Bask Yapı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Av. Mustafa Aladağ: “Biz kendimizin yaşayamayacağı projeyi yapmıyoruz!”

2005 yılından bu yana inşaat sektöründe tecrübe sahibi olan Bask Yapı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Av. Mustafa Aladağ, Gaziemir Sarnıç’ta gerçekleştirdiği Kahverengi isimli proje ile gündemde. 21 yıldır avukatlık mesleğini yürüten Aladağ, inşaat sektöründeki ilkesini, “Biz kendimizin yaşayamayacağı projeyi yapmıyoruz, yapmayacağız” diyerek açıklıyor. Aladağ ile, şimdiye kadar ki projeleri ve inşaat sektörü ile ilgili düşüncelerini konuştuk…

Bize kendinizden bahseder misiniz? Avukatlık mesleğinizi devam ettiriyorken inşaat sektörüne nasıl yöneldiniz?

Bask Yapı Anonim Şirketi’nin Yönetim Kurulu Başkanı’yım. Bask Yapı A.Ş. kökleri 2005 yılına dayanan inşaat deneyimimizin sonucu. Avukatlık yaparken daha önce oturmak amaçlı büyük bir malikane inşaatını yapmıştım. İnşaat işinin neredeyse bütün kalemlerinin olduğu bir işti. İnşaat işine yönelme oradan geldi. Avukatlık mesleğinde 21 yıllık bir çalışmam oldu. Artık farklı bir kulvarda da yararlı şeyler yapmak istedim. Hikayemiz bu.

Size göre İzmir’de inşaat sektöründe olmanın avantaj ve dezavantajları nedir?

İzmir kaçak yapılaşma oranının yüksek olduğu dolayısıyla kentsel dönüşüm ihtiyacının fazlaca olduğu bir il. Yine son yıllarda değişik kentlerden İzmir’e bir göç olduğu da bilinmekte. Bu nedenle konut ihtiyacı bulunmakta. Ayrıca diğer büyük kentlere göre konut projelerinin bolca gerçekleştirilmediği dolayısıyla bu anlamda cazip bir yer. Ben İzmir de verili koşullarda inşaat sektörü açısından özel bir risk görmüyorum.

İstanbul ve Ankara’nın yoğunluğundan kaçanların İzmir’de gayrimenkul almaya yönlendiği hakkında neler düşünüyorsunuz? Bu durum ileride İzmir’i olumlu mu olumsuz mu etkiler?

İstanbul ve Ankara’dan İzmir’e bir göç olduğu doğru biz de bunun yansımalarını görüyoruz. Bu yönelmenin İzmir de gayrimenkul sektörüne bir canlılık getirdiği/getireceği gibi konut kalitesinin de artmasına yardımcı olacaktır diye düşünmekteyim.

Neden projenizi Gaziemir Sarnıç’ta gerçekleştiriyorsunuz?

Sarnıç İzmir’in hızla gelişmekte olan bir semti. Yine kat yüksekliği üst sınırının 3 olduğu, 3 tarafı orman ile çevrili, havaalanına ve İzmir-Aydın otobanına yakın, temiz bir doğaya ve havaya sahip, kendi içinde çok özel bir yer. Gelişen bu bölgede konut ihtiyacı da söz konusu. Başka bir yerde de söylemiştim. Sarnıç bana göre İzmir açısından İstanbul’un Göktürk’ü olmaya aday.

Peki, “Kahverengi” villalarının teknik özellikleri ve proje detayları nedir?

Projemiz, müstakil bir yaşamı öngören, kişilerin yaşamlarını bağımsız ama aynı zamanda sosyal bir şekilde sürdürecekleri konut ve ortak alanlardan meydana geliyor. Her evin 2 adet terasının ve iki bahçesinin olduğu, bu bahçelerin salon ve mutfak önünde peyzajla güzel bir şekilde estetize edildiği bir proje KAHVERENGİ. Projemiz 4.000 m2 yeşil alanın olduğu, sitenin bir bütün olarak ince bir estetik zevkle tasarlandığı, 41 adet 4+1 ve 6 adet 5+1 dubleks çatı katlı toplam 47 adet villadan oluşmaktadır. En küçük villanın brüt 292,62m2, en büyük villanın ise brüt 349,09m2 olduğu projede, tüm kalemlerde kaliteli malzemeler kullanmaktayız. Her şeyden önce deprem yönetmeliğine harfiyen uymaktayız. Doğalgazlı yerden ısıtmanın olacağı sitemizde, standart olarak Mitsubishi Elektric klimalar, Mosel motorlu Alusel panjurlar, Linea Rossa doğramalar, Vitra vitrifiyeler, Artema armatürler, Franke ankastreler, Dortek kapılar, Aypro akıllı ev sistemleri ile son derece özel ve kaliteli bir yaşam alanı inşa ediyoruz. Mutfak ve oda dolapları özel tasarım olarak yapılacak olup bu dolaplarda kullanılan tüm raf ve kilit sistemleri Hafele ya da Blum marka olacaktır. Ayrıca tüm uygulamaları 1. kalite işçilikle yapıyoruz. Sosyal donatı olarak havuz, hamam, sauna ve spor salonumuz var. 24 saat güvenlikli bir site inşa ediyoruz. Her villaya bir adet kapalı otopark yapıyoruz. Fiyat politikamızda da uygun. Gaziemir bölgesinde bu kadar fazla adetli emsali olmayan bir proje. Villa hayatı sunmamıza karşın daire şeklinde tasarlanmış yakın bölgelerde ki projelerin bir kısmından bile %60 oranında daha uygun fiyata satış yapmaktayız.

