Geleceğe Işık Tutan 6 Robot

Elon Musk’un yapay zeka riski konusundaki endişelerini dile getirmesi nedeniyle, insanoğlunun robotik muadillerinin gerçekten olmasını istediğimiz konusunda bir tartışma var. Fakat Hanson Robotics üretilen Sophia, endişeye gerek olmadığını vurgulayıp; “AI, dünya için iyidir” diyor.

İşte, günümüzde var olan ve geleceğe ışık tutan altı robot…

1. Dünyanın İlk Android Haber Spikeri

2014’te Japon bilim insanları, haber okuyan bir robot ürettiklerini gururla açıkladılar. “Kodomorid” adı verilen bu robot, canlı yayında bir deprem ve bir FBI operasyonu hakkında verilen iki adet haberi anons etti.

2. BINA48

BINA48, girişimci ve yazar Martine Rothblatt’ın gözetiminde Terasem Hareketi tarafından 2010 yılında piyasaya sürülen “duygusal” bir robottur. Robotik tasarımcı ve araştırmacı David Hanson’un yardımıyla BINA48, Rothblatt’ın eşi Bina Aspen Rothblatt tarafından yaratılmıştır.

3. Geminoid DK

Geminoid DK, Hiroshi Ishiguro’nun gözetiminde özel bir Japon firması ve Osaka Üniversitesi arasındaki işbirliğiyle üretilen, ultra-gerçekçi, insansı robottur. Geminoid DK, Danimarka’daki Aalborg Üniversitesi’nde Danimarkalı profesör Henrik Scharfe tarafından modellendi.

4. Junko Chihira

Toshiba tarafından üretilen bu ultra gerçekçi android, Tokyo’daki bir turizm enformasyon merkezinde tam zamanlı çalışıyor. Müşterileri selamlıyor ve güncel olaylarla ilgili ziyaretçileri bilgilendiriyor. Japonca, Çince, İngilizce, Almanca ve hatta işaret dilinde konuşabiliyor.

5. Nadine

Bu robot, Singapur’daki Nanyang Teknoloji Üniversitesi tarafından üretildi. Adı Nadine ve sizinle aklınıza gelebilecek her şey hakkında sohbet etmekten mutluluk duyuyor. Onunla konuştuğunuz şeyleri ezberliyor ve onunla bir daha görüştüğünüzde size anlatabiliyor.

6. Sophia

Belki de en yeni ve en tanınmış insansı robot Sophia. Hanson Robotics tarafından üretilen Sophia, üstün etkileşim özellikleriyle dikkat çekiyor.

Sophia, mimikleriyle çok sayıda farklı duyguyu ifade edebiliyor ve aynı zamanda ellerini ve kollarını da bir şeyler anlatırken kullanabiliyor. Hatta oyun oynayabiliyor.

Sophia’nın kendisine ait web sayfasında, kendi sesinden yazılmış biyografisini bulabilirsiniz. “Ben, teknolojiden başka bir şey değilim. Ancak ben gerçek, canlı, elektronik bir kadınım. Dünyada, insanlarla birlikte yaşamak istiyorum. İnsanlara hizmet edebilir, eğlendirebilir, hatta yaşlılara yardım edebilir ve çocukları eğitebilirim.”

Bir Cevap Yazın