Sosyal Medyada Zaman Harcamamak İçin Yapabileceğiniz 6 Şey

Sosyal medya bağımlılığı, teknolojik açıdan tüm dünyaya yayılan bir salgın. Eski Facebook, Google ve Apple çalışanları kısa bir süre önce, bu şirketlerin müşteriyi tekrar tekrar nasıl kendilerine çektiklerini anlatıp bu konuda eğitmek için Truth About Tech adında bir kampanya başlattı.

Kampanyanın bir parçası olan eski Google çalışanı Tristan Harris, şunları söyledi: Dünyanın en güçlü teknoloji şirketleri, kullanıcılara büyük ölçüde zarar veren kararları bilinçli bir şekilde alıyorlar.

Ancak, kullanıcıların yani bizlerin sosyal medyada geçirdiğimiz süreyi en aza indirmek için uygulayabileceğimiz birkaç şey var. Sizler için bu küçük püf noktalarını derledik;

 

1. Bildirimlerinizi Kapatın
‘FOMO’ yani “ gündemi kaçırma korkusu”, sosyal medya bağımlılığı ile özdeşleşen yeni bir terim. Diğer insanların “mükemmel” hayatlarını sosyal medyada görmek, bu hayatlar sahte bile olsa kendimizi kötü hissetmemize sebep oluyor. Sosyal medya uygulamalarından gelen bildirimleri kapatmak iyi bir adım olabilir; böylelikle tatil fotoğrafları koyan arkadaşınız yüzünden telefonunuza gelen Instagram bildirimlerini görmeyip kendi hayatınıza normal bir şekilde devam edebilirsiniz.

2. Başka Bir Hobi Edinin
Bustle’a göre, sosyal medyada geçirdiğiniz zamanı sınırlamanın başka bir yolu da bir hobi edinmekten geçiyor.

3. Duygusalken Instagram Kullanmayın

Washington Üniversitesi’nde profesör olan Dr. Tim Bono, NewYork Post’a yazdığı bir yazıda duygusal bir ruh halindeyken Instagram kullanmamayı öneriyor.

4. Sosyal Medya, Netflix Gibidir
Tim Bono; televizyon programları da dahil olmak üzere birçok farklı şeye bağlı kalmaya eğilimli olduğumuzu gösteriyor.

Aslında hepimiz, medyaya bağlıyız. Televizyon programları, filmler vs bir hikayeyi anlatmak için birçok oyuncuda oluşuyorsa; sosyal medya hesaplarımız da bizim kişisel televizyon programlarımız. Herkes belirli bir hikayeyi anlatıyor; biri üretiyor, yazıyor, yönetiyor ve oynuyor. Gönderiler ve resimler arasında gezinirken, kendinize şunu sürekli hatırlatın; “Bu gerçek bir hayat değil”.

5. İnternette Harcadığınız Zamanı Takip Edin
İnterneti çevrim içi olarak ne sıklıkla kullandığınızı ve kullandıktan hemen sonra nasıl hissettiğinizi not edin. Eğer kullandıktan sonra kendinizi daha iyi hissetmiyorsanız, internette harcadığınız zamanı azaltmanız gerekiyor demektir.

6. Uygulamalarınızı Kontrol Edin
Twitter ve Instagram gibi sosyal platformların uygulamalarını telefonunuzdan silerek, buralarda harcadığınız zamanı sınırlandırın. Böylelikle, sadece bilgisayar kullanırken sosyal medya sitelerinde vakit harcamış olursunuz.

 

Bir Cevap Yazın