Çocuğunuzu bir milyarder olması için nasıl yetiştirmelisiniz

Shakespeare’in dediği gibi, “Bazıları mükemmel doğarlar, bazıları mükemmelliğe erişir ve bazıları mükemmelliğe itilir.” Aslına bakarsanız, çocuklarınızı yetiştirirken, onların gelecek hayatlarında başarıları için yapabileceğiniz bir şeyler olabilir mi? Bir milyardere göre, evet.

Edgar “Injap” Sia II, Filipinler’deki en zengin insanlardan biridir ve Forbes Asia’nın 2016’da en zengin dolar listesinde en genç dolar milyarderidir.

Smart Parenting’in açıklamalarına göre şu anda milyarlarca dolarlık satışı bulunmakta olan Injap, Filipinler’de bir barbekü fast food restoran zinciri olan Mang Inasal’ı 26 yaşında kurmuştur.

Injap, yeni kitabı olan Life Principles (Yaşam İlkeleri)’nde, anne babaların geleceğin milyarderlerini yetiştirmesine yardımcı olabilecek en iyi ipuçlarını ortaya koyuyor.

1. Çocuğunuz için bir rol modeli olun

Edgar “Injap” Sia II, “Göçmenlerin ikinci nesil bir torunu olarak, ailem zorluklar içinde kaldı, ancak kardeşlerime ve bana çok çalışmanın ve dürüstlüğün değerini işlediler. Onların işlerine olan adanmışlıklarının
işlerindeki herbir tuğla yükselişine olan katkısını ve günbe gün nasıl büyüdüğünü gördüm” diye ifade ediyor.

” Benim girişimci ruhum, ailemin her şeyi kendi başına yapmalarını izleyerek beslendi. ”

2. Çocuğunuza sorumluluk verin

Sekiz yaşından itibaren ebeveynlerinin bakkalında çalışarak, Injap gelen işlerdeki doğallığını ailesine fark ettirdi.

Görevlerinden biri tatlı ve şekerleri paketlemekti: ” Paketleri tek tek kapatmak için mum kullanırdık. Önerim üzerine, plastik torbalar için bir elektrikli paketleme sistemi kullanmaya başladık – bu küçük bir değişiklik oldu (ve belki de bir mumla çalışmaktan daha eğlenceliydi), ancak bu küçük değişiklik işimizi geliştirdi.”diye yazıyor Injap.

3. Zenginlik için ilk adımlar sıkı çalışma ve çabadır – para değil

“Atalarım zengin olarak hayata başlamadı. Bir aile kurmaya başladıklarında ve sonraları uzun yıllar boyunca, sahip oldukları her şey için çok çalışmak zorundaydılar.” diye açıklıyor Injap.

Mütevazı imkanlarla yetiştirilen Injap sıkı çalışmanın değerini öğrenmiş ve sıfırdan kendi bakkallarıyla işe başlayan ailesinden esinlenmiştir.

“Yıllar içinde öğrendiğim, ailemin işlerini nasıl bu kadar hassas bir şekilde yürüttüğünü izlemekti. Bence bilinçaltımda buna dair çok fazla bilgi var. ” diyen Injap, bu iş ahlakını ileriki hayatında kullandı.

Injap, Mang Inasal’ı kurmak için inanılmaz derecede çalışmış ve bunu “Başlangıç yıllarında çok az uyku uyuduk. Yıllarca sıfır uzun tatil yaptık.” diye ifade ediyor.

4. Yaşam boyunca onları ayakları yere sağlam basacak ve istikrarlı tutacak değerlerinizi çocuklarınıza öğretin

Injap’ın hayallerinde 33 yaşındayken bir milyarder olmak olmayabilirdi, ancak yetiştirildiği hayat buna müsaade etmedi. Injap’a göre, “Bu paranın 33 yaşında elinde olması seni sen yapar veya seni yok eder. Bu, kişiliğinizin, karakterinizin ve benliğinizin asit testidir. Ailemin bana ve kardeşlerime aşılamış olduğu değerler için teşekkür ediyorum.”

 

Bir Cevap Yazın