Bazı İcatların İlginç Hikayeleri

Bu listemizde tarihe geçmiş ve günlük hayatımızda yer edinen buluşları öğreneceğiz.

Bu yazımızda tarihe geçmiş ve tarihin akışını değiştirmiş olan icatları inceleyeceğiz.Bu imkanları bizlere sunan mucitleri saygıyla anıyoruz

1. Hava Yastığı

Allen Breed hava yastığının doğumunda mevcut tek çarpışma algılama teknolojisi patentini elinde tutan kişi olarak karşımıza çıkmaktadır. Allen Breed 1968 yılında sensör ve güvenlik sistemi adını verdiği, dünyanın ilk elektromekanik hava yastığı sistemini icat etti.

Ancak, hava yastıkları için gelişmemiş patent başvuruları 1950’lere kadar geri gitmektedir. Hava yastığının icadı ile ilgili ilk patent başvurularını 1951 Alman Walter Linderer ve Amerikalı John Hedrik tarafından yapıldı.

Walter Linderer’in Havayastığı tampon teması veya sürücü tarafından harekete geçirilen bir basınçlı hava sistemine dayanmaktaydı. Altmışlı yıllarda yapılan arştırmalar basınçlı havanın yastıkların yeterince hızlı açamadığını kanıtladı. Walter Linderer icadı ile ilgili sadece Almanya’da patent alabildi.

2. Anahtar (Kilitler)

Anahtar ve kilidin icadı için M.Ö. 2000 yılına baktığımızda Mısırlıların ilk kilitleri kullandığı görülür. Mısırlıların kullandığı bu kilitler ahşap olup oldukta büyük boyuttadırlar.

İlk kilitlerin çalışma makenizması şöyle olduğu söyleniyor:
Sürgü üzerindeki deliklere pimlerin girmesi ile kilitleme sağlanırken, pimleri boşa çıkaran T anahtar sistemiyle de kilidin açılması temin ediliyordu.

İngiliz buluşçu Joseph Bramah, yaptığı kilitler ile kilit dünyasının en önemli şahsiyetlerinden birisidir. Bramah’ın yaptığı kilitler öylesine sağlam ve karışıktı ki, döneminde hırsızlara karşı en etkili güvence sahip oldular.

3. ATM

ATM (Automatic Teller Machine) “Otomatik Vezne Makinesi” olarak adlandırılan kendi deyimimizle para veren makina 1939 yılında, Luther Simjian tarafından icat edilmiştir. Luther Simjian, aynı yıl çok başarılı bir prototip olan bu cihazın patentini almıştır.

Fakat ATM cihazlarının icadı ile ilgili farklı isimler geçmektedir. Bunlardan ilki İskoçya’da James Goodfellow tarafından alınan patenttir. 1967 yılında, İngiliz John Shepherd-Barron tarafından icat edilen ATM cihazı Londra’ya monte edilen Barclays Bank tarafından kullanılan ilk elektronik ATM olmuştur. 1968 yılında Amerikada Don Wetzel tarafından bir ATM cihazı daha yapılmıştır.

ATM’lerin bankacılığin ayrılmaz bir parçası halini alması ise 1980 li yılların ortalarına kadar mümkün olmamıştır.

Ülkemizde ATM bankacılığını getiren ise Bankamatik adını veren ilk banka olan İş Bankası’dır

4. Dijital Kamera

Yüzyıllar süren kimyasal ve teknik çabalar sonucunda herşey 1826 yılında Fransa’nın Chalon-sur-Saone şehrindeki Joseph Nicéphore Niepce tarafından evinin penceresinden yakaladağı görüntüyle başladı.Bu görüntüyle birlikte, fotoğrafın o güne kadar ki gelişim halkaları birbirine bağlanmış oldu. Niepce, artık üç şey düşünüyordu:
Daha keskin bir görüntü elde edebilmek
Görüntünün çok uzun bir zaman kalıcı olacağından emin olmak
Aynı zamanda fotoğrafa renkleri yansıtabilmek.

Fakat, Niepce bunları yapabilecek kadar yaşayamadı ve 1833 yılının Temmuz ayında hayatını kaybetti. 1829’da ortak olduğu iş arkadaşı, Louis Jacques Mandé Daguerre onun çalışmalarını onun izinden devam ettirmeye çalıştı, ve nihayet 1839’da Daguerre bu çalışmalarını başarıyla sonuçlandırdı ve milyonlarca insanın hayatında bir yer edecek olan dijital kamerayı 19 Ağustos 1839 tarihinde Fransız Bilimler Akademisi’nde tüm dünyaya şu sözlerle duyuruldu:
“Sayın Baylar, doğa ışık aracılığıyla bir yüzeyin üzerine geçirildi.”

5. Yara Bandı

Ülkemizde de çok yaygın olarak yarabandı vücudumuzun çeşitli yerlerinde oluşan yara sonucu ağrısını dindirmek,yaralara pansumak yapmak vemikroptan korumak için kullanıyoruz.

