Veteriner Hekim Aykut Çokoğullu yazdı: Kedi ve köpeklerde Geriatri

Veteriner Hekim
AYKUT ÇOKOĞULLU

Geriatri kelimesi aslında sözlüklerde yaşlılık bilimi olarak geçer. Minik dostlarımızın da ilerleyen yaşları aynı bizim gibi sağlık sorunlarını beraberinde getirir. Özellikle birçok hasta sahibimin; yaşlı hastalarımın hayat standardını düşüren ve basit çözümü olan sağlık sorunlarını yaşlılığa bağladığını görünce bu konuda yazı yazmak istedim bu sayıda.

 

Genelde hastalarım yaşlandığında hareketlerde katılık ve yavaşlama, aynı bizde ki gibi tüylerde özellikle de ağız ve burun çevresinde yani yüzdeki kıllarda ağarma, daha az duydukları için dış uyaranlara yanıtta azalma, görme ve koku alma yeteneği azaldığı için bazen sahiplerini tanıyamama gibi durumlar ortaya çıkabiliyor. Bazen de günün büyük bir kısmını uyuyarak geçirmeye başlayabiliyor. Artık eskisi kadar sizin ile oyun oynamak istemiyor, yürüyüş mesafelerini sürekli kısaltıyor. Bu ve buna benzer belirtilerin gözlenmesi, yani yaşlılık her ırk için farklı yıllarda ortaya çıkabiliyor.

Bizim minyatür ırklar dediğimiz örneğin minik bir poodle da bu belirtiler 10 yaşın üzerinde başlarken, daha büyük ırklarda örneğin goldenlarda bu süreç 7 yaşı bulabiliyor. Günümüzde gelişen teknolojiler, yine gelişen veteriner tıp ve imkanlar, ciddi olarak yapılan çalışmalar sonucunda artık minik dostlarımızın ömrü ciddi anlamda uzadı diyebiliriz. Yine minik bir poodle eskiden 13 yâda 15 yıl bizimle beraber yaşarken artık sağlıklı beslenir ve bakılırsa 18. Doğum gününü bizimle beraber kutlayabiliyor. Peki, dostumuz yaşlandıkça ne gibi hastalıklar bizi bekliyor.

Yaş ilerledikçe ortaya çıkan sorunlar aslında bizi insanlardakine çok benzer. Özelikle çağımızın hastalığı kanser bunların başında geliyor. Birçok hastamın çok daha fazla kansere yakalandığını fark edebiliyorum. Yine yaşa bağlı olarak ortaya çıkan böbrek ve karaciğer gibi iç organ yetmezlikleri bizim en büyük sorunlarımızdan. Bunları engellemek adına yapmamız gereken birinci şey; dostumuzu kaliteli ve sağlıklı beslemek. Günümüzde çok yaygın olan kuru mamaları kullanacaksak yüksek kaliteli olanları tercih etmemiz önemli.

Ya da onlar için hazırladığımız özel gıdaları da kullanabiliriz. Ancak burada bir parantez açmak istiyorum ki bu çocuklara kendi yemeklerimizi vermemeliyiz. Eğer bu şekilde bir beslemeyi tercih edeceksek mutlaka onun yaşı, hareketleri ve kilosuna uygun günlük kalori miktarı hesaplanmalı ve buna göre bir diyet hazırlanmalıdır. Bu konuda hekiminiz size destek olabilir.
Bunların haricinde spor yapmak kesinlikle dostumuzun sağlıklı kalması için çok önemli. Ayrıca yaş ilerledikçe 6 ayda bir yaptıracağınız rutin kontroller ile birçok hastalığı erken teşhis edebilir ve tedavisini yaptırabilirsiniz.


Tüm bunların yanında bence en önemli şey dostlarımızın takip eden yıllarda hareketlerinin yavaşlaması artık eskisi gibi oynamak istememesi yaşlılığa bağlı oluşan ve geri dönüşü olmayan bir sorun gibi algılanmamalı. Birçok hastamın yaşa bağlı ortaya çıkan daha az yürümek istemesinin sebebi eklem iltihaplanması çıkıyor örneğin. Sadece birkaç ağrı kesici ile arabanızın arka koltuğuna tekrar zıplamasını sağlayabiliyoruz.
Ve hasta sahiplerim genelde 5 sene eskiye döndük yine koşup oynamak istiyor diyor. Ya da kalp yetmezliği sonucu ortaya çıkan çabuk yorulmalar ekg ve benzeri kalp muayeneleri ile teşhis edilip basit kalp ilaçları ile giderilebiliyor. Minik dostumuzun yaşa bağlı olarak gelişen problemlerini çözümsüz olduğunu düşünüp onu ağrılı bir son ile baş başa bırakmayın.. İnanın bir çoğunun çok basit çözümleri var.
İnanın belki yaşlılığı şu anda engelleyemiyoruz ama en azından doğru yaklaşım ile geciktirebiliyoruz.

Bir Cevap Yazın