyük paralar kazansanız bile, hala zengin kalmak istiyorsanız bütçenize dikkat edin. Aşırı harcamalar sebebiyle, her gün milyonlarca dolarını kaybeden insanlar var.

5. Zenginliği, Hak Ettiğinizi Unutmayın 


En önemlisi de refahı, zenginliği hak ettiğinizi unutmayın. Sahip olduğu zenginliği hak etmediğini söyleyen kişi, zaten hiç zengin olamamış bir kişidir. Zengin olunca, zenginliği kazandığınıza kendinizi ikna etmelisiniz.

Benzer şekilde yüksek beklentilere sahip olmanız, çocuklarınızın da başarılı olma olasılığının yüksek olduğu anlamına gelmektedir.

Los Angeles’taki Kaliforniya Üniversitesi’nde profesör olan Neal Halfon ve arkadaşları, ebeveynlerin çocuklarına yönelik beklentilerinin kazanımları üzerinde büyük bir etkisi olduğunu keşfederek şöyle dediler;

“Çocuğunun geleceğini kolejde gören veliler, gelirleri ve diğer varlıklarına bakmadan çocuklarını bu hedefe doğru yönlendiriyor gibiler.”

 

Bir Cevap Yazın