Başka Bir Gezegendeymiş Gibi Görünen 10 Yer

Uzak dünyalara seyahat etmeyi hayal etmeden duramıyoruz. Neyse ki, gezegenimiz ay vadilerinden su altındaki mağaralara kadar sadece bir uçakla gezinen gerçeküstü ve dünyevi mekanlarla doludur. İşte, Başka Bir Gezegendeymiş Gibi Görünen 10 Yer…

Lassen Volkanik Milli Parkı’nın Boyalı Kumulları, Kaliforniya

Kırmızı ve turuncu boyalı Kumullar, oksitlenmiş volkanik kül tabakalarından oluşur ve Cinder Cone yanardağının gölgesindedir. Yanardağ (ve müteakip tepeleri) 1650’lerde meydana gelen patlamalar sırasında oluştu.

Vajolet Kuleleri, Dolomitler, İtalya

Dolomitlerdeki Rosengarten grubunda bulunan bu dikey zirveler son derece fotojenik olmasının yanı sıra, kaya tırmanıcılarının listelerine sıkça dahil edildi.

Benekli Nehir(Kliluk), Osoyoos, Kanada

İngiliz Kolombiya çölündeki bu garip göl, büyük miktarda mineral (kalsiyum ve sodyum sülfatlar dahil) içerir. Yaz boyunca, su buharlaştığı zaman, mineraller 300’den fazla ayrı havuzda ya da “lekeler” – yani gölün adı ile açığa çıkar.

Fly Gayzeri,  Black Rock Çölü, Nevada

Fly Gayzeri, suyun 1964’te bir insan yapımı kuyudan fışkırmasıyla tesadüfen oluşmuştur. Çözünmüş mineraller, şelaleyi çevreleyen dağ ve teraslar geliştirdi ve şimdi su fışkırmaya devam ediyor ve suyu havada 5 ft yüksekliğe kadar salmaya devam ediyor. Ve o yabancı benzeri renkler ne mi? Bunun için yosunlara teşekkür edebilirsiniz.

Wadi Rum, Ürdün

Güney Ürdün’de bulunan bu UNESCO Dünya Mirası alanı, uçurumlar, mağaralar, dar kanyonlar, doğal kemerler ve Mars benzeri kırmızı kumdan oluşan çeşitli manzaralara sahiptir.

Namib Naukluft Parkı, Namibya

Kırmızı kum tepeleri ve iskelet ağaçları, Namibya’yı evimiz olan gezegenimizi Mars’a en yakın hale getirir .

Glowworm Mağaraları, Waitomo, Yeni Zelanda

Kurtları bile güzel görünmesi için Yeni Zelanda’ya bırakın. Waitomo Mağaraları, uzun mukus dizilerini bırakan binlerce biyolüminesan larvayı barındırıyor (korkunç sesli, göz kamaştırıcı) ve bunlar yeraltı Samanyolu gibi parlıyor.

Lake Natron, Monduli, Tanzanya

Bu tuz gölüne bakmak kesinlikle çok güzel, ancak cehennemi 120 derece sıcaklık ve tehlikeli derecede düşük pH seviyeleri onu daha az ideal bir tatil yerine dönüştürüyor. Bir büyük avantajı vardır: Kırmızı renkli alglerin fazlası milyonlarca flamingoyu cezbeder ve bu bölgeyi türlerin en önemli üreme alanlarından biri haline getirir.

Bromo Yanardağı, Doğu Java, Endonezya

Erişilebilirliği ve epik gündoğumu manzaraları sayesinde, Bromo Dağı, belki de Doğu Java’nın Bromo Tengger Semeru Ulusal Parkı’ndaki en ünlü volkanlardandır.

Salar de Uyuni, Bolivya

Dünyanın en büyük tuz tabakası, 10 milyar ton tuz içeriyor ve 4.000 kilometrekareyi kaplıyor ve yeryüzündeki en güzel yerlerden biri olmaya devam ediyor.

 

Bir Cevap Yazın