İlkleri başaran 10 Türk kadın

Türkiye’de kendi alanlarının öncüsü olan ve ilkleri başaran kadınlar her zaman hatırlanacak. Bazıları sadece Türkiye’de değil; dünyada da ilki gerçekleştirmiş. İşte o kadınlar:

Semiha Es


Semiha Es, İlk Türk kadın savaş muhabiri ve fotoğrafçı. Ünlü gazeteci Hikmet Feridun Es’in eşi ve ilk kadın savaş fotoğrafçılarından sayılıyordu. Fotoğrafa eşinin röportaj seyahatleriyle başladı.

Sertab Erener


İlk Türk Eurovision birincisi.

Nesrin Olgun Arslan


Nesrin Olgun, 1979 yılında İngiltere ve Fransa arasındaki Manş Denizi’ni 15 saat 47 dakikada yüzerek geçen ilk Türk kadındır.
Unvanları: Manş Denizini yüzerek geçen ilk Türk Kadını, Manş Denizi’ni Yüzerek Geçen İlk Kadın Takımının Kaptanı, Capri Napoli Maratonu’nu İlk Geçen Türk Takımının Kaptanı.

Canan Dağdeviren


Harvard Üniversitesi’nin Genç Akademi Üyeliği’ne seçilen ilk Türk. Dağdeviren giyilebilir kalp pilinin mucidi. Dağdeviren ayrıca Forbes dergisinin 30 yaş altı bilim insanları listesinde yer aldı.

 

Filiz Dinçmen


İlk kadın büyükelçi. 1982 yılında Hollanda Lahey Büyükelçisi görevine getirilerek Türkiye’nin ilk kadın büyükelçisi ünvanını almış ve 1984 yılında Strasbourg’da Avrupa Konseyi Türkiye Daimi Temsilcisi görevine getirilmiştir.

Semiha Berksoy


İlk kadın opera sanatçısı. 1939’da Richard Strauss’un Ariadne Auf Naxos isimli operasındaki Ariadne rolü ile Avrupa’da sahne alan ilk Türk opera sanatçısı olmuştur.

Türkan Akyol 


Türkiye’nin ilk kadın bakanı. 1928 doğumlu Akyol, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra Dahiliye ve Göğüs Hastalıkları uzmanlığını aldı. Kısa bir süre fakülte öğretim üyeliği ve rektörlüğü yaptı.

Sabiha Gökçen

Türkiye’nin ilk kadın pilotlarından birisi ve dünyanın ilk kadın savaş uçağı pilotudur. Uçuş kariyeri boyunca 8.000 saat civarı uçuş gerçekleştirdi, bunlardan otuz ikisi muharebe göreviydi.

Lale Aytaman

Türkiye’nin ilk kadın valisi.

Tansu Penbe Çiller


Tansu Çiller, Türk ekonomist, akademisyen, siyasetçi ve 22. Türkiye Başbakanı. Başbakanlık görevini 1993–1996 yılları arasında sürdürmüş olan Çiller, Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki ilk ve tek kadın başbakandır.

Bir Cevap Yazın