Projenizde inşa faalliyeti ne aşamada. Projeyi ne zaman teslim edeceksiniz. Satışlarınız nasıl gidiyor?

Projemizde kaba inşaatta %50’nin üstünde bir gerçekleşme oranındayız. Yaklaşık 1 ay içinde örnek 2 adet daireyi bitirmeyi tasarlıyoruz. Ekim 2018 tarihinde ise projeyi tamamlayıp teslim edeceğiz. Projemiz Sat-Yap şeklinde değil. Yap-Sat şeklindedir. Dolayısıyla tüm finansmanı projeye başlanmadan önce tamamen karşılanmış ve şirketimize ait arsa üzerinde yapılan ve finansal nedenlerle tamamlanma süresinin zaman yayılmadığı bir proje. Satışlarımız çok iyi gitmekte. Kısa sürede hedeflediğimizden daha fazla satış gerçekleştirdik.

Projenin ismini alışılmışın dışında olarak “Kahverengi” belirlemişsiniz. Bunun özel bir nedeni var mı? 2018 yılındaki hedefleriniz neler olacak?

Kahverengi benim hayatım boyunca en sevdiğim renk. Özel bir neden yoktu. Sadece Kahverengini sevdiğim için projenin adını kahverengi koyduk. Kahverengi projesinde, proje ismiyle uygun olarak dış cephelerde Afrika’ya has 100 yıl ömrü olan İroko ağacından estetik bir cephe kaplama kullanacağız. Biz renk temasıyla projeler yapmaya devam etme düşüncesindeyiz. Bundan sonraki projelerimizde de renk temasıyla projeler yapmayı tasarlıyoruz. Farklı renklerle farklı projeler üreteceğiz. İzmirliler 2018 yılından itibaren birkaç yıl içinde İzmir de Kahverengi’nin yanı sıra Mavi, Yeşil, Sarı, Turkuaz, Kırmızı, Mor v.s renklerle projelerimizi göreceklerdir. Bask Yapı A.Ş olarak dünyanın en güzel kentlerinden biri olan İzmir’i daha güzel kılacak insanların mutlu yaşayacakları mekanları başta Gaziemir bölgesi olmak üzere İzmir’in bir çok yerinde inşa etmeye devam edeceğiz. Bizim de mütevazi katkılarımızla İzmir daha da güzelleşirken Bask Yapı da İzmir’lilerin desteğiyle bir dünya markası olmayı hedeflemektedir.

“Kahverengi”den sonra Karşıyaka bölgesinde bir proje düşünüyor musunuz? Sizce Karşıyaka’daki projenizin rengi ne olur ya da Karşıyaka’ya en çok hangi renk yakışır?

Karşıyaka İzmir’in en güzide ilçelerinden biri. Uygun arsa bulmamız halinde Karşıyaka da birden fazla proje yapmak isteriz. Karşıyaka ya en yakışan rengin YEŞİL-KIRMIZI olduğunu herkes bilir.

Hitap ettiğiniz kitle kim/kimler. Kimler projenizden hangi sebeplerle villa alsın?

Biz içinde oturmayacağımız/oturamayacağımız, bir tarafının işçiliğini ya da kullanılan bir malzemeyi beğenmediğimiz bir proje yapmıyoruz. Yapmayacağız da. Bizden konut satın alacak kişilerin şunu bilmesini isterim ki; biz taahhüt ettiğimiz tüm markala malzemeleri aynen kullanacağımız gibi aynı şekilde özenli bir işçilikle konut inşa ediyoruz. Etmeye devam edeceğiz. Ayrıca teslim sürelerini geçirmeyeceğiz. Proje de her şeyi sanki içinde biz yaşayacakmışız gibi kaliteli malzeme ve işçilikle inşa ediyoruz. Bu özeni arayanlar bizden konut almalı. Yine şehrin gürültüsünden uzak, ama ana ulaşım noktalarının hemen yanında, özellikle havayoluyla sık sık seyahat eden ve şehir trafiğinden muzdarip, bağımsız bir yaşam alanında, güvenlikli ve elit bir sitede yaşamak isteyenler mutlaka bu projede yer almak isteyeceklerdir. Ayrıca işyeri Gaziemir bölgesinde olan ama buraya uzak başka yerlerde örneğin, Güzelbahçe, İnciraltı, Karşıyaka ve benzeri yerlerde yaşayan kişilere, zamanlarının ciddi bir kısmını trafikte geçirmeksizin aynı yaşam standardını bu site de 3-4 kat daha ucuza Sarnıçta sunuyoruz. Yine gelişen Sarnıç’ta şu an alınan konutun kısa sürede ciddi bir kazanç sağlayacağını öngören yatırımcıların da yatırım amaçlı olarak bizden konut alacağını düşünüyoruz.

Merkez Ofis: 0 232 520 09 91 Mansuroğlu Mah. 286 Sk. No: 35 Gültekinler Sitesi A Blok K:2 D:6 Bayraklı / İZMİR
info@baskyapi.com.tr – www.baskyapi.com – Satış Ofisi: 0 850 228 84 04 – www.kahverengigaziemir.com

Bir Cevap Yazın