Yarabandını hayatımıza kazandıran mucit ise 1920 yılında keşfeden Earle Dickinson’dır. Daha sonra bu icat 1 yıl sonra 1921 yılında Johnson & Johnson adlı firma piyasaya sürmüştü. Bu firma ameliyat pansuman ürünleri amaçlı kurulmuş ve yapışkan cerrahi bant, gazlı bez ve benzeri ürünleri üretiyordu.

6. Silah

Silahların ne zaman kim tarafından bulunduğunu bu konudaki belgelerin yetersizliği nedeniyle söylemek çok güçtür.

Organik atıkların çürümesiyle oluşan potasyum nitratın bazı karışımlarla yanıcı ve patlayıcı madde olarak kullanılması ateşli silahların ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır. Barut, ilk olarak simyacıların her şeyin özünü bulma çabaları sonucunda ortaya çıkmış bir üründür.

13. yy ile beraber gürültü ve alev çıkaran barutlu humbaraları ilk kullanan Çinliler olmuştur. Kalın kağıtlara veya sert metallere, barutun da içine karıştırıldığı sert kütleler koyup, elle ya da mancınıkla düşmana fırlatarak bomba amaçlı kullanmışlar. Doğuya gelen tüccarlar ve seyyahlar ülkelerine döndüklerinde gördüklerini anlatmışlar, böylece Avrupa da barutla tanışmıştır. Ancak bunu kanıtlayan belgelerin bulunamayışı nedeniyle bu durum söylenti olarak kabul edilmiştir. Buna göre, Çinlilerin ateşli silahlarla tanışmasını 1520’de Portekizliler sağlamışlardı.

İngiliz bir rahip olan Roger Bacon Avrupa’da barutla ilgili ilk çalışmaları yapan iki isimden biridir. Roger Bacon 1252’de kara barutta yer alan maddelerin nasıl rafine edileceğinin metot ve formülünü belirtmiştir. Alman rahip Barthold Sachvvantz ise bu konuda çalışmalar yapan bir diğer isimdir. 1377’de tunç top tasarımlamış, top dökümü ve kara barutla ilgili çalışmalarda bulunmuştu. Ateşli silahların Avrupa’da ilk ne zaman kullanıldığı belgelere göre 13. yy’ın 2. yarısına rastlanmaktadır. 1284’te İtalya’nın Forti kasabasında sclopli denilen barutlu silahlar kullanılmıştır. Fransa’nın Ghant kasabasında ise barutlu top örneklerine dair kayıtlar bulunmuştur. Ayrıca, 1326 yılında Kral III. Edvard’ın Walter de Milimete adını verdiği kitapta, masa üzerine monte edilmiş bir silah çizimi yer almaktadır.

7. Aspirin

Günümüzde ve Ülkemizde her geçen gün bir hastalığa daha deva olduğu söylenen aspirinin Ülkemiz eczanelerinde reçetesiz satılan aspirin ve halk arasında yaygın olarak kullandıkları ağrı kesicilerin başında yer alıyor.Her evin ecza dolabında istisnasız bulunan aspirin çok sık kıllanınlan ağrı kesicilerdendir. Birçok rahatsızlığa iyi geldiği bilinen aspirinin, çeşitleri de bulunmaktadır. 1829 yılında bilim adamlarının söğüt ağacının yaprağında bulunan ”salisin” maddesinin içeriğinde ağrı kesici özellik barındırdığını keşfetmelerinin ardından üzerinde yapılan çeşitli çalışmalar sonucu aspirin ilk olarak 1853’de Carl GERHARDT tarafından bulundu. Kimyasal adı ”asetilsalisilik asit” olan aspirinin tıbbi özelliklerini üzerinde çalışarak Heinrich DRESSER tarafından keşfedildi. Kimyasal üretimde yaklaşık olarak 110 yıllık bir geçmişe sahip olan aspirin, alternatif tıp alanından bakılacak olursa çok eski çağlardan beri söğüt ağacının kabuk ve yapraklarının kaynatılarak ağrı kesici olarak kullanılması neredeyse 3500 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu görüyoruz…

Ülkemiz eczanelerinde reçetesiz satılan aspirin halk arasında yaygın olarak kullandıkları ağrı kesicilerin başında yer alır.Her evin ecza dolabında istisnasız bulunan aspirin çok sık kullanılan ağrı kesicilerdendir. Birçok rahatsızlığa iyi geldiği bilinen aspirinin, çeşitleri de bulunmaktadır. Çok sık kullanılan bir hapın bebek boyutu da bulunması ilacın söylendiği gibi ”her derde deva” olması kanaatine bir kez daha varıyoruz. Ağrı kesici ateş düşürücü özelliğiyle bilinen aspirin, baş ağrısından diş ağrısına, soğuk algınlığı ve gribin tedavisinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Son dönemlerde yapılan araştırmalar sonucu aspirinin özellikleri arasında kan sulandırma özelliğinin farkedilmesi sonucu orta yaş grubunun her gün bir adet aspirin alınması uzmanlar tarafından onaylanmıştır.

Bir Cevap Yazın